Rok se s rokem sešel a Člověk v tísni pro nás již po devatenácté připravil festival dokumentárních filmů Jeden svět. Letošní ročník proběhne od 6. do 15. března v Praze, aby se následně přesunul do dalších 32 českých a moravských měst. Africký informační portál přináší výčet všech dokumentů s africkou tématikou, o které ani letos není nouze.
Barvy abecedy (Colours of the Alphabet, Alastair Cole, Scotland, New Zealand, Zambia | 2016 | 80 min.)
Prvňáčci sedí v lavicích malé venkovské školy a nechápavě zírají na učitelku. Ne proto, že by byli hloupí, prostě jí nerozumí. Doma odmala slýchali především jazyk soli. Jenže ten v Zambii není příliš běžný a jejich vyučující ho nezná. Než se děti začnou učit číst, psát a počítat, musí zvládnout oficiální angličtinu. Vznikají nepřehledné situace, které odhalují, kolik důležitých věcí se může snadno ztratit v překladu. V Zambii lidé komunikují 70 jazyky, takže stejný problém má naprostá většina žáků. Podle odhadů se v rodné řeči nemůže učit až 40 % světové populace. Dokument názorně ukazuje problém, který je výraznou překážkou v boji proti chudobě nejen na africkém kontinentu.
Brouci (Bugs, Andreas Johnsen, Denmark | 2016 | 74 min.)
Šéfkuchař Ben Reade a potravinový expert Josh Evans se vydávají po stopách národů, v jejichž jídelníčku odpradávna nechybí hmyz. A zhusta degustují. V nabídce jsou afričtí termiti, mexičtí mravenci, australské housenky, japonské vosy, italští červi, cvrčci nebo kobylky, zasyrova či grilované. Při současném tempu růstu populace bude v roce 2050 na zeměkouli žít 9 miliard lidí, což si vyžádá nárůst potravinové produkce o 70 %. A právě hmyzí dieta, šetrná k prostředí a bohatá na živiny, by mohla být pro lidstvo jedním z řešení. Má však i svá úskalí. Investigativní dokument se zamýšlí nad budoucí jídelní alternativou i výzvami, které s sebou nutně přináší trh s potravinami.
Černá ovce (The Black Sheep, Antonio Martino, France, Italy | 2016 | 72 min.)
Ausman věřil, že bez Kaddáfího se z Libye stane demokratický stát. Když se zapojoval do revoluční vlny arabského jara, bojoval za svobodnou společnost a lepší životní podmínky. Tři roky po pádu režimu se ale země zmítá v chaosu a klanových válkách, je sužovaná terorem islamistických skupin a náboženským fundamentalismem. Sám Ausman se hlásí k ateismu, který je pro místní obyvatele čímsi zapovězeným. A pokud se člověk nepřizpůsobí, anonymní většina nemá daleko k výhrůžkám a násilí – ty postihují jak Ausmana, tak i jeho rodinu. Svobodomyslný Ausman se vlastní zemi postupně odcizuje a netuší, jaké by měly být jeho další kroky. Snímek představuje pohled zklamaného idealisty na novodobou Libyi.
Čtvero revolučních období (A Revolution in Four Seasons, Jessie Deeter, USA | 2016 | 88 min.)
Když v roce 2011 po vlně demonstrací padl v Tunisku autoritářský režim, lidé si poprvé mohli svobodně zvolit své politické představitele. Film zachycuje životy dvou vlivných žen, které po revoluci aktivně bojují za demokratické uspořádání své země, svobodu slova a vymýcení korupce, i když s odlišným pohledem na pozici náboženství ve společnosti. Novinářka Ámina Bin Džumʼa vzhlíží k „západní“ demokracii a sekularismu, Džauhara At-Tís jako zastupitelka v ústavodárném shromáždění za umírněně islamistickou Stranu obnovy usiluje o demokracii postavenou na principech islámu. Obě ženy hledají cestu, jak skloubit své osobní a veřejné životy, zatímco prožívají zklamání z po-revolučního vývoje v zemi.
Hissène Habré: Tragédie v Čadu (Hissein Habré, A Chadian Tragedy Mahamat-Saleh Haroun, France, Chad | 2016 | 78 min.)
Mezi lety 1982 a 1990 se v africkém Čadu odehrála tichá genocida. Režim diktátora Hissèna Habrého zavraždil na 40 000 lidí, takřka bez povšimnutí mezinárodního společenství. Slavný čadský režisér Mahammad-Sálih Hárún, držitel Zlaté palmy z Cannes, sleduje bývalého vězně Clémenta Abaïfoutu, který se společně s dalšími zasloužil o předvedení tyrana před soud. Nyní znovu otevírá hluboké rány a konfrontuje pachatele s oběťmi. Děsivé příběhy přeživších jsou důkazním materiálem i cestou k usmíření. Zatímco Habré je v roce 2016 odsouzen za mučení a masové vraždy na doživotí, bývalí vězni se musejí naučit žít vedle těch, kteří vykonávali diktátorovy rozkazy.
Kimaru a kuřata (Chickens for Kimaru, Anne van Campenhout, Eriss Khajira, Netherlands | 2016 | 15 min.)
Desetiletý Kimar žije ve slumu v africkém Nairobi. Rád by se stal leteckým inženýrem, aby zaopatřil maminku a mladší sestry. Po smrti otce totiž jeho rodina nemá dost peněz. Matka musí celé dny pracovat na tržišti, a tak na Kimara zůstávají domácí povinnosti. Nemůže ani chodit do školy, protože nemá z čeho zaplatit školné. Uvědomuje si, že bez řádného vzdělání svou vysněnou práci nezíská. Rozhodne se proto vzít osud do vlastních rukou a vydělat si na školu prodejem vajec. Správně pečovat o slepice však není vůbec jednoduché. Podaří se Kimarovi vydělat na školné a novou školní uniformu?
Pád afrického obra (The Giant is Falling, Rehad Desai, South Africa | 2016 | 77 min.)
Když se Nelson Mandela stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem, obyvatelé Jihoafrické republiky věřili, že je po temném apartheidu čeká nová doba rovných práv a prosperity. Tři roky po jeho smrti ale zemí otřásají politické a korupční skandály současného vedení, ekonomika se propadá a nerovnost se naopak prohlubuje. Mandelův Africký národní kongres (ANC) se stal symbolem úpadku věcí veřejných a zemí se šíří studentské protesty usilující o uvolnění současné situace. Oceňovaný jihoafrický režisér Rehad Desai provádí významnými událostmi posledních let a detailně ukazuje na příčiny pádu země, která byla dávána za příklad úspěšného demokratizačního procesu na africkém kontinentu.
Vyhnaní (The Displaced, Imraan Ismail, Ben C. Solomon, USA | 2016 | 11 min.)
Válka a perzekuce vyhnaly z domovů kolem 30 milionů dětí. Pomocí virtuální reality je možné se velmi zblízka seznámit se třemi z nich. Oleg (11), Chuol (9) a Hana (12) střídavě vyprávějí své příběhy. Film imerzivním způsobem nechává nahlédnout do prosté kánoe v Jižním Súdánu, bere pozorovatele na střechy zřícených ukrajinských domů či na libanonské pole plné pracujících syrských migrantů. Kamera umožňuje stát se dalším členem party bezprostředních dětských hrdinů. Autentický dokument ukazuje jiný pohled na téma uprchlictví a následky soudobých válek.
Vysílá Kolwezi (Kolwezi On Air, Idriss Gabel, Belgium | 2016 | 72 min.)
Minulost i současnost Demokratické republiky Kongo je určována chudobou, korupcí, násilím i bojem o moc a nerostné bohatství. Rozvrácená země může sloužit jako učebnicový příklad pohnutých dějin Afriky. I v tak složitém kontextu hraje stěžejní roli žurnalistika. Jenže místní „hlídací psi demokracie“ to často nemají lehké, jak ukazuje práce štábů lokální televizní a rozhlasové stanice v relativně rozvinutém těžařském městě Kolwezi na jihu Konga. I když se snaží o investigativní a nezávislý pohled, jejich odhodlání kříží osobní zájmy, hon za senzací a politické vlivy. Dostávají se do tragikomických situací na hranici etiky, které dobře ilustrují složitost fungování občanské společnosti v rozvojových zemích.
Zprávy z Al-‚Ajún (News from Laayoune, Đuro Gavran, Croatia | 2016 | 50 min.)
Západní Sahara je pouštní pás na jih od Maroka, přes půl století je sporným územím. Malá část země je pod kontrolou osvobozeneckého hnutí Polisario, většinu ale ovládá Maroko, které považuje Západní Saharu za svou nedílnou součást. OSN uvádí území jako nesamosprávné, neuznává nad ním marockou suverenitu, ale neuznává ani legitimitu samozvané Saharské arabské demokratické republiky. Původní obyvatelé, Sahařané (Sahrawiové), čelí omezování svobody projevu a shromažďování, jakékoli vzepření je tvrdě trestáno. Utíkají proto do sousedního Alžírska, kde končí v uprchlických táborech v poušti poblíž hranic. Dokument sleduje osudy několika mladých mužů, jejichž sny o nezávislosti zůstávají nenaplněny. Jedinou cestou, jak mohou vyjádřit své touhy po svobodě, se stává hudba.
Kompletní seznam filmů najdete na oficiálních stránkách festivalu.
Zdrojem fotek a popisků je www.jedensvet.cz/2017