Africký informační portál - Věcně o Africe

BLOG: Robert Mugabe – nezapomenutelný prezident

Publikováno: 2.6.2016

Psal se leden roku 2000 a v Harare se všechno chystalo k losování vítěze národní loterie. Účastnit se jí mohli všichni zimbabwští občané, kteří měli na účtu v bance alespoň 5 000 zimbabwských dolarů. Když konferenciér zalovil v osudí, napětí by se dalo krájet. A když vytáhl  vítězný tiket, a přečetl jméno vítěze, sálem zaznělo… „Robert Gabriel Mugabe“. Že je vám to jméno povědomé? Ano, je to On. 100 000 zimbabwských dolarů v národní loterii pořádané polostátní Zimbank, skutečně získal prezident země. Jaká to náhoda. V celé zemi zavládlo velké nadšení a překvapení, nikdo toto zasloužené vítězství nečekal…

Robert Gabriel MugabePřestože se tento příběh jeví jako volné pokračování hollywoodské parodie Žhavé výstřely, skutečně se před více než 16 lety odehrál. Prezident je přímo dítkem štěstěny, protože zvládá žít luxusní život v paláci za miliony dolarů, zatímco většina obyvatel strádá hlady a nemocemi (56% obyvatel pod hranicí chudoby, v letech 1980 – 2008 poklesl HDP o 50% a téměř 26% obyvatel ve věku 15 – 49 let je HIV pozitivních). Jen těžko lze soudit, čeho tímto divadlem chtěl vlastně docílit – chtěl ukázat, že má i nadále vše pevně ve svých rukou? Nebo pouze nechtěl přijít o výhru, když si všechen majetek státu již dávno přivlastnil?

Zimbabwský prezident je v mnoha ohledech nezapomenutelným, a to i mezi ,,otrlými“ diktátory kontinentu. Pod jeho vedením došlo v zemi k nejhorší epidemii cholery, která za poslední půlstoletí zasáhla nejchudší kontinent – v letech 2008 – 2009 si vyžádala téměř 4 300 obětí a 100 000 nakažených. Zřejmě je také držitelem (neoficiálního) rekordu, protože je patrně jediným světovým lídrem, který v čele úřadu dosáhl již zmíněného loterijního vítězství.

Další dva zápisy do historie jsou již v moderní éře nezpochybnitelné – svými (ne)schopnostmi dovedl zemi k rekordní nezaměstnanosti dosahující vrcholu v roce 2009, a to neuvěřitelných 94% (odhad OSN), a ještě méně představitelné roční hyperinflaci ve výši 230 000 000% (2008). Pro představu: kdybyste si na Nový rok 2008 koupili jeden rohlík za dvě koruny, na Silvestra téhož roku by se jeho cena blížila již půl miliardě Kč.

Ani tyto ,,kaňky“ však nemohly zhatit velkolepé oslavy jeho 91. narozenin v loňském roce, které stály přes 1 milion amerických dolarů. Na takový mejdan by při současných příjmech průměrný Čech vydělával 85 let, a průměrný Zimbabwan dokonce 2 192 let. Za oběť slavnosti padla řada zvířat, z nichž některá jsou ohrožená vyhynutím: několik krokodýlů, 40 krav, dva sloni, jeden lev či stádo antilop impal. Tento výčet ,,lahůdek“ navíc zdaleka není konečný, stejně jako pobyt prezidenta v čele země. Vzhledem k tomu, že se Robert Mugabe chystá kandidovat i v příštích volbách v roce 2018, ještě asi nějaký ten zápis do historie přidá.

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím