Africký informační portál - Věcně o Africe

Ebola – včera, dnes a zítra

Publikováno: 18.4.2015

Ani ne po půl roce největších obav z rozšíření této zákeřné nemoci, svět mlčí a rychle zapomíná. V médiích se již každým dnem neobjevuje strach a zájem o informovanost vývoje tohoto smrtelného onemocnění opravdu upadá. Vědci potvrzují, že se počet nakažených rapidně snížil na nejméně za celou dobu epidemie vůbec. Na druhé straně zde koluje fakt mutace a nepředvídatelné změny. Je tedy ebola opravdu na ústupu? Kdy definitivně skončí? A jak to všechno vlastně bude dál?

Ebola-River-Lookalike-Nick-Hobgood-Flickr
řeka Ebola

Ebola, krvácivá horečka, je virové onemocnění způsobené při těsném kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami infikovaného. Projevuje se náhlými horečkami, pocitem slabosti, zarudlýma očima, průjmem a zvracením. V poslední fázi dochází ke selhání ledvin a jater, posléze vnějšímu a vnitřnímu krvácení. Aniž by se mohlo zdát, ebola není ve světě „žádnou novinkou.“ Na africkém kontinentě bylo dohromady zaznamenáno třináct epidemií proběhlých ve třech obdobích. Již v roce 1976 si vyžádala své první oběti, a to v tehdejším Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo), odkud se rozšířila i do Súdánu. Pojmenována byla podle řeky Ebola ve vesnici Yambuku, kde byla poprvé zjištěna. Po patnácti letech se objevují další případy v Pobřeží slonoviny a severovýchodním Gabonu. Začátkem nového tisíciletí opět hlásí Demokratická republika Kongo, Súdán a také Uganda další mrtvé.

ts_EbolaOutbreakMap112802521[1]
nejohroženější státy současnou epidemií

Současná epidemie eboly je však nejtěžší z celé historie. Započala v prosinci 2013, ale definitivně byla potvrzena až o tři měsíce déle. Postižena je většina států západní Afriky, a to především Sierra Leone, Libérie, Guinea, Mali, Senegal a Nigérie. Celý svět byl tímto zjištěním zasažen. Jen loňský rok hlásil okolo devíti tisíc mrtvých. Do boje s ebolou se přidaly organizace z celého světa, a tak se objevily i výskyty nakažených ve Spojeném království, Španělsku či USA, odkud byli lékaři posíláni do ohrožených míst. Celkem se za trvání současné epidemie nakazilo okolo tisíce zdravotnických pracovníků, polovina z nich zemřela. Také na území České republiky bylo zaznamenáno několik případů nakažených obyvatel, ale vždy byly vyvráceny. Panika a riziko, že ebola pohltí i naši zem, je opravdu nízké, a to díky fungujícímu zdravotnickému systému, orgánům veřejné správy, a především nepříznivým podmínkám zdejšího podnebí.

1408891535261_wps_1_Straw_coloured_fruit_bats
kaloni v Africe

Aktuální záznamy doopravdy poukazují na velký ústup této choroby, jejíž přenašečem by měli být pravděpodobně kaloni příbuzní netopýrům. „Pacient nula“ – jak byl označen dvouletý Emile Ouamono z Guineji, první nakažený současnou epidemií, si totiž hrál okolo stromů, ve kterém hnízdili právě tito netopýři. Důkazy o netopýřích přenašečích ale nejsou do dnešní doby potvrzené. Možnými přenašeči jsou také některé druhy opic.

Podle vědců se týden co týden počet mrtvých rapidně snižuje. V některých oblastech se dokonce dostal až na nulu. O konci epidemie je ale stále předčasné mluvit. Ebola prý zmutovala a dost se mění. Není vyloučené, že epidemie zcela utlumí, ale vědci se také obávají faktu, aby se ústup znovu náhle nezvýšil a ebola se nezačala projevovat dosud nezjištěnými příznaky, nebo aby se dokonce nešířila jinými způsoby, například vzduchem. Ani jednu z variant bohužel nemůžeme vyloučit.

Proti ebole doposud neexistuje žádný lék, ale začátkem února zde pravděpodobně začala svítat naděje. V Libérii se totiž poprvé lékaři pokusili testovat dvě experimentální vakcíny. V nejbližší době by mělo být pokusně očkováno asi šest set dobrovolníků, nakonec by jich ale mohlo být až několik desítek tisíc. Dosavadní zkoušky potvrdily, že vakcíny nejsou pro lidi nebezpečné.

_78300180_78299469
kampaně proti ebole

Ebola nemá dopad jen na desítku tisíc mrtvých, dvacet dva tisíc nakažených a další tisíce sirotků, ale také na hospodářství a ekonomiku černého kontinentu. Ohrožena je letošní sklizeň a hrozí i nárůst cen potravin. Také zoufalí afričtí pacienti, kteří se nakazili ebolou, kupují na černém trhu krev přeživších s představou, že i oni se vyléčí.

 

A tak můžeme jen doufat, že síla této nepředstavitelně zničující nemoci, bude jen slábnout a v dějinách lidstva se již nikdy neobjeví. Alespoň ne v takové míře, jakou zasáhla současnost.

Zdroje:

  • http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/ebola
  • http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/ebola-na-ustupu-liberie-znovu-otevira-hranice-1165759
  • http://zahranicni.eurozpravy.cz/afrika/105502-ebola-na-ustupu-nemoc-v-liberii-slabne/


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím