Africký informační portál - Věcně o Africe

Teroristický útok v tuniském Sousse

Publikováno: 1.7.2015

Islámský stát opět poukázal na svou hrozbu, a to současně hned na třech místech během jediného dne. V pátek 26. června 2015 udeřili islámští radikálové ve Francii, Kuvajtu a Tunisku. Ve francouzském Lyonu začala hořet průmyslová zóna, byla nalezena sťatá hlava a vyvěšené vlajky Islámského státu. V šíitské mešitě v Kuvajtu spáchal sebevražedný atentát saúdský Arab. A také krátce po poledni zaútočil mladý atentátník Sajfaddín Rizkí v tuniském Sousse.

496443-original1-jk8ce

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Toto přístavní město, ležící asi 140 km jihozápadně od hlavního města, je často vyhledávaným letoviskem bohatým na překrásné pláže a obdivuhodné památky. Zajímavostí také je, že partnerským městem Sousse jsou i naše Poděbrady. Atentátník si zde vybral pětihvězdičkový hotel Riu Imperial Marhaba. Nenápadného mladíka, zcela obvykle oblečeného, nikdo nezaregistroval, až do chvíle, kdy se z pobřeží ozvaly první výstřely.

Přeživší a svědkové tragédie řekli, že zabíjel s klidem, s úsměvem ve tváři a oběti si sám vybíral podle vzhledu. Mezi nevinnými oběťmi bylo však i několik Tunisanů, a to především z řad hotelového personálu, kteří chránili klienty svými vlastními těly, nejvíce ale Britů a dále pak Němci a Rusové. Kalašnikovem pozabíjel celkem 39 lidí, on sám byl policií zneškodněn až po necelé hodině teroru od svého prvního výstřelu. Útočník se během studia začal přiklánět k radikalismu, několik měsíců také strávil výcvikem u Islámského států.

661326

FOTO: ČTK/SCANPIX SWEDEN/ AA/ TT

Tunisko se tak opět vzpamatovává z dalšího teroristického útoku, připomeňme březnový masakr v muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu. Země, která je ekonomicky závislá na cestovním ruchu, tak v poslední době zažívá velký úpadek. A není to pouze Tunisko, ale v podstatě celá severní Afrika. Většina turistů má strach a zájezdy sem úplně ruší. Někteří se ale nechtějí nechat zastrašit s myšlenkou, že se podobná tragédie může stát úplně kdekoliv. Celé věci ani nenapomáhá fakt přílivu uprchlíků, kteří proudí přes severní Afriku do Evropy.

Zdroj: www.ceskatelevize.czTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím