Nejlidnatějšímu státu Afriky, který se dlouhodobě potýká s obrovskými vnitřními problémy, po letech konečně svitne naděje na lepší zítřky. Nigerijská armáda je v boji proti teroristické organizaci Boko Haram, jež svou brutalitou válcuje i Islámský stát, velmi úspěšná. Po dvou letech se našly dvě z necelých tří set jimi unesených školaček. Nigerijská vláda však ani po této radostné novině nemá zcela vyhráno. Na protikorupčním summitu ji i přesto britský premiér Cameron označil za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světe. Zato Česká republika vidí tuto zemi plnou extrému spíše jako potencionálního partnera v hospodářské spolupráci. Minulý týden totiž Nigérii navštívil také náš ministr zemědělství Marian Jurečka, který se s tamními představiteli energetiky dohodl na vybudování několika elektráren. Nigérie prostě nikdy nepřestane překvapovat.

Ministr Jurečka a jeho nigerijský protějšek Fashola | Zdroj: Jan Novák, ČRo
Ministr Jurečka také podotkl, že není možné, aby se Abuja, jakožto hlavní město země, kde žije bez mála 200 milionů lidí, potýkalo i několikrát denně s masivními výpadky proudu. Problémem především je, že se žádná větší budova neobejde bez generátoru na dieselový pohon. Nigerijský ministr energetiky a hospodářských resortů Babatunde Raji Fashola tedy potvrdil velký zájem o spolupráci s Českou republikou. Podotkl také, že by se neměly budovat pouze uhelné a vodní elektrárny, ale také ekologické elektrárny fungující na biomasu a na energii, kterou má Nigérie vždy levně a takřka na dosah – tu sluneční.
V Nigérii, jakožto subsaharském státu sice velmi často horko je, ale britsko-nigerijské vztahy jsou na bodu mrazu. 12. května se v Londýně konal protikorupční summit, jehož účastníky byli zástupci mnoha světových velmocí. Ještě před začátkem slavnostního setkání však mikrofony zachytily nevlídné vyjádření britského premiéra Davida Camerona, který spolu s Afghánistánem označil Nigérii za nejzkorumpovanější země světa. Ač je toto vyjádření v zásadě pravdivé, což ukazuje i tzv. korupční index, rázný projev jednoho z nejznámějších politiků světa narušil atmosféru celého setkání. Paradoxem je, že i přestože bylo hlavním tématem tohoto setkání především zpřísnění podmínek pro majetkové struktury působící v daňových rájích (odkazuje se na nedávnou kauzu Panama Papers), některé státy, jako například Panama nebo Britské Panenské ostrovy, na meeting vůbec nedorazily.

Osvobozená Amina Ali s dítětem | Zdroj: Reuters
Největší zprávou je ale pro Nigerijce ta, že se našly dvě unesené školačky, které byly necelé dva roky ve spárech obávané Boko Haram působící na severu Nigérie a oblastech Nigeru, Čadu, Mali a Kamerunu. Celý incident se odehrál v dubnu roku 2014, kdy radikálové vtrhli do dívčí školy v oblasti Chibok a unesli tak 276 dívek. Zprvu se zdálo, že jde o jakousi snahu o výměnný obchodu za několik zadržených příslušníků sekty. Tehdy džihádisté, kteří svým pojmenováním v překladu míní, že „Západní učení je rouhání“, nabízeli k prodeji jednu dívku za 240,-. Boko Haram ale nezletilé využívala jako sexuální otrokyně a následně je vychovávala jako nové válečnice. Během tohoto týdne však našly dobrovolné hlídky v lese Sambisa, jež leží nedaleko hranic s Kamerunem, jednu z unesených dívek. Dnes je jí 19 let, podle BBC měla u sebe asi čtyřměsíční dítě a je opět těhotná. Po těžkém strádání se konečně shledala s matkou a byla pozvána na nigerijský prezidentský úřad. I přestože na incident reagoval celý svět v čele s podporou některých celebrit, pro dívku nebude snadné se vrátit do normálního života. O to víc, když mnoho nigerijských domorodců (vyznávajících animismus, tedy staré náboženství opěvující identitu kmene) reaguje záporně na fakt, že je matkou vrahova dítěte. K druhé nalezené se vláda nechce vzhledem k jejímu věku zatím nijak vyjadřovat.
„Mísí se ve mě radost a smutek. Ostatní dívky jsou stále nezvěstné. Ale každá dlouhá cesta začíná jedním malým krokem. A záchrana prvních dvou dívek je předzvěstí mnohem větších věcí, které teprve přijdou,“ zakončuje vyjádření k situaci v dnešní Nigérii její guvernér Borno Hashim Shettima.