Africký informační portál - Věcně o Africe

Prokletí východní Afriky má jméno aš-Šabáb. Představení organizace

Publikováno: 23.5.2016

Útoky teroristické organizace aš-Šabáb jsou jedním z mála afrických témat, které ve větší míře proniká také do českých médií. Ty se však soustředí převážně na popis a důsledky jeho akcí, jako jsou počty mrtvých, způsob provedení útoků apod. Výrazně méně se pak zabývají samotnou organizací, jejím vznikem a vývojem, či geopolitickým pozadím, které ji z velké části formuje.

Základní informace k organizaci, tomuto „prokletí“ východní Afriky, přináší Karel Borovský, který se bezpečnostním otázkám regionu východní Afriky dlouhodobě věnuje.

Název a jeho etymologie

Výcvikový kemp aš-Šabábu kdesi na území Somálska. Zdroj: Youtube.com

Výcvikový kemp aš-Šabábu kdesi na území Somálska. Zdroj: Youtube.com

Již název teroristické organizace nám může ledacos napovědět o její činnosti, oblastech zájmu, cílech, či základní ideologické doktríně. Celý název hnutí aš-Šabáb zní v českém zjednodušeném přepisu „Harakat aš-šabáb al-mudžáhidín“. Sousloví pochází z arabštiny (název v originálu: المجاهدينالشبابحركة) – tradičního a oficiálního jazyka islámského náboženství a v překladu znamená „Hnutí mladých bojovníků“. Celý název se však téměř nikde neuvádí, dokonce ani mnozí Somálci jej neznají. Pro skupinu se ustálil zkrácený výraz „aš-Šabáb“, překládaný jako Mládež (také Mladí lidé, Mládí, v angličtině The Youth).

Nepřesnou, avšak v drtivé většině případů používanou alternativou je „al-Šabáb“, tedy zkrácený název bez uplatnění tzv. asimilace členu určitého al, přejímaný z angličtiny. V Somálsku se také lze setkat s pojmem „Ugus“. Jedná se o nový název pro aš-Šabáb, který novinářům nařídila používat somálská vláda s odůvodněním, že výraz „aš-Šabáb“ je až příliš pozitivní na to, aby jím tato skupina byla označována. Zkratka UGUS je v somálštině definována jako „skupina, která masakruje somálský lid“. Aš-Šabáb naopak prohlásil, že bude takto nazývat somálskou vládu a zkratku překládá jako „skupina, která vystavuje somálský lid ponížení“.

Teroristická organizace

Aš-Šabáb je militantní islamistická skupina, kterou již v dnešní době nelze definovat pouze jako somálskou. Její působení zasahuje či v minulosti zasáhlo i do sousedních států, zejména Keni a Ugandy, což skupině přiznává mezinárodní charakter. Rovněž národnostní složení bojovníků není pouze somálské.

Aš-Šabáb lze charakterizovat jako organizaci „teroristickou“, také díky tomu, že se v roce 2012 skupina spojila s teroristickou organizací al-Ká’ida. I když bývá taktika aš-Šabábu v posledních letech čím dál více popisována jako guerillová, nelze v ní nerozpoznat prvky odpovídající definicím terorismu, ať již v podobě konkrétních útoků či psychologického působení na společnost. Za „teroristy“ se sami sebe nebojí označit ani samotní bojovníci aš-Šabábu, jak je možné pozorovat např. v reportáži Jamala Muhumeda Osmana (viz https://www.youtube.com/watch?v=enRVsBDz1oo).

Geografické vymezení působnosti

Co se týče geografického vymezení působnosti aš-Šabábu, kromě náborových aktivit lze činnost hnutí omezit pouze na region východní Afriky: primárně Somálsko a Keňu, sekundárně Ugandu, Tanzanii, Etiopii a Džibutsko. Zejména v jižním a středním Somálsku aš-Šabáb stále ovládá rozsáhlá území (regiony Jubalandu – Middle a Lower, Gedo, Bay, Bakool, Shabelle – Middlea Lower, Hiiraan a Galguduud). Limitovaný, i když stále znatelný, vliv má také v severních oblastech Somálska – v autonomním regionu Somaliland a částečně autonomním regionu Puntland. V Keni dlouhodobě působí především v Severovýchodní provincii a některých částech Pobřežní provincie, v obou případech zejména v blízkosti somálské hranice. Sympatizanty a podporovatele bychom dále našli v hlavním městě Nairobi, konkrétně v somálské čtvrti Eastleigh a v některých chudinských čtvrtích.

Pokračování příště.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím