Africký informační portál - Věcně o Africe

Česko-egyptské vztahy: Zaorálek o obchodu, bezpečnosti a unikátním nálezu

Publikováno: 2.2.2016

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil Egypt. Během svého třídenního pracovního pobytu se setkal i s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Společně jednali především o spolupráci obou zemí v boji s terorismem, ale neopomněli ani ekonomické záležitosti. Celé setkání podtrhovalo i výročí 55 let Českého egyptologického ústavu, který shodou okolností začátkem týdne ohlásil unikátní objev – 4 500 let starou loď.

Šéf české diplomacie odjel na velvyslanectví do Káhiry již v sobotu, a to za doprovodu 23 členné podnikatelské delegace. Tu tvořily především české průmyslové a bezpečnostní společnosti. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou „velmi stabilní“. Podle Zaorálka má Česká republika Egyptu stále co nabídnout.

12647006_1009710642433318_789269592425017721_n

Ministři zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a Samí Šukrí / Zdroj: facebook.com/lubomir.zaoralek

Kromě setkání se svým egyptským protějškem Samím Šukrím a dalšími vysoce postavenými úředníky, stihl Zaorálek prodiskutovat řadu témat také s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, který je ve funkci od roku 2014. Jako bývalý voják, náčelník generálního štábu egyptských ozbrojených sil a zároveň ministr obrany a vojenské výroby, se zajímal především o moderní letecké technologie z České republiky; zmínil se i o automobilce ŠKODA a dalších českých výrobcích. Na konci setkání pozval Zaorálek egyptského prezidenta do Prahy.

„Chceme nepřímo pomoci stabilizaci Egypta. Navazujeme na tradiční mnohaleté ekonomické kontakty, Česká republika je zde známá v řadě oborů. Velice oceňuji i to, že se zajímáme o společný boj s terorismem. Pro Egypt je to naprosto zásadní věc a stojí o českou pomoc,“ řekl Zaorálek.

V současné době hýbe děním mezi česko-egyptskými vztahy i boj s terorismem a následky s tím spojené. Země severní Afriky, které jsou na cestovním ruchu částečně závislé, trápí jeho velký výpadek. Kvůli špatné bezpečnostní situaci a zvýšené hrozbě teroristických útoků se o tyto země v poslední době výrazně snížil cestovní zájem.

Fig-03

Pohled na část člunu během archeologických a restaurátorských prací (© Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK, V. Dulíková)

Zajímavostí během návštěvy ministra Zaorálka byla i zpráva Českého egyptologického ústavu. V současné době jedno z nejprestižnějších světových pracovišť, které se zabývá výzkumem starověkého Egypta, objevilo u naleziště v Abúsíru opravdový unikát – osmnáct metrů dlouhou dřevěnou loď ze 4. dynastie egyptských králů (cca 2550 př. n. l.). Zajímavá konstrukce a tradice pohřbívání lodí v  písku je přisuzována elitě tehdejší společnosti.

Českým egyptologům se tedy opravdu daří. Navíc se diskutuje i o uskutečnění výstavy „Říše slunce: Abúsír v době stavitelů pyramid“, která by měla proběhnout v roce 2019.

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím