Africký informační portál - Věcně o Africe

Zapomenutý kontinet?

Publikováno: 13.2.2017

   Je to jen klišé, nebo je Afrika skutečně kontinentem, o který se ostatní zajímají pouze ze zištných důvodů jako je ovládnutí jeho obchodu, těžba nerostných surovin či omezení imigrace? Potvrdí nám tuto domněnku srovnání úrovně mediálního pokrytí čtyř kontinentů v roce 2016 (bez Austrálie a pochopitelně Antarktidy), nebo nás tato analýza usvědčí ze zaujatosti? O několik odstavců níže již budeme k rozřešení této záhady blíž.

 

Zapomenutý kontinent

 

Podle serveru www.kurzy.cz, který sleduje na internetu četnost citací jednotlivých kontinentů v našem mediálním prostoru, vyšlo v roce 2016 celkem 78 037 těchto článků. Nemělo by nikoho překvapit, že nejvíce zpráv bylo věnováno Evropě (55%). Druhé místo Ameriky se také dalo očekávat, ovšem méně očekávaný je její čtyřicetiprocentní podíl. Na dva nejlidnatější kontinenty pak tedy dohromady zbývá pouhý pětiprocentní podíl (Asie 2,8% a Afrika 2,1%). Tento stav zvláště kontrastuje s počtem obyvatel jednotlivých světadílů (Evropa 10%, Amerika 14%, Afrika 15% a Asie 61%).

21

Afrika a Asie jsou tedy v České republice velmi silně mediálně přehlíženy. Pokud přepočteme mediální pokrytí kontinentů na počet obyvatel, bude rozdíl ještě propastnější – Evropa s Amerikou dosáhnou podílu 97,8%, zatímco Afrika s Asií dohromady jen 2,2%.

Je samozřejmě logické, že obyvatele České republiky nejvíce zajímá dění v jejich nejbližším okolí, a proto cca poloviční podíl Evropy je očekávaný a správný. Problematický je fakt, že když Evropu ,,vyloučíme“, tvoří podíl zpravodajství z Ameriky neuvěřitelných 89%! Na Asii připadne 6,4%, a na Afriku pak 4,7%.

22

Samozřejmě velkou část tohoto zájmu tvořilo zpravodajství z reality show s názvem ,,Chcete být prezidentem?“, a následné nečekané vítězství Donalda Trumpa. V týdnu od 7. do 13. listopadu dosáhl počet internetových článků o Americe 1518 (o Evropě za stejnou dobu pouze 723!), čímž téměř trojnásobně překročil svůj celoroční průměr.

23

Z výše zmíněného tedy můžeme konstatovat, že nerovnoměrné kvantitativní mediální pokrytí není ani tak problémem kontinentálním, jako spíše regionálním. Pokud bychom odečetly zprávy z těch nejexponovanějších zemí, mediální pokrytí by se výrazně snížilo na úroveň africké periferie také u dvou zbylých kontinentů (v Americe především USA, Mexiko a Brazílie; v Asii pak Čína, Japonsko a Blízký východ).

V úvodu jsme si slíbili pokročit dále v otázce, zdali je Afrika kontinentem zapomenutým, či nikoliv. Z výše zmíněných důvodů tedy náš závěr zní: částečně ano. Slovo částečně značí relativní nezájem médií. Přestože je tento kontinent mediálně přehlížen, vezmeme-li v úvahu celosvětový kontext, je na tom ve srovnání s Asií ještě relativně dobře (při přepočtu na počet obyvatel téměř 3x lépe).

Pokud však vezmeme v úvahu analýzu kvalitativní, Afrika je skutečně kontinentem nejnegativněji prezentovaným. Odhadem tvoří zprávy o terorismu či migraci přes 50% všech informací, ale to je bohužel obecný úděl periferních zemí mediálního věku bez ohledu na kontinentální příslušnost. Veřejnost vyspělých zemí totiž nezajímá vybudování komunity s udržitelným hospodařením dříve nesamostatné vesnice kdesi v Burkině Faso, o níž se maximálně v pár minutách zmíní veřejnoprávní televize (budiž jí to přičteno k dobru!). Ale pokud se v Káhiře, Tunisu nebo Marrakéši odpálí sebevražedný atentátník, který zabije desítky (,,nejlépe“ zahraničních) turistů, a k tomu připojí nějaké to pěkné video s prohlášením, hrozbou Západu a popravou, má zaručeny úvodníky v největších denících, a současně hlavní vysílací čas všech televizních stanic. Pokud se toto naše zpravodajské paradigma nezmění, bude možná pro Afriku a její obyvatelstvo lepší, budou-li v našem mediálním prostoru co nejméně…Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím