Africký informační portál - Věcně o Africe

Rozhovor s českým velvyslancem v Keni Pavlem Řezáčem

Publikováno: 29.1.2016

Československé diplomatické dědictví zanechalo v Africe poměrně výraznou stopu. Českoslovenští diplomaté navazovali s africkými státy množství styků a tyto vazby se následně staly základem také české diplomacie.

S Keňou, která je důležitým centrem celé východní Afriky, byly první vztahy navázány již v 60. letech minulého století. Po Sametové revoluci se zásadním způsobem zintenzivnily a české velvyslanectví v Nairobi se stalo klíčovým úřadem pro celou oblast východu a jihovýchodu Afriky. V roce 2011 však bylo v rámci úsporných opatření MZV ČR společně s dalšími 4 českými velvyslanectvími v Africe uzavřeno. V listopadu 2014 bylo české velvyslanectví v Keni opět otevřeno.

Následující řádky čtenáře provedou první částí rozhovoru s novým velvyslancem v Keni, JUDr. Pavlem Řezáčem, s nímž jsme se věnovali především tématům keňské politiky, bezpečnosti a terorismu.

Garissa, Obama a somálští uprchlíci

Bezpečnost, terorismus a uprchlictví jsou témata, která rezonují nejen v kontextu Blízkého východu. Mnoho afrických zemí se s nimi potýká též – Nigérie a Boko Haram, Somálsko a pirátství, nebo Keňa a aš-Šabáb.

Nairobi. Foto: AIP

Nairobi. Foto: AIP

Právě poslední zmíněná skupina provedla v Keni už několik útoků; ona sama je považuje za odvetu za zásahy keňské armády v rámci mírové mise AMISOM v Somálsku. Po masakru více než 200 lidí v budově americké ambasády (1998) a útoku na obchodní centrum (2013) zasáhl loni Keňu chladnokrevný útok na studenty univerzity v Garisse. Navíc potvrdil, že v aš-Šabábu se angažuje velký počet Keňanů. S ohledem na návštěvy Johna Kerryho, Baracka Obamy či ministeriády WTO, které se v Keni uskutečnily, se však nové bezpečnostní výzvy podařilo zvládnout.

Problémem také zůstává největší uprchlický tábor na světě, který se nachází na keňské straně hranice se Somálskem. V Dadaabu žije momentálně kolem 330 tisíc lidí, převážně somálských uprchlíků. V táboře se ale ukrývá i buňka aš-Šabábu; Keňa chtěla tábor okamžitě po útoku na Garissu uzavřít. „Keňská vláda prostě jen musela reagovat, něco říct. Stavba zdi na hranicích, která už započala, opravdu není vhodným řešením,“ doplňuje velvyslanec Řezáč. Dadaab však zůstává otevřený; v současnosti ale čelí rozšíření cholery, která se v posledním roce objevila v Keni a dalších 15 zemích.

Bezpečnost není problémem pouze v Keni

Ve společnosti nadále rezonuje i rwandská genocida z 90. let. Keňané ale momentálně řeší zcela odlišné věci, přestože na Rwandu nikdo nezapomíná a studentům je stále připomínána. „Zajímavostí je, že to byl český politik Karel Kovanda, kdo jako první řekl, že může jít o genocidu,“ komentuje velvyslanec. Bezpečnost v regionu nicméně v současnosti ohrožuje především Burundi, kde od dubna 2015 zuří protesty proti třetí kandidatuře prezidenta a zemi už ze strachu před násilím opustilo téměř čtvrt milionu lidí. Africká unie zvažuje vyslání vojenské mírové mise.

Keňa v procesu transformace

Navzdory tomu nakolik byla a je Keňa významným centrem východní Afriky, potýká se s řadou problémů. Zemi trápí výrazné sociálními rozdíly, střídání prezidentů se často neobejde bez násilností, rozvoj a demokracii zcela fatálně ohrožuje obrovská míra a rozsah korupce na všech úrovních.

„Demokracie obecně je tu na vysoké úrovni“

Z toho důvodu je pozitivem spuštění transformační Devolution politiky, kdy jsou prostředky z centrální úrovně delegovány na regionální a lokální. „Demokracie obecně je tu na vysoké úrovni, porovnáváme-li např. s okolními státy. V některých případech došlo i ke zveřejnění (byť jen částečnému, které následně proniklo do médií) protikorupční zprávy, vypracované na úrovni parlamentu, a následně k otevření soudních procesů; někteří politici pak odstoupili. Tyto postupy mají být podle oficiálních vyjádření zachovány.“

V Keni navíc dochází k zajímavé situaci a pozitivnímu vývoji i na nejvyšší úrovni. Současný prezident Uhuru Kenyatta a viceprezident William Rutho byli původně soky. Oba navíc pocházejí z jiných klanů. Občané na tuto skutečnost reagují veskrze pozitivně – je to dobrý krok, který přináší spolupráci velkého množství lidí, kteří se na sebe doposud dívali skrze prsty. Klanová příslušnost tu znamená hodně a politici to moc dobře vědí. Trvalost je ale ve hvězdách.

Druhý díl rozhovoru bude věnován vztahům mezi Keňou a ČR, vzájemnému obchodu a podpoře podnikání v Africe a dalším tématům.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím