Africký informační portál - Věcně o Africe

O obchodníky a odborníky na Afriku máme velký zájem, říká Josef Novák, generální ředitel firmy VEBA

Publikováno: 6.3.2015

VEBA Broumov je jednou z mála českých firem, která exportuje své výrobky do Afriky, a to rovnou do celé řady afrických zemí. S tržbami přes 2 mld. korun je v tomto směru bezesporu nejúspěšnější českou firmou. Největších úspěchů dosahuje VEBA především ve výrobě a exportu afrického brokátu, jehož produkce směřuje zejména do zemí západní Afriky. VEBA plánuje i nadále rozšiřovat své exportní teritorium, nyní se její pozornost obrací na sever a východ Afriky.

Z tohoto důvodu se firma zajímá o spolupráci s afrikanisty, tedy znalci afrického prostředí, místních zvyků, kultury a podnikatelského prostředí, kteří v daných afrických zemích působili, mají zde své kontakty, a jsou tedy českým firmám sto pomoci s realizací jejich podnikatelských záměrů. AIP přináší krátký rozhovor s pány Josefem Novákem, generálním ředitelem společnosti VEBA, a Jiřím Myšákem, personálním ředitelem této společnosti, o její africké orientaci a zájmu o africké odborníky.

„Kromě jiného podnebí, náboženských, kulturních a obchodních zvyklostí, je zde prvek neznámého, divokého kontinentu, který řadu mladých lidí odradí.“

S africkým brokátem dosahuje Veba velkých  úspěchů. Foto: Veba, textilní závody a. s.

S africkým brokátem dosahuje Veba velkých úspěchů. Foto: Veba, textilní závody a. s.

Na jaké africké regiony či země nyní především cílíte?

VEBA je obchodně „usazena“ v západní Africe, zejména na trzích Mali, Senegalu, Mauretánie, Pobřeží Slonoviny, Burkiny Faso, Beninu a stále více se angažujeme v důležité Nigérii. Naším cílem je rozšířit vývozní teritoria na sever o Maroko a o Kamerun, Kongo, DRC a Gabon směrem k centrální Africe. Nové kolekce v naší sortimentní nabídce, zejména tisky a voály, jsou zajímavé i pro potenciální zákazníky a spotřebitele ve východní Africe. V letošním roce VEBA začíná s mapováním potenciálu a příležitostí v Burundi, Rwandě a Tanzánii, později svoji pozornost rozšíříme i na Keňu a Etiopii.

V ČR je v posledních 10 letech patrný úpadek zájmu o Afriku. V nedávné době bylo např. uzavřeno několik českých ambasád v Africe. Pociťujete nějak tento trend?

Obecně považujeme tzv. proexportní politiku a vytváření příznivějších podnikatelských podmínek za prázdné deklarace jednotlivých vládních garnitur. Nekoncepční uzavírání a znovuotevírání ambasád v některých afrických zemích to dobře ilustruje. Je absurdní, když zákazníci z našeho nejdůležitějšího trhu Mali musejí pro české vízum do vzdáleného a jim kulturně cizího Alžíru. Stejně tak důležitá je i kvalita práce a služeb na existujících ambasádách. Dlouhodobě excelentní zkušenost máme ze spolupráce s velvyslanectvím v nigerijské Abudji, opačným negativním pólem pro nás byla zkušenost s českou ambasádou v etiopské Addis-Abebě.

Povědomí o Africe výrazně upadá i na univerzitní úrovni; samostatný obor afrikanistiky není na českých vysokých školách již řadu let. Nemáte problém najít odborníky, kteří by měli z kýžených afrických zemí zkušenosti a kteří by VEBĚ a jejím výrobkům pomohli se vstupem na africké trhy?

Obecně je nutno říci, že provádění obchodu v Africe má svá svébytná specifika, která jsou značně odlišná od obchodních praktik např. v Evropské unii. Kromě jiného podnebí, náboženských, kulturních a obchodních zvyklostí, je zde prvek neznámého, divokého kontinentu, který řadu mladých lidí odradí. Není proto snadné nalézt obchodníka pro tento trh, jakož i specialistu – úpraváře, kteří by pro naši firmu v zemích našeho obchodního zájmu působili.

„Dáváme přednost čerstvým absolventům, nebo, ještě lépe, studentům 3. – 4. ročníku (pětiletého studia), pro zahájení spolupráce.“

O jaký typ zaměstnanců máte v tomto směru zájem? Jaké máte profesní a osobnostní požadavky?

Především musí mít k Africe vztah, znát místní poměry, kulturu a především se nebát tam vyjet a působit i v „terénu“. Textilní zbožíznalství a technologii, obchodní techniky a dovednosti, spolu s další intenzívní jazykovou přípravou, jsme těmto zaměstnancům připraveni poskytnout. Ostatně máme již praktickou zkušenost se dvěma mladými ženami, které k nám nastoupily jako absolventky různých oborů filozofické fakulty, politologie resp. sociální a kulturní antropologie, obě se zaměřením na Afriku. Jedna ze studentek působila také v Ghaně jako koordinátorka učňovské díly pro textilní výrobu

Studentům a zájemcům o studium Afriky se dnes otevírá řada možností, kde mohou získat praktické zkušenosti: stáže na zastupitelských úřadech ČR v Africe, v rozvojových organizacích, studiem na některé z afrických univerzit. Řada českých univerzit je např. také schopna pomoci studentovi s jeho vlastními výzkumnými projekty. Jsou takové zkušenosti pro případné budoucí spolupracovníky VEBY relevantní?

Jak jsem již výše uvedl, konkrétní praxe/stáž/výzkumný projekt jsou tou nejlepší průpravou studenta pro budoucí spolupráci s námi. U Afriky je především nutno mít tento kontinent rád, rozumět mu a chtít tam pracovat, pochopitelně s odpovídajícími odbornými znalostmi.

Čtěte také Rozhovor nejen o stáži na Velvyslanectví ČR v Pretorii se studentem Mendelovy Univerzity v Brně Tomášem Dvořákem

Jste ochotni zájemce proškolit a investovat do něho nějaký čas nebo to musí být rovnou „hotový zaměstnanec“?

Nejenom u těchto mladých vysokoškoláků, ale u všech vysokoškolských oborů, jejichž absolventy/studenty prioritně poptáváme, tj. techničtí textilní odborníci, chemici, specialisté ICT, dáváme přednost čerstvým absolventům, nebo, ještě lépe, studentům VŠ 3. – 4. ročníku (pětiletého studia), pro zahájení spolupráce. Zjistili jsme, že tato spolupráce je u vhodných adeptů velmi efektivní a relativně rychle vedoucí k cíli. Jako příklad opět uvedu ty dvě mladé dámy, o kterých jsem hovořil před chvílí, po několika málo letech přípravy ve firmě nyní již samostatně realizují nový akviziční a prodejní projekt v Lagosu v Nigérii.

Co případnému zájemci o spolupráci nabízíte?

Zajímavou a rozmanitou práci, perspektivu ve stabilní, vlastnicky ukotvené firmě, možnost osobnostního růstu. Požadujeme znalost, chuť se učit nové věci, přijímat výzvy, být flexibilní, vycestovat.

Může Vás případný zájemce o spolupráci, splňuje-li výše uvedená kritéria, kontaktovat, a zda ano, jakým způsobem?

Nejlépe bude projevit případný zájem na e-mailovou adresu: jiri.mysak@veba.cz. Budeme se těšit na každý zajímavý kontakt a podnět

 

Foto: Veba, textilní závody a. s.

Foto: Veba, textilní závody a. s.

Společnost VEBA je tradičním českým výrobcem žakársky tkaných bavlněných tkanin a v tomto segmentu patří k nejvýznamnějším výrobcům na světě. Zaměřuje se na produkci  oděvního a domácenského sortimentu. Využívá nejmodernější textilní technologie současnosti a její export míří z 90% především do Afriky a Evropy. Svojí vývozní výkonností trvale patří k elitě exportérů ČR. Zaměstnává téměř 1300 pracovníků.

Více informací o společnosti na www.veba.cz

 

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím