Africký informační portál - Věcně o Africe

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil subsaharskou Afriku

Publikováno: 5.6.2015

Ve dnech 25. – 30. května navštívil český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek subsaharskou Afriku, která se tak po delší době opět dostala výrazněji do popředí české zahraniční politiky. Ministr zavítal do Keni, Mosambiku a na Mauricius. Hlavním cílem této cesty bylo posílení vztahů, a to především v otázkách obchodu, migrace a bezpečnosti.

1496996_1320869_x2015_05_26_Kena___ministr_Zaoralek_s_ministryni_Aminou_Mohamed

Ministr Lubomír Zaorálek s keňskou ministryní zahraničí Aminou Mohamed. Foto: Martin Pizinger (©MZV)

Cesta byla symbolicky zahájena dnem, který je označován jako „Mezinárodní den Afriky“. Lubomír Zaorálek se v keňském hlavním městě Nairobi setkal s tamní ministryní zahraničních věcí a mezinárodního obchodu Aminou Mohamed Jibrilovou a dalšími významnými politiky země. Uvedl, že Keňu považuje za klíčovou v otázkách rozvoje obchodní spolupráce.

Keňa, ač je zemí s rychle rostoucí ekonomikou a úspěšným mezinárodním byznysem, je také zemí bojující s častými teroristickými útoky. Severní a východní oblasti, které sousedí se Somálskem, jsou často dějištěm útoků somálských islamistů ze skupiny Aš-Šabáb. Keňa se stále vzpamatovává z událostí 2. dubna tohoto roku, kdy islamisté zaútočili na univerzitu v Garisse. Zaorálek zdůraznil, že Česká republika je připravena v tomto ohledu Keni pomáhat a společně bojovat proti terorismu, ať už společnými cvičeními ozbrojených sil, tak i dodávkami technologií. V nedávné době byl rovněž znovuotevřen zastupitelský úřad ČR v Nairobi, který byl uzavřen v roce 2011.

Další zastávkou české delegace v čele s ministrem Zaorálkem byl Mosambik. Přestože patří do patnáctky nejchudších zemí světa, bývá nazýván „africký tygr“, především v reakci na rychlý rozvoj. Země se dlouho vyrovnávala s těžkostmi dvacetileté občanské války, ale nyní láká investory z celého světa. V současné době zažívá rychlý ekonomický růst, země je bohatá na nerostné suroviny, rozvíjí se infrastruktura i další odvětví ekonomiky. Doposud měla Česká republika s Mosambikem téměř nulové vztahy, ale šancí, jak nastolit spolupráci, by mohla být také skutečnost, že nově zvolený mosambický prezident Felipe Nyusi studoval v 80. letech na brněnské univerzitě. Setkání v hlavním městě Maputo se kromě ministra Zaorálka a jeho doprovodu zúčastnila také podnikatelská delegace, která vidí v Mosambiku dalšího potenciálního obchodního partnera na kontinentu.

mosambik-2-1

Ministr Lubomír Zaorálek na podnikatelském semináři. Foto: Martin Pizinger (©MZV)

Poslední africkou zastávkou a příležitostí bilaterálních jednání byl Mauricius. V Port Louis se ministr Zaorálek setkal s mauricijským prezidentem Rajkeswurem Purryagem a s dalšími významnými politiky této země, která je někdy také označována za bránu na trhy jižní a východní Afriky a Indie. Mauricius je jedním z nejstabilnějších afrických států a pro investory zajímavé místo. Mauricius je také velmi oblíbenou destinací českých turistů, v minulém roce tento ostrovní stát navštívilo 7 tisíc lidí. Česká republika se proto chce s Mosambikem v příštích letech dohodnout na pravidelných i charterových leteckých spojení. Ministr Zaorálek také zmínil, že je Česká republika schopna nabídnout kapacity radarových a detekčních systémů v oblasti průzkumu moře a ochrany hranic.

Doufejme tedy, že Česká republika bude i nadále navazovat s africkými zeměmi další a nejenom obchodní vztahy.

Zdroj: mzv.czTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím