Africký informační portál - Věcně o Africe

Nové africké tituly od českých autorů

Publikováno: 5.1.2016

V České republice nevychází mnoho literatury faktu, která by se vztahovala k Africe. V nedávné době však vyšlo několik zajímavých titulů k africkým tématům od předních českých autorů. Neměly by uniknout vaší pozornosti.

Jan Klíma: Dějiny Guineje-Bissauguinea-bissau

(Nakladatelství Lidové noviny, 256 stran)

Po Dějinách Angoly (2008), Dějinách Mosambiku (2010) a Dějinách Kapverdských ostrovů, Svatého Tomáše a Princova ostrova (2013) dovršuje doc. Jan Klíma v prestižní ediční řadě Dějiny států Nakladatelství Lidové noviny historii afrických lusofonních zemí dějinami Guineje-Bissau. Pan doc. Klíma je náš přední odborník na africké dějiny; je rovněž autorem obsáhlé publikace Dějiny Afriky (2012).

ANOTACE: Násilné prosazování portugalského koloniálního režimu tu trvalo mnoho staletí a nedosáhlo úplného úspěchu, jak doložila ničivá osvobozenecká válka v letech 1963-1973. Tehdy poprvé a naposledy vstoupila Guinea-Bissau do světového povědomí, ale vítězství partyzánů se zvrhlo v neschopnost vojenské elity řídit osvobozené společenství tak, aby prospívalo. Historie západoafrického státu vklíněného mezi Senegal a Guineu tak věrně odráží potíže a zvláštnosti svého regionu i málo úspěšnou interakci Evropy a Afriky. Země opakovaně oslabovaná vnitřními etnickými spory, brutalitou svých vládců i světovým obchodem s drogami a nejen africkým militarismem nicméně nabízí kromě lekce z konfliktní historie také bohatství kultur svých populací, jedinečnou přírodu a pravý africký kolorit svých obyvatel, kteří s optimismem překonávají zdánlivě přílišné potíže.

_vyr_130Politicke-stranictvi-v-zapadni-AfriceVlastimil Fiala: Politické stranictví v západní Africe (Senegal a Gambie)

(Oftis, 200 stran)

Doc. Vlastimil Fiala je předním odborníkem na politické systémy Afriky, zejména stranictví a volební systémy. Je autorem velké řady publikací.

ANOTACE: Publikace se zabývá vývojem politického stranictví v Gambii a Senegalu od nejstarších dob až do současnosti. Autor se nejdříve věnuje politickému vývoji obou zemí od koloniální okupace, přes získání politické nezávislosti až do současnosti. Posléze analyzuje vznik a vývoj politických stran v obou zemích a nakonec zpracovává přehled gambijských a senegalských politických stran.

 

Vladimír Francev: Československé zbraně ve světě206319_big

(Nakladatelství Grada, 240 stran)

Zbraně, resp jejich export, jsou významnou součástí české moderní historie a zahraničně-politických vztahů. Významnou kapitolou byly a jsou také ve vztahu Československa a České republiky k Africe, byť ne příliš pozitivní, dá-li se takto historie posuzovat. Jeden oddíl své knihy věnuje tomuto tématu historik a specialista na vojenskou historii Vladimír Francev.

ANOTACE: To, že Československo patřilo prakticky po celé 20. století mezi zbrojní velmoci, je všeobecně u nás známo. Avšak bližší informace o pohybu zbraní vyráběných v čs. továrnách, případně vyvinutých českými konstruktéry, byly celá léta přísně utajované. Nic se nevědělo o zákulisí tohoto exportu, neznámé zůstávaly příběhy úředníků a techniků, kteří doprovázeli čs. zbraně na jejich cestách, lidí, kteří zajišťovali obchod s tímto vždy žádaným zbožím. Až dnes přístupné archivy umožňují udělat si představu o politických, hospodářských a vojenských souvislostech, o celé té spletité historii kolem zbraní z Československa, které se vyvážely v průběhu 20. století do více než 80 zemí.

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím