Africký informační portál - Věcně o Africe

Česká přítomnost v Mali: minulost, současnost, vyhlídky (debata)

« Zpět k akcím
Tato akce již proběhla.
Akce:
Česká přítomnost v Mali: minulost, současnost, vyhlídky (debata)
Zahájení:
21.5.2019 18:00
Ukončení:
21.5.2019 20:00
Pořadatel:
Africký informační portál a MZV
Aktualizace:
13.5.2019
Místo konání:
Langhans – Centrum Člověka v tísni
Adresa:
Vodičkova 37, Praha 1

 

Africký informační portál a Ministerstvo zahraničních věcí si Vás dovolují v rámci Týdne Afriky pozvat na diskuzi s názvem

Česká přítomnost v Mali: minulost, současnost, vyhlídky

I když je Mali jednou z nejméně rozvinutých zemí světa, Česká republika s ní udržuje vzájemné vztahy již od dob jejího vzniku počátkem 60. let 20. století: v Československu se např. tiskly a razily první malijské franky či se cvičili malijští piloti.

V posledních letech jsme však svědky dosud nebývalého rozmachu česko-malijských vztahů a zesílené české přítomnosti v této zemi afrického Sahelu: od roku 2013 působí v Mali čeští vojáci (aktuálně je jich zde na 120), probíhají přípravy na založení českého velvyslanectví v hlavním městě Bamaku a rozšiřuje se také rozvojová spolupráce.

Jaké jsou příčiny tohoto rozvoje česko-malijských vztahů a jaký lze očekávat jejich další vývoj? Jak vypadá mise českých vojáků v Mali? Přijďte si o těchto a dalších tématech popovídat s našimi hosty.

Čeští vojáci v Mali

Kdy a kde: 21. května od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1).

Pořádá Africký informační portál a Ministerstvo zahraničních věcí

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.


HOSTÉ:

Kapitán Ing. Zdeněk Sluka

Vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V současné době zastává pozici velitele minometné baterie 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Zúčastnil se několika zahraničních misí – jako velitel čety v letech 2007 a 2008 v Kosovu a v roce 2009 v afghánském Uruzgánu. Od září 2018 do března 2019 velel již v pořadí 12. úkolovému uskupení Armády České republiky v rámci výcvikové mise EUTM Mali. Mezi hlavní úkoly jeho jednotky patřilo zabezpečení ochrany velitelství mise v hlavním městě Bamaku a doprovod osob a konvojů. Další vojáci jednotky se na základně Koulikoro (cca 60 km od Bamaka) podíleli na výcviku malijských vojáků. V průběhu velení kpt. Sluky došlo k navýšení počtu českých vojáků v misi z 50 na 120 a mezi úkoly přibyla ochrana výcvikového střediska v Koulikoro.

Mgr. Pavel Procházka

Působí na Ministerstvu zahraničních věcí od roku 1993. Během své diplomatické kariéry působil na různých pozicích v ústředí, především na Africkém odboru. V letech 2008-2009 byl ředitelem Sekretariátu pro přípravu předsednictví ČR v Radě EU. V zahraničí působil na velvyslanectvích v subsaharské Africe (Senegal, Konžská demokratická republika a Zimbabwe), v Latinské Americe (Brazílie a Kostarika) a v Rusku. V současnosti pracuje na MZV ČR ve funkci zástupce ředitelky Odboru zemí subsaharské Afriky a je zároveň vedoucím oddělení Západní a Střední Afriky.

Moderuje David Lachout z AIPTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím