Africký informační portál - Věcně o Africe

Xanadu – káva, která pomáhá

Publikováno: 14.9.2017

Před nějakou dobou mě oslovila společnost Xanadu, abych Vám přiblížila její činnost, o které dozajista již brzy uslyšíte. Je to totiž začínají česká firma, která se specializuje na zpracování a dovoz kávy z Afriky. A jak říká sama manažerka Lenka Mansour: „Fair trade dnes chtějí přece všichni.“

Xanadu založil Ghulam Samdami, člověk, který se celý život pohyboval ve společnosti lidí z mezinárodních hotelů té nejvyšší úrovně. Zamiloval se do kávy, a tak nedávno přišla i myšlenka založit férový obchod, který by pomáhal farmářům z jeho rodného kraje. On sám totiž moc dobře ví, jaká je situace zdejších pěstitelů. A o tom je vlastně celý férový obchod, o kterém se tolik mluví nejen v rozvojových záležitostech, ale setkáváme se s ním dnes a denně. Farmáři po celém světě totiž mnohdy živoří a jsou v podstatě novodobými otroky. Jejich půdu vlastní překupníci, kteří jim vyplácí neodpovídající platy a někdy ani to ne. Nejen že je tak narušena ekonomika země, ale především životy lidí, jejichž vášeň pro tuto práci se dědí z generace na generaci.

O to všechno se však Xanadu snaží. Jak? Ghulam Samdami si totiž uvědomil, že jenom finanční podpora nestačí. Rozhodl se s nimi navázat dlouhodobou a osobní spolupráci, aby každý z nich měl jistotu, že dokáže uživit své rodiny, ale i dále investovat do farem. A jak pan Samdami říká: „Jen s poctivým přístupem se dá dělat kvalitní a poctivá káva. Radost pak přináší všem.“


Ghulam Samdami a Lenka Mansour

Ghulam Samdami a Lenka Mansour

Pane Samdami, před pár dny jsme Vás mohli potkat ve Vyšehořovicích u Prahy, kde probíhala akce Afrika na tvrzi. Bylo to poprvé, kdy Xanadu prodávalo kávu. Jak jste byl spokojený? Měli jste hodně zákazníků a ptali se Vás na to, jak skutečně férový obchod funguje?

Nemohl jsem se dočkat a tolik lidí jsem tam ani nečekal. Většina z nich se spíše zajímala o to, že prodáváme jak kávu keňskou, rwandskou, tak i etiopskou. Káva je ručně pražená 100% Arabika. O férovém obchodě jsme tolik nediskutovali, spíše se lidé přišli pobavit, protože okolo hrála živá africká hudba. Jen doplním v souvislosti o férovém obchodování – u fair trade je farmář, obchodník a regulující firma. My, jelikož nemáme zatím licenci, obchodujeme tzv. direct trade, tedy obchodník a farmář. Každopádně musím říct – fenomenální start pro naše Xanadu.

Co vlastně znamená název Xanadu?

Xanadu je v podstatě místo nebo věc, které ze sebe vyzařuje velkolepost a krásu. A my přece velkolepou kávu vyrábíme!

Má každý farmář vlastního zástupce? Jak často se střetávají a na čem se spolu domlouvají?

Zatím se s farmáři setkávám jen já, protože jsme poměrně nová společnost a zatím se stále rozvíjíme. Mojí povinností je znát jejich minulost i životní situaci. Vím mnohé o jejich kultuře a je mou povinností i to, aby se jim dostávalo řádné zaplaceno. V Xanadu jim chceme dávat přidanou hodnotu. Nyní pracujeme na programu Corporate Social Responsibility, který má za cíl i sociální odpovědnost společnosti ke svým zaměstnancům, tedy našim farmářům.

Jak řešíte clo a jiné dovozní poplatky z Afriky do Česka? A jak je vůbec těžké přepravit kávu?

Každá země má své vlastní zákony, ale zatím jsme neměli žádný problém s proclením. Doposud byla všechna naše káva přepravována letecky.

Paní Lenka Mansour mi říkala o výrobě plátěných pytlíčků, které šijí keňské ženy. Přibližte našim čtěnářům jejich činnost.

Jak jste sama řekla, lidé si mohou pochutnat na naší lahodné kávě a přispět tím i na dobrou věc. Na zrnka kávy máme tyto barevné pytlíčky šité z látky zvané kanga. Vyrábějí je ženy bez domova z Nairobi a já je od nich odkupuji, aby měly peníze alespoň na jídlo. Pytlíčky jsou krásné, barevné a taktéž originální. A než dát tuto zakázku nějaké komerční společnosti, je lepší pomoci i těmto ženám. Jsou opravdu moc šikovné, jen měly špatný osud.

Vzpomenete si na nějaká slova vašich farmářů, která Vám během začátků v Xanadu utkvěla v hlavě?

Možná ne slova, ale dozajista jejich pokoru. Stále se od nich učím.


Já ještě doplním, že za 250g kávy zaplatíte 150-290,-, ale výsledek je doopravdy znát. Xanadu si prostě zamilujete, a to nejen díky její chuti, ale především díky tomu, že každým svým douškem pomáháte.

Chcete vědět víc? Podívejte se na www.xanaducoffee.cz nebo sledujte Xanadu na Facebooku!Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím