Africký informační portál - Věcně o Africe

Čeští státníci se nezúčastní stěžejní konference o financování rozvoje

Publikováno: 9.7.2015

Státníci míří na mezinárodní konferenci OSN o budoucnosti financování globálního rozvoje v Addis Abebě. Český premiér i ministři zůstávají doma.

V pondělí 13. července začíná v Addis Abebě v Etiopii mezinárodní konference OSN o financování rozvoje. Představitelé států zde budou rozhodovat, kde hledat finanční zdroje na plnění nových rozvojových cílů. Rokem 2015 totiž skončí lhůta pro stávající Rozvojové cíle tisíciletí (tzv. MDGs). Jedná se o první ze tří zásadních konferencí, které se v nadcházejících šesti měsících zaměří na globální otázky.

FfD_Logo_Vertical-E

„V diskusi o migrační politice představitelé české vlády prohlašují, že Česká republika je připravena zapojit se do řešení globálních problémů. Je proto škoda, že do Addis Abeby, kde se bude řešit financování globálního rozvoje, nemíří žádný člen vlády,“ říká Ondřej Kopečný z analytického centra Glopolis.

Konference v Addis bude řešit budoucí podobu rozvojové pomoci (ODA), na kterou Česká republika poskytuje 0,11 % HND, ačkoli český závazek je trojnásobně vyšší. „Rozvojová spolupráce a humanitární pomoc zůstává i nadále hlavním nástrojem bohatých/rozvinutých zemí, jak řešit extrémní chudobu a předcházet krizové situace. Česká republika by jako 38. nejbohatší země světa měla poskytovat více prostředků,“ říká Katarína Šrámková z FoRS – Českého fóra pro rozvojovou spolupráci.

Důležitým tématem konference budou daňové úniky. Podle konzervativních odhadů britské neziskové organizace Action Aid přijdou v jejich důsledku rozvojové země každý rok o 120 až 160 miliard dolarů, zatímco rozvojová pomoc je 130 miliard. Přestože Česká republika podle ministra financí Andreje Babiše patří v Bruselu mezi lídry daňové agendy, v delegaci vedené náměstkem ministra zahraničí budou zástupci českého ministerstva financí zcela chybět.

„Úniky z daně z příjmu nadnárodních firem skrze daňové ráje a agresivní daňovou optimalizaci se netýkají pouze rozvojových zemí, ale také nás. Pokud to ministr financí myslí s bojem proti daňovým únikům opravdu vážně, bylo by vhodné, aby na podobná jednání na globální úrovni vyslal alespoň svého zástupce,“ dodává Ondřej Kopečný.

Více informací naleznete v mediálním briefu, který k tématu vydali FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci a analytické centrum Glopolis (dostupný zde).

Článek vyšel na Rozvojovka.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím