Africký informační portál - Věcně o Africe

Jihoafričtí studenti svrhli sochu kolonizátora a bojují za rovnoprávný přístup

Publikováno: 21.4.2015

Přibližně poslední měsíc hýbe Jihoafrickou republikou a především Kapským Městem dění kolem studentského hnutí Rhodes Must Fall, jehož (již splněným) cílem bylo odstranění sochy britského kolonizátora Cecila Rhodese z prostoru univerzitního kampusu. Členové hnutí, které se skládá primárně ze studentů a zaměstnanců University of Cape Town, však tvrdí, že bojují především za emancipaci černošských studentů a učitelů v rámci univerzity.

zdroj: facebook.com/RhodesMustFall

Demonstrace příznivců hnutí. Zdroj: facebook.com/ RhodesMustFall

Bez ohledu na konkrétní cíle dané skupiny je zřejmé, že socha evropského kolonizátora musí v jakémkoliv africkém státu budit vášně. Z tohoto pohledu je snaha majoritní jihoafrické černošské populace o její odstranění zcela pochopitelná a legitimní. Obzvlášť pokud se jedná o sochu jednoho z největších symbolů britského imperialismu, diamantového magnáta, vykořisťovatele původní místní populace a člověka, jehož největším snem byl souvislý pás britského impéria vedoucí z Kapského Města až do Káhiry. Na daném faktu jen pramálo mění argumentace Rhodesových zastánců, kteří připomínají, že půda pro stavbu University of Cape Town byla věnována právě Cecilem Rhodesem, jehož stipendia navíc od té doby pomohla vystudovat mnoha jihoafrickým černošským studentům.

Odstranění sochy je jen první krok

zdroj: facebook.com/RhodesMustFall

Odstraňování sochy z areálu univerzity. Zdroj: facebook.com/ RhodesMustFall

Hlavní cíl hnutí se podařilo naplnit 9. dubna, kdy byla Rhodesova socha z areálu univerzitního kampusu odstraněna. Tento úspěch však není metou, se kterou by se organizace spokojila. Rhodes totiž nebyl jediný, na koho se hnutí zaměřilo. Přibližně před dvěma týdny proběhla v jihoafrickém tisku zpráva, že studenti též požadují odstranění soch dalších kolonizátorů, přičemž vysoko na seznamu následných cílů je přejmenování Rhodes University, nacházející se na jihovýchodním pobřeží JAR, a dále i dalších míst nesoucích jména kolonizátorů, která by měla být, podle představ hnutí, přejmenována po rodilých afrických bojovnících proti “imperialistickým utlačovatelům“.

Cíle hnutí se však primárně zaměřují na změny v praktikách vedení University of Cape Town. Konkrétně je jeho cílem například ukončení udělování pouze částečných úvazků pro černošské učitele a vyvážení počtu bílých a černých studentů. Dále pak Rhodes Must Fall usiluje o vylepšení statusu současných studentů tmavé pleti, kteří si stěžují na ponižování, náznaky rasismu a zdůrazňují, že je jejich rodný jazyk stále odsuzuje k druhořadému statutu v jejich vlastní zemi.

Studentská a politická podpora hnutí

Nutno též zdůraznit, že hnutí nečerpá podporu výlučně jen od černošských studentů, ale celou skupinu podporuje i část ostatních studentů, která se názorově vymezuje jako progresivně liberální, a podporuje tak její cíle a principy. Mnohem významnějším politickým podporovatelem hnutí Rhodes Must Fall je však parlamentní strana Economic Freedom Fighters, která se v loňských sněmovních volbách umístila na třetím místě. Předseda strany Julius Malema se nejednou kladně vyjádřil k celé situaci, a udělil tak hnutí politické posvěcení. Organizace též zaznamenala mezinárodní podporu z dalších afrických dříve kolonizovaných zemí, ale například i od studentů z univerzity v Edinburghu, a to především díky rychlosti a jednoduchosti internetové komunikace.

Eskalace konfliktu se neočekává

Reakcí univerzity je prohlášení, ve kterém zdůrazňuje oficiální rovnost všech etnických skupin a podporu práv původního obyvatelstva, které je v zemi majoritou. Především je však nutno vnímat odstranění Rhodesovy sochy jako částečný ústupek ze strany univerzity, která tímto dává najevo, že nestojí o další eskalaci konfliktu a je ochotná přistoupit na debatu i o dalších tíživých bodech, které členové hnutí zmiňují.

Ačkoliv si nelze dělat iluze, že i po 21 letech od demokratizace JAR platí na University of Cape Town a potažmo i v celé zemi úplná rovnoprávnost všech etnických, náboženských, politických a dalších skupin, nelze aktuální konflikt přeceňovat a očekávat další nárůst jeho intenzity. Mnohem více se jedná o lokální konflikt mezi dvěma názorovými skupinami, jenž má, i díky prvnímu ústupku ze strany univerzity, reálnou šanci na brzké vyřešení.

Mnohem více nejistoty z budoucího vývoje naopak skýtá vlna útoků cílených na příslušníky jiných afrických zemí, kteří v JAR žijí. Hnutí Rhodes Must Fall se do boje proti eskalaci těchto etnicky a národnostně motivovaných útoků také významně zapojuje.

Aktuální dění lze sledovat přes následující odkazy: https://www.facebook.com/RhodesMustFall?fref=ts nebo http://rhodesmustfall.co.za/.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím