Africký informační portál - Věcně o Africe

Afrika na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět

Publikováno: 23.2.2015

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, který již sedmnáctým rokem organizuje společnost Člověk v tísni, každý rok přináší také dokumenty věnované africkým tématům a africkému prostředí. Nejinak je tomu letos. Africký informační portál Vám přináší výběr snímků, které se k Africe vztahují. Festival proběhne ve dnech 2. – 11. března v Praze a poté v dalších 33 městech ČR. Kompletní program naleznete na stránkách festivalu Jeden svět. Nenechte si jej utéct.

Bojovníci ze severuBojovníci ze severu (Warriors from the North / Søren Steen Jespersen, Nasib Farah / Denmark, Somalia / 2014 / 58 min.)

V každodenním shonu nejdou odlišit od běžných obyvatel, žijí své životy stejně jako každý druhý, přesto jednou vezmou do ruky zbraň a jdou zabíjet. Desítky mladých lidí se v posledních letech přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Jaké jsou jejich motivy? Mladý muž původem ze Somálska podává anonymní svědectví o tom, jak radikální hnutí aš-Šabáb rekrutuje v Dánsku své přívržence. On sám se z teroristické skupiny vymanil. Jeho kamarádi se ale nechali přesvědčit, že bojovat a zemřít za Alláha představuje více než život psance v evropské metropoli. Jak jejich cesty končí? A jak se s osudem svých zmanipulovaných dětí vyrovnávají jejich rodiče?

Bůh v neděli nepracuje! (God Is Not Working on Women in Rwanda, 16 Years after the genocideSunday! / Leona Goldstein / Germany, Rwanda / 2015 / 84 min.)

Dvacet let od konce genocidy je Rwanda pokládána za jeden z ekonomicky nejúspěšnějších států afrického kontinentu. Zejména emancipace žen posunula zemi kupředu. Některá válečná traumata však stále v myslích žen přetrvávají. V dokumentu sledujeme práci aktivistek Godelieve a Floridy, které ženám pomáhají překonávat tíživé vzpomínky na minulost i břemena současného života. Poskytují psychickou podporu a organizují kurzy i usmiřovací setkání, na kterých se oběti konfrontují s vrahy svých rodin. Režisérka Leona Goldstein odhaluje realitu dnešní Rwandy, která se stále vyrovnává s genocidou a jejími důsledky. Jeden svět uvádí film ve světové premiéře.

Casablanca voláCasablanca volá (Casablanca Calling / Rosa Rogers / UK / 2014 / 69 min.)

Marocký král se před deseti lety rozhodl čelit nebezpečí náboženské radikalizace zavedením nového institutu zvaného muršidát. Ženy vykonávající povolání muršidy poskytují duchovní, morální, sociální i osobní pomoc a podporu ostatním, často méně vzdělaným ženám a dívkám ve své komunitě. Mnohé z nich berou svůj úkol jako poslání a Bušra je toho příkladem. Působí ve škole, kde pomáhá řešit banální i naprosto zásadní problémy studentek. Učí je nebát se říkat svůj názor a v duchu moderního pojetí islámu prosazovat svá práva. Kamera sleduje i další ze statečných žen, které se rozhodly dokázat, že jejich vytěsňování ze společenského dění je neopodstatněná praxe, která nemá v islámské společnosti místo.

Demokraté (Democrats / Camilla Nielsson / DemokratéDenmark / 2014 / 108 min.)

Do nitra vyjednávacích štábů se podařilo proniknout režisérce Camille Nielsson v unikátním filmu, který mapuje tříletý proces vzniku nové ústavy Zimbabwe. V roce 2008 totiž prezident Robert Mugabe přistoupil pod tlakem opozice a mezinárodního společenství na požadavek vytvoření nové ústavy, která by měla do Zimbabwe po třech dekádách diktátorovy vlády přinést demokracii. Film dokumentuje zblízka práci dvou právníků ze soupeřících táborů, kteří byli přípravou nové ústavy pověřeni. Protože má ústava odrážet vůli zimbabwského lidu, organizují veřejná shromáždění, na kterých se lidé k jejímu obsahu mohou vyjadřovat. Je zřejmé, že celý proces se neobejde bez konfliktů a rovněž důkladné znalosti vyjednávacích taktik…

Hlas za kozuHlas za kozu (A Goat for a Vote / Jeroen van Velzen / Netherlands / 2014 / 51 min.)

Keňskou základní školu Majaoni zachvátila předvolební horečka. O funkci školního prezidenta se rozhodli ucházet tři kandidáti z řad studentů. Jejich metody, jak si získat respekt a uznání spolužáků, se různí. Magdalena jako jediná dívčí kandidátka chce dokázat, že i ženy se mohou stát vůdkyněmi. Charismatický Saíd si podmaňuje spolužáky vlastním předvolebním songem a balíčkem bonbonů. A Harry, jenž pochází z chudých poměrů, zvolil ještě podbízivější cestu – přízeň voličů si získává kozím masem. Kdo nakonec vyhraje a čím přesvědčí ostatní, že je ten nejlepší kandidát?

Mě neumlčí (I Will Not Be Silenced / Judy Rymer / Mě neumlčíAustralia / 2014 / 84 min.)

Mladou Australanku Charlotte, která v Nairobi pomáhá ve slumech, v jejím domě přepadnou a hromadně znásilní. Hanbu a šok vystřídá zlost. Navzdory doporučení ambasády, aby hned ze země odjela, se Charlotte pustí do boje. Chce usvědčit pachatele a otevřít cestu spravedlnosti nejen pro sebe, ale pro všechny další oběti. Znásilnění jsou totiž v Keni na běžném pořádku, ale téma zůstává tabu. Netuší, že ji čeká více než sedmileté soudní martyrium, v rámci kterého bude muset dokola popisovat otřesný den. Citlivá kamera sleduje Charlotte několik let: ve chvílích odhodlání i okamžicích zoufalství, kdy jí chybí síla pokračovat.

Nadina revoluceNadina revoluce (Nada’s Revolution / Claudia Lisboa / Netherlands, Sweden / 2014 / 60 min.

„Bez revoluce bych nebyla tím, kým jsem dnes,“ říká Nadá, která si na pozadí egyptských politických změn v roce 2011 plní vlastní sen – vést divadlo pro děti. Jako nezávislá umělkyně v Egyptě musí přitom překonávat řadu překážek. Například přesvědčit ředitele divadel, že téma demokracie patří do divadelních her pro děti. Stejně jako protestující v ulicích, ani Nadá se nevzdává a sleduje svůj sen, který se tolik liší od představ její matky o roli ženy v egyptské společnosti. Nadin portrét představuje nezvykle osobní rovinu revoluce v Egyptě, cestu za významem slova svoboda a boj za její dosažení.

Piráti ze Salé (Pirates of Sale / Rosa Rogers, Piráti ze SaléMerieme Addou / UK / 2014 / 78 min.)

Na pozůstatcích někdejší pirátské pevnosti v marockém Salé vyrostla úplně jiná stavba – cirkusový stan. Útočiště tu našla první marocká cirkusová škola, která poskytuje alternativní vzdělání mladým lidem s pohybovým talentem. Snímek zblízka ukazuje osudy několika z nich – od přísných přijímacích zkoušek přes náročný trénink až po přípravu prvního vystoupení. Budoucí artisté musí překonávat zákony gravitace a nalézat motivaci k lepším výkonům. Cesta ke svobodnému uměleckému vyjádření je pro ně nejen cestou k profesionální umělecké kariéře, ale i k nezávislosti a svobodě.

Přicházíme jako přáteléPřicházíme jako přátelé (We Come as Friends / Hubert Sauper / France, Austria / 2014 / 106 min.)

Rozdělení Súdánu v roce 2011 na muslimský sever a křesťanský jih ukončilo vleklou občanskou válku. V obou afrických zemích se ale rozhořela další bitva – o přírodní zdroje a nerostné bohatství. Ve jménu rozvoje korumpují investoři ze Západu i Číny za nečinného přihlížení mezinárodních institucí vládu, aby získali lukrativní pozemky. Ve znepokojivém snímku jsou plně obnažena civilizační traumata spojená s kolonizací Afriky, etnickými a náboženskými válkami i s novodobou formou otroctví. Film je unikátním svědectvím o tom, že krutá historie se dnes v Africe opakuje stejně jako před staletími.

Virunga (Virunga / Orlando von Einsiedel / Democratic Republic of the First Test Trek to the Volcano Eruption SiteCongo, UK / 2014 / 100 min.)

Uprostřed pralesů na východě Demokratické republiky Kongo leží národní park Virunga, kde jako na jednom z mála míst na světě žijí poslední stovky horských goril. Park se ovšem nachází nedaleko protivládních povstaleckých základen, a navíc v zóně, kde hodlá britská firma těžit ropu. Když povstalci zahájí ofenzivu, ocitá se pod palbou nejen vše, co se neohrožená skupina strážců parku pokouší chránit, ale také filmový štáb. Výjimečný docuthriller nominovaný na Oscara 2015 za nejlepší dokument je strhujícím dramatem o chamtivosti, korupci a bezohlednosti tváří v tvář mimořádnému odhodlání bránit lidskost proti zlu.

Závěrečná zkouškaZávěrečná zkouška (National Diploma / Dieudo Hamadi / France, Democratic Republic of the Congo / 2014 / 92 min.)

Jak vypadá příprava na závěrečnou zkoušku v Kongu? Film vypráví o skupině středoškoláků z města Kisangani, pro které maturita představuje nejen důležitý krok na cestě k dospělosti, ale především záruku lepšího života. V Kongu nestačí pouze dobrý prospěch, je třeba mít i dostatečný obnos peněz na poplatky pro učitele. Joel a jeho spolužáci se rozhodnou za každou cenu obstát. Najmou si neosídlený dům na předměstí, shánějí ty zaručeně pravé testové otázky a podstupují celou řadu okultních rituálů. Upřímný snímek točený ve stylu cinéma vérité ukazuje odhodlané úsilí studentů i různá úskalí konžského vzdělávacího systému.

Foto + popisy filmů: Člověk v tísni, Jeden svět. Kompletní program festivalu a další informace na www.jedensvet.cz/2015.Jeden komentář k článku "Afrika na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět"

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím