Africký informační portál - Věcně o Africe

KOMENTÁŘ: Jak se nepokoušet o státní převrat: případ Gabon

Publikováno: 8.1.2019

Odstrašující příklad pokusu o státní převrat předvedla v pondělí ráno hrstka gabonských vojáků.  I na africké poměry nevídaně zpackaný puč překvapil mnohé, jeho strůjce zřejmě nevyjímaje.

Pět (podle některých zpráv dokonce šest) ozbrojených příslušníků gabonské armády přišlo kolem půl páté ráno do budovy státního rozhlasu a tím ji de facto obsadilo. V následném plamenném projevu poté lídr celé skupiny poručík Obiang vyhlásil vznik Národní rady pro obnovu. „Pokud právě jíte, přestaňte! Pokud právě pijete, přestaňte! Pokud spíte, probuďte se!“ hlásal prostřednictvím rozhlasu Obiang.

Pučisté v gabonském státním rozhlase. Zdroj: Gabon TV

Video z gabonského státního rozhlasu

Bohužel pro něj většina lidí jeho výzvy neuposlechla a spala dál. Co hůř, ospalý recepční z budovy rádia jen nevěřícně kroutil hlavou, načež zalarmoval gabonské bezpečnostní složky. Část ze zbylých 99 procent vojáků věrných prezidentu Bongovi nedlouho poté dorazila do rádia, v důsledku čehož byli dva pučisté zastřeleni a tři zadrženi.

Jednou z trhlin jinak promyšleného plánu byl zřejmě fakt, že většina armády (a speciálně vlivná prezidentská garda) pochází z prezidentova regionu, a je mu tudíž jednoznačně loajální. V zemi, kde již 50 let vládne rodina Bongů tak zjevně nestačí ke svržení vládce ani osvědčená strategie obsazení rádia.

Nepovedený puč. Zdroj: Martyho frky

A čím si prezident Ali Bongo vysloužil pokus o svržení? Syn předchozího prezidenta utrpěl během říjnových návštěv spojenců ve věci budování dynastií mrtvici. Ze Saudské Arábie byl poté transportován do Maroka, kde se dosud léčí. Spekulace o prezidentově zdravotním stavu, potažmo jeho schopnostech nadále vést stát se postupně začaly šířit celým Gabonem. Situaci, kterou dobře známe i z našich luhů a hájů, poté vzali do svých rukou již zmiňování rebelové.

Dnes, den po nepovedeném puči, se situace v zemi již vrátila do zajetých kolejí. Pouze pětice mladých povstalců již podle všeho bude muset zapomenout na budování vojenské kariéry.

Ironicky psaný komentář vychází z faktů a nemá za cíl zesměšnit žádného z aktérů či něčí smrt.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím