Africký informační portál - Věcně o Africe

KOMENTÁŘ: Prezidentské volby v Nigérii. Vítězství demokracie

Publikováno: 3.4.2015

28. března se v nejlidnatějším africkém státě Nigérii uskutečnily prezidentské volby, které, jak již dnes lze s jistotou říci, vstoupily do historie. Nejenže lze hovořit o vysoké míře demokratičnosti proběhnuvších voleb, ale také o hladkém a bezkonfliktním předání moci. Na zprávy tohoto druhu nejsme nejen v Nigérii, ale obecně v politicky nepokojné a nestabilní subsaharské Africe, zvyklí. 

Dosavadní prezident Goodluck Jonathan

Dosavadní prezident Goodluck Jonathan. Zdroj: Wikipedia.org

Podle nedávno ohlášených výsledků se vítězem stal dvaasedmdesátiletý Muhammadu Buhari, jenž rozdílem dvou milionů hlasů porazil dosavadního prezidenta Goodlucka Jonathana. A právě v tomto faktu spočívá onen historický průlom – v novodobé historii Nigérie se totiž ještě nikdy nestalo, aby byl dosavadní prezident nahrazen novým na základě nezfalšovaných volebních výsledků. Od roku 1960, kdy Nigérie získala nezávislost, se noví prezidenti země dostávali k moci většinou pomocí vojenských převratů (jak tomu ostatně v roce 1984 bylo i v případě aktuálně zvoleného prezidenta Buhariho) nebo pomocí pochybných volebních machinací (typickým příkladem je drtivé vítězství Umaru Yar’Adua v roce 2007).

Nutno podotknout, že obvinění z volebních machinací se objevila i v průběhu letošních voleb, avšak jejich intenzita a význam se nedají srovnávat s volbami předchozími. Zásadní byl však především postoj poraženého kandidáta, který se rozhodl nejít ve šlépějích velké části svých afrických kolegů, kteří svou porážku odmítli uznat, ale jeho reakcí naopak byly gratulace vítěznému kandidátovi a výzva k zachování klidu.

Nově zvolený prezident Muhammadu Buhari

Nově zvolený prezident Muhammadu Buhari. Zdroj: Wikipedia.org

Toto gesto nelze vnímat jinak než pozitivně, přičemž se dle mého názoru jedná o významný krok Nigérie k plnohodnotné demokracii. Jakmile začnou občané dané země věřit v legitimitu volebního procesu, získají také mnohem větší důvěru ke zvolené osobě (i když třeba volili jeho protikandidáta), což může potažmo vést ke zvýšení legitimity všech státních institucí v zemi. A jakmile občané takovou důvěru skutečně získají, je velká šance, že svou případnou nespokojenost k určitému tématu budou ventilovat nenásilnými prostředky, protože uvěří, že k vyřešení jejich situace existuje i účinná demokratická cesta.

Ovšem férové volby a klidné předání moci jsou jen prvním krokem. Nyní bude muset Buhari ukázat své schopnosti vést stát, který je již tradičně rozdělený na muslimský sever a křesťanský jih, což jednoznačně ukazuje i následující obrázek, který znázorňuje, ve kterých státech vyhrál Buhari a ve kterých jeho oponent.

Výsledky prezidentských voleb v jednotlivých státech. Černená barva značí vítězství Buhariho, zelená patří Jonathanovi. Zdroj: Wikipedia.org

Výsledky prezidentských voleb v jednotlivých státech. Černená barva značí vítězství Buhariho, zelená patří Jonathanovi. Zdroj: Wikipedia.org

Problém legitimity muslimského prezidenta mezi obyvateli křesťanského jihu a naopak je v nigerijském politickém systému již tradiční, avšak již výše zmíněné pozitivní faktory aktuálních prezidentských voleb dávají v tomto ohledu naději na změnu.

Změna na prezidentském postu s sebou však přináší více otázek. Například bude zajímavé sledovat, jak se v kontextu aktuálního demokratického zvolení Buhari vyrovná se svým předchozím prezidentským angažmá, které začalo v roce 1984 po vojenském puči a které bývá charakterizováno jako velmi tvrdé a nekompromisní.

Avšak právě na Buhariho tvrdost a nekompromisnost spoléhá velká část jeho voličů ze severu, jejichž životy zužuje teroristická organizace Boko Haram. Tito lidé spoléhají, že Buhari dostojí svým volebním slibům a na rozdíl od svého předchůdce skoncuje s daným problémem jednou provždy. O tom, jak moc silnou víru v Buhariho schopnosti obyvatelé severní Nigérie mají, svědčí volební výsledek z nejpostiženějšího státu Borno, kde vítězný kandidát získal 94 % hlasů.

V neposlední řadě bude zajímavé sledovat, jak se Buhari vyrovná s jedním z nejpalčivějších nigerijských problémů – korupcí. Na jednu stranu je pozitivní, že je Buhari, díky své nekompromisnosti, všeobecně vnímán jako nepodplatitelný. Otázkou však zůstává, jestli si danou nálepku dokáže v nigerijském zkorumpovaném systému udržet i nadále a také, jak moc se mu podaří vymýtit korupci na nižších úrovních.

O tom, jak moc bude Buhariho snaha o vyřešení všech výše zmíněných problémů úspěšná, ukáží nejbližší měsíce. Avšak minimálně co se týče otázek korupce a Boko Haram mají Nigerijci po dlouhé době důvod k opatrnému optimismu.2 komentáře k článku "KOMENTÁŘ: Prezidentské volby v Nigérii. Vítězství demokracie"

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím