Africký informační portál - Věcně o Africe

Česká republika otevřela velvyslanectví v Zambii, stěhuje se ze Zimbabwe

Publikováno: 4.5.2017

Ministerstvo zahraničních věcí ČR 26. dubna 2017 slavnostně otevřelo Velvyslanectví ČR v Zambii. V tentýž den předal velvyslanec Radek Rubeš pověřovací listiny do rukou zambijského prezidenta Edgara Lungu. Inaugurace zastupitelského úřadu se zúčastnili představitelé zambijského ministerstva zahraničí, členové diplomatického sboru v Zambii, čeští krajané a také ministr zemědělství ČR Marian Jurečka.

Předání pověřovacích listin.

Předání pověřovacích listin.

O otevření zastupitelského úřadu v Lusace rozhodl v prosinci loňského roku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Důvodem zřízení Velvyslanectví v Lusace je oboustranný zájem České republiky a Zambie posílit vztahy mezi oběma zeměmi v politické, ekonomické a rozvojové oblasti.

Nejedná se však o rozšíření počtu českých zastupitelských úřadů v Africe, ale o přesunutí velvyslanectví ze zimbabwského Harare, které postupně utlumuje svou činnost. Již v listopadu 2016 přebralo Velvyslanectví ČR v Pretorii diplomatickou a konzulární příslušnost za Mosambickou republiku. Od dubna letošního roku pak dále omezilo své konzulární služby, které bude od 1. září vykonávat zastupitelský úřad ČR v Lusace.

Zambie bude od roku 2018 zařazena mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Ministr Jurečka během své návštěvy země otevřel český stánek na největším zambijském zemědělském veletrhu AGRItech EXPO v Chisambě.

Text a foto: mzv.czTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím