Ani ne po půl roce největších obav z rozšíření této zákeřné nemoci, svět mlčí a rychle zapomíná. V médiích se již každým dnem neobjevuje strach a zájem o informovanost vývoje tohoto smrtelného onemocnění opravdu upadá. Vědci potvrzují, že se počet nakažených rapidně snížil na nejméně za celou dobu epidemie vůbec. Na druhé straně zde koluje fakt mutace a nepředvídatelné změny. Je tedy ebola opravdu na ústupu? Kdy definitivně skončí? A jak to všechno vlastně bude dál?
Ebola, krvácivá horečka, je virové onemocnění způsobené při těsném kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami infikovaného. Projevuje se náhlými horečkami, pocitem slabosti, zarudlýma očima, průjmem a zvracením. V poslední fázi dochází ke selhání ledvin a jater, posléze vnějšímu a vnitřnímu krvácení. Aniž by se mohlo zdát, ebola není ve světě „žádnou novinkou.“ Na africkém kontinentě bylo dohromady zaznamenáno třináct epidemií proběhlých ve třech obdobích. Již v roce 1976 si vyžádala své první oběti, a to v tehdejším Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo), odkud se rozšířila i do Súdánu. Pojmenována byla podle řeky Ebola ve vesnici Yambuku, kde byla poprvé zjištěna. Po patnácti letech se objevují další případy v Pobřeží slonoviny a severovýchodním Gabonu. Začátkem nového tisíciletí opět hlásí Demokratická republika Kongo, Súdán a také Uganda další mrtvé.
Současná epidemie eboly je však nejtěžší z celé historie. Započala v prosinci 2013, ale definitivně byla potvrzena až o tři měsíce déle. Postižena je většina států západní Afriky, a to především Sierra Leone, Libérie, Guinea, Mali, Senegal a Nigérie. Celý svět byl tímto zjištěním zasažen. Jen loňský rok hlásil okolo devíti tisíc mrtvých. Do boje s ebolou se přidaly organizace z celého světa, a tak se objevily i výskyty nakažených ve Spojeném království, Španělsku či USA, odkud byli lékaři posíláni do ohrožených míst. Celkem se za trvání současné epidemie nakazilo okolo tisíce zdravotnických pracovníků, polovina z nich zemřela. Také na území České republiky bylo zaznamenáno několik případů nakažených obyvatel, ale vždy byly vyvráceny. Panika a riziko, že ebola pohltí i naši zem, je opravdu nízké, a to díky fungujícímu zdravotnickému systému, orgánům veřejné správy, a především nepříznivým podmínkám zdejšího podnebí.
Aktuální záznamy doopravdy poukazují na velký ústup této choroby, jejíž přenašečem by měli být pravděpodobně kaloni příbuzní netopýrům. „Pacient nula“ – jak byl označen dvouletý Emile Ouamono z Guineji, první nakažený současnou epidemií, si totiž hrál okolo stromů, ve kterém hnízdili právě tito netopýři. Důkazy o netopýřích přenašečích ale nejsou do dnešní doby potvrzené. Možnými přenašeči jsou také některé druhy opic.
Podle vědců se týden co týden počet mrtvých rapidně snižuje. V některých oblastech se dokonce dostal až na nulu. O konci epidemie je ale stále předčasné mluvit. Ebola prý zmutovala a dost se mění. Není vyloučené, že epidemie zcela utlumí, ale vědci se také obávají faktu, aby se ústup znovu náhle nezvýšil a ebola se nezačala projevovat dosud nezjištěnými příznaky, nebo aby se dokonce nešířila jinými způsoby, například vzduchem. Ani jednu z variant bohužel nemůžeme vyloučit.
Proti ebole doposud neexistuje žádný lék, ale začátkem února zde pravděpodobně začala svítat naděje. V Libérii se totiž poprvé lékaři pokusili testovat dvě experimentální vakcíny. V nejbližší době by mělo být pokusně očkováno asi šest set dobrovolníků, nakonec by jich ale mohlo být až několik desítek tisíc. Dosavadní zkoušky potvrdily, že vakcíny nejsou pro lidi nebezpečné.
Ebola nemá dopad jen na desítku tisíc mrtvých, dvacet dva tisíc nakažených a další tisíce sirotků, ale také na hospodářství a ekonomiku černého kontinentu. Ohrožena je letošní sklizeň a hrozí i nárůst cen potravin. Také zoufalí afričtí pacienti, kteří se nakazili ebolou, kupují na černém trhu krev přeživších s představou, že i oni se vyléčí.
A tak můžeme jen doufat, že síla této nepředstavitelně zničující nemoci, bude jen slábnout a v dějinách lidstva se již nikdy neobjeví. Alespoň ne v takové míře, jakou zasáhla současnost.
Zdroje:
- http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/ebola
- http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/ebola-na-ustupu-liberie-znovu-otevira-hranice-1165759
- http://zahranicni.eurozpravy.cz/afrika/105502-ebola-na-ustupu-nemoc-v-liberii-slabne/