Africký informační portál - Věcně o Africe

Cameronova „fantasticky zkorumpovaná“ Nigérie našla unesené školačky Boko Haram a zajímá se o české elektrárny

Publikováno: 21.5.2016

Nejlidnatějšímu státu Afriky, který se dlouhodobě potýká s obrovskými vnitřními problémy, po letech konečně svitne naděje na lepší zítřky. Nigerijská armáda je v boji proti teroristické organizaci Boko Haram, jež svou brutalitou válcuje i Islámský stát, velmi úspěšná. Po dvou letech se našly dvě z necelých tří set jimi unesených školaček. Nigerijská vláda však ani po této radostné novině nemá zcela vyhráno. Na protikorupčním summitu ji i přesto britský premiér Cameron označil za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světe. Zato Česká republika vidí tuto zemi plnou extrému spíše jako potencionálního partnera v hospodářské spolupráci. Minulý týden totiž Nigérii navštívil také náš ministr zemědělství Marian Jurečka, který se s tamními představiteli energetiky dohodl na vybudování několika elektráren. Nigérie prostě nikdy nepřestane překvapovat.

0

Ministr Jurečka a jeho nigerijský protějšek Fashola | Zdroj: Jan Novák, ČRo

Ministr Jurečka také podotkl, že není možné, aby se Abuja, jakožto hlavní město země, kde žije bez mála 200 milionů lidí, potýkalo i několikrát denně s masivními výpadky proudu. Problémem především je, že se žádná větší budova neobejde bez generátoru na dieselový pohon. Nigerijský ministr energetiky a hospodářských resortů Babatunde Raji Fashola tedy potvrdil velký zájem o spolupráci s Českou republikou. Podotkl také, že by se neměly budovat pouze uhelné a vodní elektrárny, ale také ekologické elektrárny fungující na biomasu a na energii, kterou má Nigérie vždy levně a takřka na dosah – tu sluneční.

V Nigérii, jakožto subsaharském státu sice velmi často horko je, ale britsko-nigerijské vztahy jsou na bodu mrazu. 12. května se v Londýně konal protikorupční summit, jehož účastníky byli zástupci mnoha světových velmocí. Ještě před začátkem slavnostního setkání však mikrofony zachytily nevlídné vyjádření britského premiéra Davida Camerona, který spolu s Afghánistánem označil Nigérii za nejzkorumpovanější země světa. Ač je toto vyjádření v zásadě pravdivé, což ukazuje i tzv. korupční index, rázný projev jednoho z nejznámějších politiků světa narušil atmosféru celého setkání. Paradoxem je, že i přestože bylo hlavním tématem tohoto setkání především zpřísnění podmínek pro majetkové struktury působící v daňových rájích (odkazuje se na nedávnou kauzu Panama Papers), některé státy, jako například Panama nebo Britské Panenské ostrovy, na meeting vůbec nedorazily.

Amina Ali Darsha Nkeki, a Nigerian schoolgirl rescued after over two years of captivity with Boko Haram militants, carries her child during her visit to meet President Muhammadu Buhari in Abuja, Nigeria May 19, 2016. REUTERS/Afolabi Sotunde

Osvobozená Amina Ali s dítětem | Zdroj: Reuters

Největší zprávou je ale pro Nigerijce ta, že se našly dvě unesené školačky, které byly necelé dva roky ve spárech obávané Boko Haram působící na severu Nigérie a oblastech Nigeru, Čadu, Mali a Kamerunu. Celý incident se odehrál v dubnu roku 2014, kdy radikálové vtrhli do dívčí školy v oblasti Chibok a unesli tak 276 dívek. Zprvu se zdálo, že jde o jakousi snahu o výměnný obchodu za několik zadržených příslušníků sekty. Tehdy džihádisté, kteří svým pojmenováním v překladu míní, že „Západní učení je rouhání“, nabízeli k prodeji jednu dívku za 240,-. Boko Haram ale nezletilé využívala jako sexuální otrokyně a následně je vychovávala jako nové válečnice. Během tohoto týdne však našly dobrovolné hlídky v lese Sambisa, jež leží nedaleko hranic s Kamerunem, jednu z unesených dívek. Dnes je jí 19 let, podle BBC měla u sebe asi čtyřměsíční dítě a je opět těhotná. Po těžkém strádání se konečně shledala s matkou a byla pozvána na nigerijský prezidentský úřad. I přestože na incident reagoval celý svět v čele s podporou některých celebrit, pro dívku nebude snadné se vrátit do normálního života. O to víc, když mnoho nigerijských domorodců (vyznávajících animismus, tedy staré náboženství opěvující identitu kmene) reaguje záporně na fakt, že je matkou vrahova dítěte. K druhé nalezené se vláda nechce vzhledem k jejímu věku zatím nijak vyjadřovat.

„Mísí se ve mě radost a smutek. Ostatní dívky jsou stále nezvěstné. Ale každá dlouhá cesta začíná jedním malým krokem. A záchrana prvních dvou dívek je předzvěstí mnohem větších věcí, které teprve přijdou,“ zakončuje vyjádření k situaci v dnešní Nigérii její guvernér Borno Hashim Shettima.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím