Africký informační portál - Věcně o Africe

Teroristických útoků přibývá, afričtí Boko Haram válcují i Islámský stát

Publikováno: 29.11.2015

Pátek třináctého je obecně považován za nešťastný den. Tato pověra se bohužel vyplnila, když tento měsíc zasáhla Paříž série teroristických útoků, ke kterým se přihlásil takzvaný Islámský stát. Tento osudný den bude tak navždy spojen s bestiální vraždou 129 nevinných lidí a zraněním desítek jich dalších. To, co zasáhlo Evropu nedávno, je v Africe takřka na denním pořádku.

Aniž by se mohlo zdát, africká teroristická organizace Boko Haram, která působí na území Nigérie, Čadu, Nigeru a Kamerunu, patří k nejbrutálnějším hnutím na světě. Je to vlastně africká podoba Islámského státu, ale o to brutálnější. Její název bychom volně mohli přeložit jako „Západní učení je rouhání“. Časté střety mezi křesťany obývající jih Nigérie a severními muslimy, vedly ke vzniku tohoto hnutí, a to někdy v roce 2002. Podle Global Terrorism Index svým terorem převažují i Islámský stát, který na dobytém území Iráku a Sýrie vyhlásil chalífát, samostatný stát nárokující si autoritu nad všemi muslimy na světě, a to společně se šířením islámského práva šaría. Ačkoliv se ISIS tváří jako nejnebezpečnější teroristická organizace, Boko Haram se jaksi „schovává“. V českých médiích se o hnutí téměř nemluví, takřka vůbec neví. Minulý rok mělo Boko Haram na svědomí až  neuvěřitelných 33 000 lidí. Nejhorším počinem byl však únos 276 nigerijských školaček v dubnu 2014, které využívali jako sexuální otrokyně a cvičili je v boji. Vzpomeňme i na masakr v nigerijském městě Baga, při kterém během jediného dne umřelo až 2 000 lidí. Islamisté vlastně úplně vymazali město z mapy.

Za poslední měsíc se však počet teroristických útoků enormně zvyšuje. Pojďme si tedy shrnout nejvýznamnější události, které hýbaly černým kontinentem v poslední době.

31. října 2015 – pád ruského letadla na Sinaji

Při letu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se zřítil na sinajské poušti ruský airbus s 224 lidmi na palubě. Nikdo nepřežil. Příčiny nebyly donedávna zcela jisté. Podle egyptských bezpečnostních složek mohlo jít o sestřelení letounu, protože celá oblast Sinaje se nachází v krizovém centru současného dění. Technici si před odletem také stěžovali na technické závady. Nakonec se ale k činu přihlásil Islámský stát a doopravdy se prokázalo, že  na palubě explodovala bomba, kterou sem propašovali džihádisté v plechovce od limonády.

Z destinace ihned odletěla většina turistů, Rusko sem dokonce zrušilo veškeré lety. Egypt, jehož ekonomika stojí především na cestovní ruchu, tak zažívá velký úpadek jako například Tunisko. Někteří lidé ale na druhou stranu vyhlížejí slevy a tvrdí, že se něco takového může stát vlastně kdekoliv.

20. listopadu 2015 – přepadení hotelu v Mali

1650457-2015-11-20t211750z_1950304697_gf20000067781_rtrmadp_3_mali-attacks

Zdroj: Reuters

Luxusní hotel Radisson Blu v hlavním městě Bamaku přepadli brzo ráno malijští islamisté z hnutí Murábitún. Těm mohl napomáhat i takzvaný Saharský emirát, odnož teroristické organizace Al-Káidy. Zadrželi až 170 rukojmích, 22 z nich zemřelo. Paradoxem je, že propustili pouze ty, kteří uměli recitovat z Koránu, protože tito fanatici nemají s islámem nic společného a Svatou knihu na fotografiích, které vyvěšují na sociální sítí, pálí. Navíc je Mali muslimskou zemí.

Mezi rukojmími byli i mimo jiné i zaměstnanci Air France a Turkish Airlines, dále pak Rusové a Číňané, kteří do země jezdí kvůli obchodním stykům. Prokázalo se, že teroristé mají zvláštní zájem útočit na cíle prominentních amerických firem. Místní byli evakuováni americkými a francouzskými vojáky. V Mali působí již dlouhou dobu i naše armáda.

21. listopadu 2015 – sebevražedný útok v Kamerunu

Na severu Kamerunu udeřil sebevražedný fanatik z hnutí Boko Haram. Přinejmenším zahynulo 10 lidí.

24. listopadu 2015 – sebevražedný útok na gardisty v Tunisku

Tunisko zažívá po srpnovém útoku na letovisko Sousse a muzeum Bardo velký úpadek. Jedna z hlavních dovolenkových destinacích je také líhní uprchlíků. Další sebevražedný atentátník se odpálil v autobuse spolu s 12 členy prezidentské gardy. K útoku se přihlásil Islámský stát. Policie zadržela až 130 lidí, kteří by měli mít co do činění s touto organizací.

27. listopadu 2015 – sebevražedný atentát na průvod šiítů v Nigérii

Na severovýchodě Nigérie, ve vesnici Dakasoye se při slavnostním průvodu šiítských muslimů odpálil sebevražedný atentátník. Zemřelo 21 lidí a k útoku se přihlásilo Boko Haram. Naposledy zažila Nigérie atentát 18. listopadu 2015, kdy se na místním trhu odpálily dvě útočnice ze stejného hnutí.

27. listopadu 2015 – přepadení polské nákladní lodi u Nigérie

Nigerijští piráti přepadli polskou nákladní loď, ve které zajali až 16 členů posádky. Je možné, že útočníci jsou napojeni na organizaci Boko Haram. Tamější únosci patří k jedněm z nejbrutálnějších, a to hned po somálských pirátech. Ti naposledy zaútočili o dva dny dříve, tedy 25. listopadu 2015, když zajali posádku íránské lodě.

28. listopadu 2015 – raketový útok na základu OSN v Mali

Základna OSN v Mali v táboře Kidalu se stala brzy ráno terčem raketového útoku. Zemřeli 3 lidé, další desítky jsou ve vážném stavu.  Útočníky se stále nepodařilo dopadnout, pravděpodobnými atentátníky jsou někteří radikálové z neklidného severu země.

30. listopadu 2015 – masakr v Kongu ugandskými islamisty

38 lidí bylo nemilosrdně povražděno na východu Konga ve městě Eringeti povstalci z ugandského ADF (Sjednocené demokratické síly). Zablokovali celou oblast, vyrabovali obchody a vypálili mnoho zdejších domů. Bezmála 20 000 obyvatel uprchlo.

Povstalecká skupina ADF vznikla již v roce 1996, a to na západě Ugandy. Několikrát útočila i v Kampale, v hlavním a největším městě této zemi. Poté ji ale ugandská armáda přemohla a radikálové se následně uchýlili do Konga, kde jsou napojeni na zdejší ozbrojence.

Terorismus je válka bez východiska a o umírnění se zasluhují především humanitní organizace působící v tamějších oblastech.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím