Africký informační portál - Věcně o Africe

Somaliland schválil první zákon trestající znásilnění

Publikováno: 8.1.2018

V samozvané republice Somaliland vláda prosadila první zákon trestající pachatele znásilnění. Obviněným nyní hrozí až třicet let ve vězení. Nový zákon je reakcí na zvyšující se počty případů sexuálních útoků. O jeho prosazení se zasloužili mnohaletým úsilím ženy a obhájci ženských práv. Až dosud bylo běžnou praxí, že znásilněná žena či dívka byla nucena se za násilníka provdat, nebo byla vyhnána z domova.

Znásilnění bylo dosud zakázané, ale v systému zákonů neexistovala jeho právní postihnutelnost. Po dopadení tak útočníci jen zřídka končili před soudem, kde by jim byl vyměřen přísnější trest. To má změnit nově přijatý zákon, který stanovuje horní hranici trestu za znásilnění až na třicet let. Zákonodárci si tím slibují zastavení nárůstu útoků, jehož oběťmi se stávají i děti. Napadení nemají na svědomí pouze jednotlivci, ale stále více se poukazuje na působnost gangů. Případy znásilnění gangy se objevily poprvé začátkem roku 2013.

Na vině jsou nízká elektrifikace měst, nedostatek policejních hlídek, sanitárních zařízení i nárůst pouze ženských domácností. Situaci zhoršuje i dlouhodobé sucho v oblasti Afrického rohu, kvůli kterému každoročně migrují z venkovských oblastí, kde se stěží uživí, desetitisíce obyvatel. Ti směřují převážně do hlavního města Hargeisa. Zatímco muži pak snáze najdou práci, ženy končí bez pomoci a ochrany, s omezenými možnostmi výdělku (například sběr a prodej kamenů), v uprchlických táborech a chudinských čtvrtích, vyznačujících se vysokou kriminalitou.

Somaliland vyhlásil nezávislost na Somálsku 18. května 1991, ale dosud nebyl mezinárodně uznán. Země má vlastní měnu, vlastní soudní systém a využívá vlastních bezpečnostních a policejních sil. Pro relativní stabilitu a zachovávání práv a pořádku je země považována za zázrak na území jinak rozpadlého Somálska. Republika se také dlouhodobě prosazuje v boji proti terorismu. Nově přijatý zákon je prvním oficiálním opatřením proti sexuálnímu násilí na území Somálska.

BBC, IndipendentTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím