V ZOO Jihlava se ve dnech 30. a 31. srpna koná festival Střípky Afriky, který byl v minulých letech znám pod jménem Malá africká konference. Dvoudenní festival nabízí řadu přednášek a akcí na africká environmentální, přírodovědná, rozvojová a kulturní témata.
Program sobota 30. 8. 2014
- 13:00 Slavnostní zahájení
Přednášky v Centru environmentální výchovy u hlavního vstupu:
- 13:30 Pavel Brandl : Cestujeme jižní Afrikou s dětmi
Slibujeme, že to nebude jen rodinná selanka, a že se na promítacím plátně objeví všichni od agamy po zebru, jen žralok se bohužel dostaví až příští rok. Ale nebudou chybět třeba velryba jižní s hrabáčem. A jako důkaz přivedeme i naše děti.
- 14:45 Martin Šíl – Magnificent Seven
Sedm legendárních slonů Jižní Afriky. Samci, kteří před více než třiceti lety uchvátili příznivce divočiny. Jména jako Dzombo, Kambaku nebo Shingwedzi v sobě ukrývají pradávnou sílu černé Afriky. Každý z jejich klů vážil přes 50 kilogramů. Všichni se dožili vysokého věku a stvořili legendu. Jejich trofeje si lidé mohou prohlédnout v Letaba Elephant Hall – muzeu věnovanému životu a ochraně slonů.
- 16:00 Dana Holečková – Národní parky a rezervace Keni
Povídání o tom, jak se můžete dostat do Keni mezi divoká zvířata a proč je právě Keňa pro Středoevropana tak vhodná. Jaké velké savce ve kterých parcích můžete potkat, vypravíme se za gepardy, lvy i levharty k jezerům Nakuru a Naivasha a za gerenuky do Samburu. V přednášce zavítáme jak do oblastí příkopové propadliny, tak na sever a jihozápad Keni.
- 17:15 Tom Junek – Zlatá brána otevřena
Krajina a její zvířecí obyvatelé na vrcholcích Jihoafrické republiky.
Večer pro zvané v africké vesnici Matongo:
- Karolína Koláčková – Největší kráska savany má další problém
Od roku 2000 se čeští odborníci podílejí na záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho v Senegalu. Za 14 let práce dosáhli mnoha úspěchů a antilop začalo v rezervacích přibývat. Teď se zdá, že jejich pomoc bude potřebovat i východní poddruh – doposud početná a hojně lovená antilopa Derbyho v Kamerunu a Středoafrické republice se dostává do nezáviděníhodné situace. Dokáže český tým odvrátit blížící se katastrofu?
- Kedjom-Keku film Muž, který sází stromy
Režie:Michal Gálik. Mnoho lidí si myslí, že povídka o muži, který sázel stromy, je fiktivní. Ve skutečnosti tento muž existuje, jmenuje se Ernest Vunan a žije v mlhou zahalených horách v srdci Afriky. Film Michala Gálika vám představí inspirativní příběh člověka, kterému osud jeho země není lhostejný a svým snažením chce obnovit vzácné horské pralesy v oblasti svého kmene Kedjom-Keku na severozápadě Kamerunu. Vydejte se s námi na cestu po této rozmanité africké zemi, přesvědčte se o tom, že i jednotlivec dokáže změnit to, jak bude Země vypadat, a poznejte partu mladých lidí z Česka a Slovenska, kteří se rozhodli Ernestovi pomoci v jeho aktivitách a přispět tak k ochraně místní přírody.
Program neděle 31. 8. 2014
Africká vesnice Matongo – Africký trh, tanec, vystoupení, workshop, ukázka kuchyně a ochutnávka hmyzu a další…
Na programu se podílejí:
- Tuarégové – tradiční, ručně vyráběné tuarežské šperky a originální dárkové předměty pocházející ze severní části afrického státu Mali, ze srdce Sahary. Veškeré africké šperky, jakož i ostatní zboží, které vám nabízíme, jsou uměleckým dílem místních kovářů a řemeslníků. Nejpoužívanějšími materiály jsou kov, stříbro, kůže a dřevo.
- ProContact – občanské sdružení pro rozvojovou pomoc. Tato organizace sdružuje lidi, kterým není lhostejná situace v jiných oblastech světa a chtějí svým aktivním přístupem, znalostmi, zkušenostmi a hlavně prací přispívat a podílet se na vzájemné kulturní, rozvojové a obchodní spolupráci vedoucí ke zlepšení situace zúčastněných stran a jejich vzájemného poznání.
- Africký dům – taneční vystoupení – africký umělec „KAOLACK“ PAPE IBRAHIMA NDIAYE, bubny – PAPIS NYASS, workshop. Africký dům o.s. zastřešuje – a to prozatím pouze imaginárně – nejrůznější aktivity, které přibližují kulturu, umění a život Afričanů obyvatelům České republiky.
- David Švejnoha – Pojídání hmyzu – jinými slovy Entomofágie. Že to zní neuvěřitelně? Že radši zůstanete u řízku s bramborovou kaší, nebo svíčkové s knedlíkem? Možná proto, že jste ještě neochutnali cvrčky na másle, grilovaná sarančata nebo šváby v těstíčku…
- Sheyla – taneční vystoupení – egyptské břišní tance. Tanečnice a lektorka z Brna, která se profesionálně věnuje orientálním tancům již 8 let. Vystupuje po celém světě a účastní se mnoha kulturních akcí v ČR. Založila občanské sdružení Orient Vision, se kterým pořádá výstavy a přednášky pro veřejnost o kultuře a tanci těchto exotických zemí. Každý říjen pořádá v Brně mezinárodní festival zvaný Tales of Sahara, který má rozsáhlý program jak pro odborníky v tanci, tak pro širokou veřejnost.
- Originál Afrika – stánek s předměty z Afriky. Společnost se zabývá nejen obchodem s Afrikou, ale také informačně vzdělávací činností. Více než 50% z ceny, kterou zákazníci za zboží zaplatí, zůstává na africkém kontinentě.
- AMANI KIBERA je nezisková organizace se sídlem v obci Mashimoni v Nairobi, ve slumu Kibera v Keni. „Chceme vytvořit mírumilovnou, zdravou, vzdělanou a informovanou společnost s respektem k lidským právům a spravedlivému, trvale udržitelnému sdílení prostředků. Chceme přispět ke zlepšení životních podmínek kiberské komunity skrze podporování iniciativ, jež propagují pokojné soužití, zdraví, vzdělávání a životní příležitosti pro děti, mládež a ostatní přehlížené skupiny a dále si klademe za cíl podporu schopnosti budovat, šířit informace a propagovat hodnoty pro rozvoj – to vše pomocí sportovních a kulturních aktivit.“
Sobota, neděle
- Výstava originálů Daniela Havla v místnosti vstupního areálu
- Celý víkend můžete pomoci škole v Kamerunu Kedjom-Keku. Sbírka školních a sportovních potřeb (míče, pálky, frisbee, školní potřeby) v zoologické zahradě.
ZOO JIHLAVA si vyhrazuje právo program měnit a upravovat.