Africký informační portál - Věcně o Africe

Afrika na festivalu Jeden svět 2017

Publikováno: 4.3.2017

Rok se s rokem sešel a Člověk v tísni pro nás již po devatenácté připravil festival dokumentárních filmů Jeden svět. Letošní ročník proběhne od 6. do 15. března v Praze, aby se následně přesunul do dalších 32 českých a moravských měst. Africký informační portál přináší výčet všech dokumentů s africkou tématikou, o které ani letos není nouze.


Barvy abecedy
(Colours of the Alphabet, Alastair Cole, Scotland, New Zealand, Zambia | 2016 | 80 min.)

imagePrvňáčci sedí v lavicích malé venkovské školy a nechápavě zírají na učitelku. Ne proto, že by byli hloupí, prostě jí nerozumí. Doma odmala slýchali především jazyk soli. Jenže ten v Zambii není příliš běžný a jejich vyučující ho nezná. Než se děti začnou učit číst, psát a počítat, musí zvládnout oficiální angličtinu. Vznikají nepřehledné situace, které odhalují, kolik důležitých věcí se může snadno ztratit v překladu. V Zambii lidé komunikují 70 jazyky, takže stejný problém má naprostá většina žáků. Podle odhadů se v rodné řeči nemůže učit až 40 % světové populace. Dokument názorně ukazuje problém, který je výraznou překážkou v boji proti chudobě nejen na africkém kontinentu.


Brouci (Bugs, Andreas Johnsen, Denmark | 2016 | 74 min.)

image (1)Šéfkuchař Ben Reade a potravinový expert Josh Evans se vydávají po stopách národů, v jejichž jídelníčku odpradávna nechybí hmyz. A zhusta degustují. V nabídce jsou afričtí termiti, mexičtí mravenci, australské housenky, japonské vosy, italští červi, cvrčci nebo kobylky, zasyrova či grilované. Při současném tempu růstu populace bude v roce 2050 na zeměkouli žít 9 miliard lidí, což si vyžádá nárůst potravinové produkce o 70 %. A právě hmyzí dieta, šetrná k prostředí a bohatá na živiny, by mohla být pro lidstvo jedním z řešení. Má však i svá úskalí. Investigativní dokument se zamýšlí nad budoucí jídelní alternativou i výzvami, které s sebou nutně přináší trh s potravinami.


Černá ovce (The Black Sheep, Antonio Martino, France, Italy | 2016 | 72 min.)

image (2)

Ausman věřil, že bez Kaddáfího se z Libye stane demokratický stát. Když se zapojoval do revoluční vlny arabského jara, bojoval za svobodnou společnost a lepší životní podmínky. Tři roky po pádu režimu se ale země zmítá v chaosu a klanových válkách, je sužovaná terorem islamistických skupin a náboženským fundamentalismem. Sám Ausman se hlásí k ateismu, který je pro místní obyvatele čímsi zapovězeným. A pokud se člověk nepřizpůsobí, anonymní většina nemá daleko k výhrůžkám a násilí – ty postihují jak Ausmana, tak i jeho rodinu. Svobodomyslný Ausman se vlastní zemi postupně odcizuje a netuší, jaké by měly být jeho další kroky. Snímek představuje pohled zklamaného idealisty na novodobou Libyi.


Čtvero revolučních období (A Revolution in Four Seasons, Jessie Deeter, USA | 2016 | 88 min.)

image (3)

Když v roce 2011 po vlně demonstrací padl v Tunisku autoritářský režim, lidé si poprvé mohli svobodně zvolit své politické představitele. Film zachycuje životy dvou vlivných žen, které po revoluci aktivně bojují za demokratické uspořádání své země, svobodu slova a vymýcení korupce, i když s odlišným pohledem na pozici náboženství ve společnosti. Novinářka Ámina Bin Džumʼa vzhlíží k „západní“ demokracii a sekularismu, Džauhara At-Tís jako zastupitelka v ústavodárném shromáždění za umírněně islamistickou Stranu obnovy usiluje o demokracii postavenou na principech islámu. Obě ženy hledají cestu, jak skloubit své osobní a veřejné životy, zatímco prožívají zklamání z po-revolučního vývoje v zemi.


Hissène Habré: Tragédie v Čadu (Hissein Habré, A Chadian Tragedy Mahamat-Saleh Haroun, France, Chad | 2016 | 78 min.)

image (4)Mezi lety 1982 a 1990 se v africkém Čadu odehrála tichá genocida. Režim diktátora Hissèna Habrého zavraždil na 40 000 lidí, takřka bez povšimnutí mezinárodního společenství. Slavný čadský režisér Mahammad-Sálih Hárún, držitel Zlaté palmy z Cannes, sleduje bývalého vězně Clémenta Abaïfoutu, který se společně s dalšími zasloužil o předvedení tyrana před soud. Nyní znovu otevírá hluboké rány a konfrontuje pachatele s oběťmi. Děsivé příběhy přeživších jsou důkazním materiálem i cestou k usmíření. Zatímco Habré je v roce 2016 odsouzen za mučení a masové vraždy na doživotí, bývalí vězni se musejí naučit žít vedle těch, kteří vykonávali diktátorovy rozkazy.


Kimaru a kuřata (Chickens for Kimaru, Anne van Campenhout, Eriss Khajira, Netherlands | 2016 | 15 min.)

image (5)Desetiletý Kimar žije ve slumu v africkém Nairobi. Rád by se stal leteckým inženýrem, aby zaopatřil maminku a mladší sestry. Po smrti otce totiž jeho rodina nemá dost peněz. Matka musí celé dny pracovat na tržišti, a tak na Kimara zůstávají domácí povinnosti. Nemůže ani chodit do školy, protože nemá z čeho zaplatit školné. Uvědomuje si, že bez řádného vzdělání svou vysněnou práci nezíská. Rozhodne se proto vzít osud do vlastních rukou a vydělat si na školu prodejem vajec. Správně pečovat o slepice však není vůbec jednoduché. Podaří se Kimarovi vydělat na školné a novou školní uniformu?


Pád afrického obra (The Giant is Falling, Rehad Desai, South Africa | 2016 | 77 min.)

image (6)Když se Nelson Mandela stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem, obyvatelé Jihoafrické republiky věřili, že je po temném apartheidu čeká nová doba rovných práv a prosperity. Tři roky po jeho smrti ale zemí otřásají politické a korupční skandály současného vedení, ekonomika se propadá a nerovnost se naopak prohlubuje. Mandelův Africký národní kongres (ANC) se stal symbolem úpadku věcí veřejných a zemí se šíří studentské protesty usilující o uvolnění současné situace. Oceňovaný jihoafrický režisér Rehad Desai provádí významnými událostmi posledních let a detailně ukazuje na příčiny pádu země, která byla dávána za příklad úspěšného demokratizačního procesu na africkém kontinentu.


Perla Afriky (The Pearl of Africa, Jonny Vallström, Sweden, Kenya, Thailand, Uganda | 2016 | 74 min.)

image (7)Cleopatra se ocitla na titulní stránce novin – za hvězdu ji ale neměli. Je totiž trans a žije v Ugandě. Ačkoliv je tato země od dob Winstona Churchilla pro bohatství a rozmanitost své přírody označována jako „perla Afriky“, sociální rozmanitosti se tu daří daleko méně: LGBT lidé jsou většinovou společností lynčováni a zákonodárci chtějí homosexualitu trestat smrtí. Širokoúhlá road movie Cleopatry a jejího přítele Nelsona vypráví příběh o cestě za lepší budoucností. A Nelsonova láska i vztahy v rodině napovídají, že by tahle story mohla mít i nečekaný happy end.


Přeskočit zeď (Those Who Jump, Estephan Wagner, Moritz Siebert, Abou Bakar Sidibé, Denmark | 2016 | 82 min.)

image (8)

Španělské město Melilla leží na pobřeží severní Afriky. Přístav odděluje od marockého souseda pouze trojřadý, kamerami hlídaný hraniční plot. Pro stovky afrických uprchlíků, přežívajících na úpatí nedaleké hory Gurugu, představuje masivní oplocení poslední překážku před cílem – životem v Evropě. Pro svůj sen jsou ochotni zkusit vše, riskují i to, že při pokusu překonat hranici zemřou. Každodenní boj o přežití, zmar i naděje uprchlíků v hrubých a autentických obrazech na ruční kameru zachycuje jeden z nich, Malijec Abou Sidibé. Mrazivý snímek z místa, které v souvislosti s migrační krizí zůstává stranou zájmu širší veřejnosti.


Škádlení Goliáše (Tickling Giants, Sara TakslerUSA | 2016 | 111 min.)

image (9)Egypťan Básim Júsif patří k těm, jimž události arabského jara zásadně zasáhly do života. Radikálně změnil povolání: z chirurga se stal moderátorem vlastní satirické talkshow, čímž si splnil svůj sen. Časosběrný dokument zachycuje Básimovu cestu od prvních pokusů vysílaných na YouTube až po úspěšnou a plně profesionální show, jejíž jednotlivé epizody v arabském světě sledovalo průměrně až 30 milionů televizních diváků. Po stupňovaných hrozbách, a to i z politických řad, však pořad končí a egyptský showman odchází do exilu. Příběh Júsifova nebojácného pořadu odráží politické turbulence v Egyptě po pádu prezidenta Mubáraka a prozatím marné usilování tamní společnosti o skutečnou svobodu.


Vyhnaní (The Displaced, Imraan Ismail, Ben C. Solomon, USA | 2016 | 11 min.)

image (10)Válka a perzekuce vyhnaly z domovů kolem 30 milionů dětí. Pomocí virtuální reality je možné se velmi zblízka seznámit se třemi z nich. Oleg (11), Chuol (9) a Hana (12) střídavě vyprávějí své příběhy. Film imerzivním způsobem nechává nahlédnout do prosté kánoe v Jižním Súdánu, bere pozorovatele na střechy zřícených ukrajinských domů či na libanonské pole plné pracujících syrských migrantů. Kamera umožňuje stát se dalším členem party bezprostředních dětských hrdinů. Autentický dokument ukazuje jiný pohled na téma uprchlictví a následky soudobých válek.


Vysílá Kolwezi (Kolwezi On Air, Idriss Gabel, Belgium | 2016 | 72 min.)

Minulost i současnost Demokratické republiky image (11)Kongo je určována chudobou, korupcí, násilím i bojem o moc a nerostné bohatství. Rozvrácená země může sloužit jako učebnicový příklad pohnutých dějin Afriky. I v tak složitém kontextu hraje stěžejní roli žurnalistika. Jenže místní „hlídací psi demokracie“ to často nemají lehké, jak ukazuje práce štábů lokální televizní a rozhlasové stanice v relativně rozvinutém těžařském městě Kolwezi na jihu Konga. I když se snaží o investigativní a nezávislý pohled, jejich odhodlání kříží osobní zájmy, hon za senzací a politické vlivy. Dostávají se do tragikomických situací na hranici etiky, které dobře ilustrují složitost fungování občanské společnosti v rozvojových zemích.


Zprávy z Al-‚Ajún (News from Laayoune, Đuro Gavran, Croatia | 2016 | 50 min.)

image (12)Západní Sahara je pouštní pás na jih od Maroka, přes půl století je sporným územím. Malá část země je pod kontrolou osvobozeneckého hnutí Polisario, většinu ale ovládá Maroko, které považuje Západní Saharu za svou nedílnou součást. OSN uvádí území jako nesamosprávné, neuznává nad ním marockou suverenitu, ale neuznává ani legitimitu samozvané Saharské arabské demokratické republiky. Původní obyvatelé, Sahařané (Sahrawiové), čelí omezování svobody projevu a shromažďování, jakékoli vzepření je tvrdě trestáno. Utíkají proto do sousedního Alžírska, kde končí v uprchlických táborech v poušti poblíž hranic. Dokument sleduje osudy několika mladých mužů, jejichž sny o nezávislosti zůstávají nenaplněny. Jedinou cestou, jak mohou vyjádřit své touhy po svobodě, se stává hudba.

 Kompletní seznam filmů najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Zdrojem fotek a popisků je www.jedensvet.cz/2017

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím