Africký informační portál - Věcně o Africe

Afrika na festivalu Jeden svět 2018

Publikováno: 3.3.2018

Rok se s rokem sešel a Člověk v tísni přichází s jubilejním dvacátým vydáním festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Letošní ročník proběhne od 5. do 14. března v Praze, aby se následně přesunul do dalších 38 českých a moravských měst. Africký informační portál jako již tradičně přináší výčet všech dokumentů s africkou tématikou, kterých je letos v porovnání s minulým ročníkem o něco méně, ale stále je z čeho vybírat.

 

Fonko
Fonko, Lars Lovén, Daniel Jadama, Göran Hugo Olsson, Sweden, Germany | 2016 | 88 min.

Možná největší hudební revoluce současnosti se odehrává mimo objektivy televizních kamer – na africkém kontinentě. Film je jízdou po nejžhavějších hudebních trendech, které hýbou společností od Dakaru po Kapské Město.

„Hudba je zbraní budoucnosti.“ Afrika už dávno není tím třetím světem, jak ho po dlouhá léta vyobrazoval evropský mediální mainstream. Ghana, Nigérie, Angola, Senegal, Burkina Faso i Jihoafrická republika. V posledních několika letech zde dochází k turbulentním společenským i politickým změnám, které se nutně promítají i do umělecké tvorby tamních obyvatel. Hudba je pro ně prostředkem k posilování vlastní identity, katalyzátorem historických i osobních traumat a nabízí prostor hlasům, které jinak nejsou slyšet.

Projekce

06. 03. 20:45 Světozor – malý sál Vstupenky
07. 03. 18:00 Bio OKO Vstupenky
13. 03. 22:00 Atlas – malý sál Vstupenky

Francis

Francis, Scott Barker, Travis Hatfield, USA, Ghana | 2016 | 14 min.

Ve vesnicích v Ghaně vzbuzuje setkání s duševně nemocným člověkem pocity nejistoty a strachu i u nejbližších příbuzných. Autoři snímku se pomocí prožitku ve virtuálním prostředí snaží tento prvotní impulz změnit.

Francis Pii Kugbila je učitelem a se svojí ženou a dětmi žije v chudé části severní Ghany. Co se stane, když v tomto prostředí začne vykazovat příznaky psychické nemoci? Ve snímku Francis prochází jednotlivými fázemi tradiční domorodé léčby. Spolu s ním lze zažít šamanský rituál nebo jaké to je, být vyřazen ze společnosti a dva dlouhé roky strávit o samotě ve slaměné chýši. Bude mít tahle odysea šťastný konec? Sugestivní virtuální realita se zamýšlí nad pošetilostí, se kterou o duševně nemocných smýšlí nejen třetí svět.

Projekce

08. 03. 18:00 CAMP – Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Vstupenky
11. 03. 18:00 CAMP – Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Vstupenky
13. 03. 18:00 CAMP – Centrum architektury a městského plánování Blok filmů Vstupenky

Máma plukovnice

Mama Colonel, Dieudo Hamadi, France, Democratic Republic of the Congo | 2017 | 72 min.

S baretem místo helmy a kabelkou místo štítu stojí konžská policistka Honorine Munyole vždy na straně bezbranných a utlačovaných. Pro mnoho žen a dětí je jediným světlem v jinak se rozpadající zemi.

Plukovnice Munyole je statná matka sedmi dětí, která považuje povolání policistky za svoje poslání. V Bukavu, ve městě na východě Demokratické republiky Kongo, vede malou jednotku, která se zaměřuje na ochranu práv znásilněných žen a týraných dětí. Po převelení do Kisangani nachází nejen policejní stanici v naprostém rozkladu, ale i válkou rozleptané vztahy a traumata. Sousedé závidějí znásilněným ženám oficiální status oběti. Rodiče se zbavují nechtěných dětí tak, že je označí za posedlé démony. Dokument neanalyzuje ani nekomentuje, ale nabízí autentický vhled do společnosti poznamenané občanskou válkou, která ovšem dokáže vyprodukovat i pravé hrdiny své doby.

Projekce

08. 03. 18:00 Městská knihovna – velký sál Vstupenky
14. 03. 20:45 Světozor – malý sál Vstupenky

Návrat prezidenta – Po převratu na Madagaskaru

Return of a President – After the Coup in Madagascar, Lotte Mik-Meyer, Denmark, France, Madagascar, South Africa | 2017 | 79 min.

Když si nová vláda nepřeje návrat svrženého prezidenta do vlasti, nepomůže mu ani to, že sedí v letadle, které už téměř dosedá na mateřskou půdu. Bývalý prezident Madagaskaru Marc Ravalomanana přesto svůj boj nevzdává.

Vlivný podnikatel Marc Ravalomanana během svého působení v úřadu prezidenta pozdvihl svou zem po mnoha stránkách, přesto jej v roce 2009 svrhl vojenský převrat. Oponenti mu kladli za vinu spojování jeho vlastních ekonomických cílů s těmi státními. On sám za pravý důvod převratu považuje škrty v armádním rozpočtu a intriky Francie, jejíž vliv se Ravalomanana snažil oslabit. Dokument sleduje bývalého prezidenta v jeho exilu v Jihoafrické republice, během něhož se opakovaně pokouší o návrat do vlasti. Jsme svědky frustrujících politických vyjednávání i dramatických okamžiků a především neúnavné snahy svrženého prezidenta vrátit se domů a zúčastnit se demokratických voleb.

Projekce

10. 03. 18:00 Atlas – malý sál Vstupenky
12. 03. 17:30 Evald Vstupenky
13. 03. 20:30 Městská knihovna – velký sál Vstupenky

Poslední svého druhu

The Last Animals, Kate Brooks, USA, UK | 2017 | 92 min.

Válečná fotoreportérka Kate Brooks obrátila svůj zájem od odkrývání zločinů páchaných na lidech k zachycení systematického vyvražďování zvířat. A zavítala při tom i do českého Dvora Králové.

Pytláci každý rok zabijí tisíce afrických slonů a nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka po slonovině a rohovině, zejména na asijských trzích. Ilegální obchod přivedl některé druhy na okraj vyhynutí. Dokument poodhaluje fungování mezinárodní sítě, která dokáže od pytláků a pašeráků i za podpory teroristických organizací přepravit slonovinu až na cílové trhy, mezinárodním dohodám a zákazům navzdory. Ukazuje také vytrvalé úsilí ochránců přírody, správců přírodních parků i vědců, kteří navzdory klesajícím šancím bojují o životy zvířat čelících vyhynutí. Výsledkem je emotivní výzva mezinárodnímu společenství, aby svou pozornost zaměřilo i na osudy těchto tvorů.

Projekce

07. 03. 20:30 Kino 35 Vstupenky
09. 03. 17:30 Městská knihovna – malý sál Vstupenky
11. 03. 11:00 Atlas – velký sál Vstupenky

Soudné sestry

Sisters in Law, Kim Longinotto, UK | 2005 | 106 min.

Státní prokurátorka Beatrice a právnička Vera se nebojí žádných kostlivců zavřených v kamerunských domácnostech. Unikátní film mapující silné ženy v boji proti domácímu násilí.

Jihovýchodní Kamerun, městečko Kumba, staré pořádky, původní zvyky, muslimská práva, neměnné vztahy. Chod městského života sledují v soudní místnosti dvě neústupné, ostře jednající ženy – Beatrice a Vera. Jejich nejčastějšími kauzami jsou případy domácího násilí páchaného na dětech a ženách. Hlavní postavy nejsou jen přísně trestající soudkyně, ale i představitelky vzdělávání žen, posilující jejich odvahu k sebevyjádření a k boji proti bezpráví. Strohý a syrový styl kamery Kim Longinotto podtrhuje odpor proti domácímu násilí a čeří hladinu lhostejnosti stejně jako rozsudky protínající vzduch v soudní síni.

Projekce

08. 03. 18:00 Ponrepo Vstupenky

Tohle je Kongo

This Is Congo, Daniel McCabe, Canada, Congo (Republic of the), Qatar, USA | 2017 | 92 min

Pohádková krása a nekončící násilí. Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost.

Když fotoreportér Daniel McCabe v roce 2008 poprvé navštívil Demokratickou republiku Kongo, aby dokumentoval válku na východě země, byl svědkem nepochopitelné brutality zasazené do panensky krásné krajiny. Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině. Rozhodl se zcela bez filtru vyprávět nezjednodušený příběh této země, nezaměřovat se pouze na některé části. Nejdéle trvající konflikt světa popisuje prostřednictvím čtyř postav – whistleblowera s jedinečným vhledem do politiky; velitele konžské armády, který bránil se svou jednotkou v roce 2012 město Goma při vpádu rebelů; obchodnice s krvavými minerály a ševce v uprchlickém táboře.

Projekce

10. 03. 13:00 Městská knihovna – malý sál Vstupenky
12. 03. 20:30 Kino 35 Vstupenky
13. 03. 15:30 Světozor – velký sál Vstupenky

Kompletní seznam filmů najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Zdrojem fotek, videí a popisků je www.jedensvet.cz/2018

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím