Africký informační portál - Věcně o Africe

Zhoršující se situace kolem Čadského jezera

Publikováno: 23.2.2017

Až kolem 17 milionu lidí žije v oblasti Čadského jezera, které se nachází na území čtyř afrických států. Přetrvávající boj s Boko Haram a zmenšující se vodní plocha jezera způsobily, že podvýživa a nezajištěnost potravin dosáhly kritického stupně.

large

Na konci roku 2016 zasáhla severovýchodní část státu Borno v Nigérii série sebevražedných bombových atentátů a útoků na vojenské základny a veřejné budovy, za kterými stála teroristická skupina Boko Haram. Další útoky byly zaznamenány také v jihovýchodní části Nigeru a v severním regionu Kamerunu.

Za účelem pomoci milionům válkou postiženým lidem, byl na severovýchodě Nigérie zřízen humanitární tabor. Kvůli některým špatně přístupným oblastem se předpokládá, že se situace bude v řadě měst v Bornu zhoršovat. Humanitární partneři, angažující se v této oblasti, zažádali celkem o 1,5 miliardy USD. Tato částka by měla být použita na podporu 8,2 milionů lidí napříč oblastí Čadského jezera. Získání větší podpory pro humanitární účely v této oblasti bude jedním ze tří hlavních bodů chystané mezinárodní dárcovské konference v Oslu. Ta proběhne ve spolupráci Norska s Nigérií, Německem a OSN v  pátek, 24. února 2017.

Podle Tobyho Lanzera, humanitárního koordinátora OSN pro oblast Sahelu, žijí lidé kolem Čadského jezera na hranici chudoby, přičemž mají stěží jedno jídlo denně. Dle něho je největší hrozbou hladomor, k čemuž přispívá i neúroda pramenící z nečinnosti farmářů ze strachu z napadení Boko Haram. Zároveň brzy nastane období deštů, u kterého se předpokládá, že způsobí obrovské škody a navýší procento chudých lidí. Jak sám Lanzer říká: ,, Pokud budou lidé v děšti bez možnosti přístřešku, umřou.“

Norway – Mission to the UN. 2017. Donor conference in Oslo for Nigeria and Lake Chad region. Dostupné na: http://www.norway-un.org/NorwayandUN/Big_Issues/Humanitarian-Efforts1/Donor-conference-in-Oslo-for-Nigeria-and-Lake-Chad-region/#.WK6hhlLFDcs, 23.2.2017.

Reliefweb. 2016. Lake Chad Basin: Crisis Overview. Dostupné na: http://reliefweb.int/report/nigeria/lake-chad-basin-crisis-overview-19-december-2016, 23.2.2017.

Reuters. 2017. Millions risk starvation in Nigeria, Lake Chad region: United Nations. Dostupné na: http://www.reuters.com/article/us-nigeria-famine-idUSKBN1611ND, 23.2.2017.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím