Africký informační portál - Věcně o Africe

Afrophobia v Jižní Africe

Publikováno: 17.4.2015

Jižní Afrika je posledních několik týdnů zmítána xenofobním násilím, které dostalo nálepku afrophobia. Atakování jsou majitelé obchodů a obecně příslušníci jiné africké země. Domovské země těchto napadených však nyní žádají zastavení těchto útoků a omluvu jihoafrického prezidenta Zumy.

afrophobia

 Jsou to především země sousedící s Jižní Afrikou nebo sdílející regionální jižní polohu na kontinentu jako Zambie, Malawi nebo Mosambik. Hlasitou kritiku vyjádřila také Nigérie, která je momentálně hospodářsky nejsilnější africkou zemí. Formou odporu k těmto etnicky motivovaných útoků jsou demonstrace nebo výzvy k hospodářskému bojkotu. Mezinárodní anti-xenofobní protest má svou africkou platformu i na internetu, především sociálních sítích, které umožňuji vyjádřit sdílenou podporu Afričanům žijícím v Jižní Africe.

Zajímavým dodatkem je argument podpory černošské většině proti apartheidu drženého bílou menšinou. Tato podpora tedy momentálně zjevně není solidárně reflektována zpět.

Pozoruhodným je samotný label afrophobia alternující xenofobii. Ze současné pozice lze momentálně těžko určit samotný účel tohoto přerámování negativního pojmu. Manipulativní účel zřejmě ukáže čas vzhledem k nízké pravděpodobnosti blízkého konce těchto útoků. Jihoafrická vláda prozatím k tomuto nepodnikla žádné faktické kroky ke zvýšení ochrany v ulicích rizikových měst. Před parlamentem v tomto týdnu proběhla demonstrace studentů capetownské univerzity, do velké míry právě těch stejných, participujících v hnutí Rhodes Must Fall.

Ačkoli je stále dokola zmiňována barva kůže napadených, případně jejich kontinentální příslušnost, a tím podtržen fakt útoků proti „vlastním“ lidem. Příčinou útoků však není „iracionální“ rasová nenávist, ale materiální, ekonomický faktor. Napadáni jsou především majitelé obchodů, tedy lidé zapojeni do ekonomického systému, produkující práci a profit. V zemi s 24% nezaměstnaností lze tedy boj proti „cizincům beroucím práci Jihoafričanům“ interpretovat částečně nacionalisticky (tedy ideově), avšak na druhou stranu je snaha zabezpečit místo na slabém pracovním trhu vedena čistě materiálně.

Zdroj např.: http://www.bbc.com/news/world-africa-32354993?ocid=socialflow_facebook

*** Jeden inside text o všeobecných příčinách odporu: http://kafila.org/2015/04/19/south-africa-in-the-twilight-of-liberalism-richard-pithouse/Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím