Africký informační portál - Věcně o Africe

Salif Keita a Amadou & Mariam na letošním Respect festivalu

Publikováno: 31.5.2015

Osmnáctý ročník Respect festivalu, pravidelné přehlídky world music s nejdelší historií u nás, se letos uskuteční v sobotu 13. a neděli 14. června v pražském parku Ladronka. Tradičně nabídne vystoupení souborů z různých koutů světa, které sklízejí ovace na zahraničních festivalech a v České republice vystoupí poprvé.

Nabitý program bude bohatý také na přední africké zpěváky a hudební tělesa. Za zmínku stojí především malijští interpreti – výteční Amadou & Mariam a Salif Keita.

Salif Keita. RACHOT Production

Salif Keita. RACHOT Production

Salif Keita

Salif Keita je jednou z hlavních postav současné africké hudby s přiléhavou přezdívkou „Golden Voice of Africa”. Stal se prvním Afričanem nominovaným na Grammy. Tento mistr západoafrických rytmů, jeden ze zakladatelů žánru Afro-pop, přijíždí do Prahy poprvé.

Salif Keita je potomkem zakladatelů a vládců Říše Mali. Navíc se narodil jako albín, což je v Africe považováno za neštěstí, zároveň však Afričané věří v jejich čarovnou moc.

 

 

Amadou & Mariam. RACHOT Production

Amadou & Mariam. RACHOT Production

Amadou & Mariam

Kytarista Amadou a zpěvačka Mariam ztratili zrak v dětství. Seznámili se ve škole pro nevidomé, vychovali tři děti a jsou nejúspěšnější afropopovou kapelou současnosti. Jejich alba produkují velikáni jako Damon Albarn či Manu Chao, který s nimi natočil jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob, Dimanche à Bamako. Rovněž oni byli v minulosti nominováni na Grammy.

 

Z afrických interpretů na festivalu vystoupí také kapela ABAVUKI z JAR a OGOYA NENGO & DODO WOMEN’S GROUP + GEORGE ODHIAMBO z Keni.

Kompletní program naleznete ZDE

 

Salif Keita – Madan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amadou & Mariam – Oh Amadou (feat. Bertrand Cantat)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím