Africký informační portál - Věcně o Africe

Česká republika a Ghana podepsaly Dohodu o zamezení dvojímu zdanění

Publikováno: 25.4.2017

Velvyslankyně České republiky v Ghaně Margita Fuchsová a ghanský ministr financí Ken Ofori-Atta v úterý 11. dubna podepsali bilaterální Dohodu o zamezení dvojímu zdanění. Ghana se tak stala teprve šestou africkou zemí, se kterou Česká republika tuto smlouvu podepsala. Zařadila se tím po bok Nigérie, Tuniska, Egypta, Jihoafrické republiky a Etiopie.

Velvyslankyně Margita Fuchsová a ministr financí Ken Ofori-Atta

Smlouva je výsledkem šestiletého snažení. K podpisu byla připravena už v roce 2013, předchozí administrativa prezidenta Johna Mahamy ji ale odmítala přijmout. Jejím klíčovým přínosem je finanční úleva pro podnikatele a rezidenty, kteří museli dříve své příjmy danit v obou zemích. Nyní bude možné danit pouze v jedné z nich. Kromě platebních úlev je smyslem závazku přilákat další podniky na český i ghanský trh.

Smlouva byla podepsána v den zahájení veletrhu Czech Days in Ghana, na němž české firmy představily své zboží z oblasti stavebnictví, designu a textilnictví. Kromě v Africe již zavedených značek, jako je třeba textilka Veba, zde vystavovaly a workshopy pořádaly i podniky, které teprve vstup na africký kontinent chystají.

Text a foto: mzv.czTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím