Africký informační portál - Věcně o Africe

MINUSCA: Skoncují modré přilby s konfliktem ve Středoafrické republice?

Publikováno: 9.11.2014

Konflikt mezi muslimy a křesťany ve Středoafrické republice trvá již od jara roku 2013. Tisíce mrtvých, statisíce uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, hrozba nestability pro celý středoafrický region – to vše po více než roce a půl trvání nepokojů přimělo OSN k vyslání mise, která má za úkol konflikt ukončit. Informace k samotné misi OSN, jejímu mandátu a cílům přináší Vojtěch Šmolík ze sdružení SIRIRI, které v zemi dlouhodobě působí.

Více o konfliktu a situaci ve Středoafrické republice čtěte ZDE: Zapomenuté krize: Středoafrická republika

Současný konflikt ve Středoafrické republice (dále jen SAR), trvající od státního převratu v březnu roku 2013, si pro své rozměry nevyhnutelně vyžádal pozornost mezinárodního společenství. Uhasit se ho nejprve pokusila mise FOMAC, zformovaná státy středoafrického regionu, které následně pod záštitou RB OSN poskytla podporu Francie svou misí Sangaris. I přes kusé lokální úspěchy se však celou krizi nepovedlo zažehnat a SAR se nadále zmítala v kolotočích násilí, vnitřního vysídlování a odlivu obyvatelstva, z něhož se rychle stávali uprchlíci. S rostoucím tlakem, jejž neustále posilovaly opakované případy porušování mezinárodního humanitárního práva a lidsko-právních standardů, do situace vstoupila svým zásahem OSN.

Cílem mise, nazvané MINUSCA, je v první fázi (tzv. peacekeeping) ochrana civilního obyvatelstva na celém středoafrickém teritoriu, se zvýšeným akcentem na ženy a děti.

Bangui, SAR. Foto Ludmila Böhmová, SIRIRI o.p.s.

Bangui, SAR. Foto Ludmila Böhmová, SIRIRI o.p.s.

Reakcí OSN na opakované výzvy jejího generálního tajemníka Ban Ki-moona byla rezoluce RB OSN č. 2149, ustavená v polovině dubna 2014. Rezoluce stanovila, že do SAR bude vysláno 10 tisíc mírových vojenských jednotek, nazývaných jako „modré přilby“, 1 800 policistů a na 500 štábních důstojníků a pozorovatelů. Počátečním datem, k němuž měly jednotky začít plnit své úkoly, se stalo 15. září. Středoafričané tak museli v útrpných podmínkách přečkat téměř další půlrok.

Den počátku mise OSN se následně skutečně naplnil a jednotky OSN začínají pomalu proudit do země, kompletní by měly být do 30. dubna 2015. Razantní mezinárodní zásah, který dlouhé měsíce nepřicházel, se tak v současnosti zdá nevyhnutelnou a jedinou cestou k zajištění míru v zemi, na niž se zapomnělo.

Po devíti měsících usilovné práce končí MISCA své působení ve Středoafrické republice. K převodu mise Africké unie na OSN dochází s přesvědčením, že i přes extrémní prostředí zvládla MISCA napomoci počáteční fázi stabilizace celé země,“ řekl předseda Komise Africké Unie, podobně se vyjádřili i členové Rady bezpečnosti OSN.

Mandát a cíle mise

Cílem mise, nazvané MINUSCA, je v první fázi (tzv. peacekeeping) ochrana civilního obyvatelstva na celém středoafrickém teritoriu, se zvýšeným akcentem na ženy a děti. Podobně tomu bylo i v případě předchozích misí, jejichž práci MINUSCA oceňuje a na kterou do určité míry navazuje. Zásadním úkolem je též zajištění bezpečnosti pro humanitární dodávky, které do země proudí a jejichž přísun jednotlivé strany konfliktu částečně blokovaly. Použití síly je povoleno k sebeobraně a obraně mandátu mise, který spočívá ve zmíněné ochraně civilního obyvatelstva.

Vedle toho (ve fázi zvané peacebuilding) opravňuje mandát RB OSN „modré přilby“ k podpoře transformačního procesu v zemi, jehož výsledkem má být v první řadě zachování územní celistvosti, znovunastolení vlády práva, kterému musí nutně předcházet demilitarizace všech ozbrojených skupin. Při tom musí respektovat přechodně zvolené středoafrické orgány a v této činnosti být jejich oporou. V neposlední řadě je pak nezbytná identifikace těch, kteří se podíleli na opakovaném porušování základních lidských práv, dopouštěli se násilí na civilním obyvatelstvu, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Tyto osoby musí být následně volány k odpovědnosti za své činy před Mezinárodním trestním soudem, který v průběhu roku 2014 zahájil první vyšetřování.

Veškeré zmíněné procesy, na nichž se MINUSCA od 15. září podílí, mají napomoci SAR stabilizovat, usmířit jednotlivé strany konfliktu a následně dokráčet k legitimním volbám, jež jsou naplánovány na únor 2015. Z nich má vzejít zákonná vláda a legitimitou zaštítěný prezident, jímž je v současné době dočasně zvolená bývalá starostka hlavního města Bangui, Catherine Samba-Panza.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím