Africký informační portál - Věcně o Africe

Burundi MDG Week

Publikováno: 31.3.2015

Na Africký informační portál přicházejí e-maily mladých lidí, především studentů, s prosbou o radu. Ptají se, jak získat svou vlastní „africkou“ zkušenost, nejčastěji formou cesty do Afriky v rámci nějakého českého rozvojového projektu. Takových příležitostí však není mnoho. České NGO v Africe mají na personální zajištění takových cest své vlastní zaměstnance a pro zájemce mimo tyto organizace je velmi obtížné se k takové příležitosti dostat. K tomuto stavu přispívá také trend personální kapacity v rámci rozvojových projektů zajišťovat v co největší míře místními silami a „západní“ pracovníky využívat pouze pro manažerské či specializované profese. Níže přinášíme ukázku, jak může vypadat cesta mladého studenta k realizaci vlastních rozvojových projektů v Africe. Nejenže nemusí být náročná, komplikovaná či nákladná, ale nemusí být ani pod hlavičkou české neziskové organizace.

Student politologie a mezinárodních vztahů Vojta Šmolík navštívil Burundi již v roce 2013 v rámci mezinárodního projektu 8 Goals…We Act! Nyní se do země vrací, aby zde realizoval svůj vlastní skromný rozvojový projekt. Jedná se zároveň o návod a inspiraci pro zájemce, kteří mají podobné ambice a chtěli by se vydat stejnou cestou. Stačí totiž překvapivě málo – být aktivní, mít nápad a nebát se.

Jak to všechno začalo

Burundi. Maličká, a pro mnohé neznámá země na břehu jezera Tanganika, v níž se kdysi rozhodl strávit část svého života i sir Henry Livingstone. Mě poprvé učarovala v roce 2013, kdy jsem ji měl možnost navštívit díky evropskému projektu 8 Goals…We Act!.

Jak už název projektu napovídá, zacílení směřovalo k Rozvojovým cílům tisíciletí. Na týdenním semináři jsem se s 15 dalšími vysokoškoláky seznámil s facilitačními dovednostmi, následně vyrazil pro první africkou zkušenost do Burundi a o několik měsíců později vše využil při vedení projektového týdne na vybrané české střední škole. Během tohoto týdne jsme se snažili přiblížit středoškolákům současné rozvojové problémy i aktuální rozvojové výzvy v jejich regionu, aby mohli naplánovat a realizovat své vlastní aktivity, jimiž přispějí k naplňování MDGs (millennium development goals) ve svém okolí. Celý projekt souběžně probíhal také v Bulharsku a Rumunsku.

Zpátky do Burundi

Nápis na tabuli mluví za všechno. Burundi.  Foto: Vojtěch Šmolík

Nápis na tabuli mluví za všechno. Burundi. Foto: Vojtěch Šmolík

Co jsem se během projektu 8 Goals…WeAct! naučil, bych rád předal i dalším. A kdo ví lépe, než lidé přímo na místě, co jejich komunita či země potřebují. Proto se do Burundi v letošním roce vracím s týmž projektem, který bych rád ve spolupráci s lokální neziskovou organizací FO.CO.DE realizoval na vybrané burundské střední škole.

Několik vysokoškoláků se mnou projde facilitačním školením. Na nich následně bude vedení projektového týdne, který bude čerpat z modelu vyzkoušeného během projektu v ČR. Středoškoláci si vyzkouší roli neziskových organizací, vytvoří vlastní vize, jak prospět svému okolí a k naplňování MDGs přímo v Burundi. Pomoci jim přijdou zástupci místních neziskovek. V závěru týdne pak uspořádáme konferenci, na níž studenti své nápady představí ve formě konkrétních projektů, které budou následně ve své komunitě realizovat. Konference se zúčastní také zástupci městské správy, lokálních neziskovek či médií.

Zásadní je udržitelnost

Aby byl projekt smysluplný a především udržitelný, je potřeba v něm v případě úspěšné realizace pokračovat. Metodika tak přejde do rukou spoluorganizátora projektu, místní neziskové organizace FO.CO.DE, která jej zapojí do portfolia svých činností a bude v projektu pokračovat i v dalších letech s dalšími středoškoláky. Tím dojde ke zvýšení počtu aktivních mladých lidí, kterým není lhostejná situace v jejich komunitě, městě či zemi.

Dva miliony na rozvoj? Žádný problém!

Pro úspěšnou realizaci projektu potřebujeme s FO.CO.DE celkem 50 tisíc korun. V Burundi ale tato částka představuje téměř dva miliony burundských franků! S touto částkou zajistíme veškeré materiály, které studenti v rámci školení facilitátorů a projektového týdne dostanou k dispozici v podobě metodické příručky, pomůcky, pronájem konferenční místnosti, náklady na cestovné účastníků projektu a odměnu pro místního burundského koordinátora. Veškeré vlastní náklady si hradím z vlastních zdrojů, moje práce bude ryze dobrovolnická.

Projekt Burundi MDG week můžete podpořit na Hit Hit.cz – podpořte na dálku jednu z nejchudších zemí světa, která si zaslouží lepší budoucnost. A kdo jim ji může umožnit lépe, než samotní Burunďané. Investice do vzdělání se vrátí nám všem.


O autorovi:

Vojtěch Šmolík je studentem Politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK. Několik let působí v neziskové organizaci SIRIRI o.p.s., spolupracuje též s Partners Czech: Partners for Democratic Change a je občasným přispěvatelem na Africkém informačním portálu (Krize ve Středoafrické republice). V současné době pracuje jako dobrovolník v Keni a dokončuje přípravy pro projektové aktivity v Burundi.

O projektu 8 Goals…We Act!

Mezinárodní projekt EU pro středoškoláky a vysokoškoláky, jehož cílem je zaujmout studenty pro zájem o problémy, které můžeme vidět kolem sebe, a to jak na lokální, tak globální úrovni. Heslo „Mysli globálně, jednej lokálně“ je jednou z hlavních myšlenek projektu. Vybraní vysokoškoláci prošli týdenním školením facilitačních dovedností a následně navštívili Burundi. Stěžejní části projektu pak byly projektové týdny, které tito vysokoškoláci odvedli na vybraných středních školách. Studenti se při nich dozvěděli o hlavních rozvojových problémech a výzvách, vyzkoušeli si role politických stran, neziskových organizaci, medii a volebních poradců a společně v rámci projektového týdne zorganizovali volby, do nichž každý aktér vstupoval s vlastními vizemi a projekty na rozvoj jejich školy nebo městské části.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím