Africký informační portál - Věcně o Africe

Studio Hrdinů uvede novou hru Davida Jařaba Bílí psi a černý kočky

Publikováno: 17.3.2016

Čtvrtou premiérou Studia Hrdinů v sezóně 2015/16 je nová hra Davida Jařaba s názvem Bílí psi a černý kočky. V místy nadreálně laděném detektivním příběhu o vině a nevině, o předsudcích a empatii, ale především o komplikovanosti těchto entit v kontextu postkoloniálního vývoje světa Jařab zkoumá své velké téma – mentální fašismus.

List

Cesta k předsudkům a podléhání rasovým stereotypům je jednoduchá, podobně jako základ našeho příběhu. Zjednodušování, generalizace a bagatelizování v nás dokáží hluboce zakořenit kulturní ignoranci a nepochopení. Afričan Akin Musa přišel ve své vlasti o ženu a dítě a nyní „v srdci Evropy“ navázal nový vztah s běloškou. Jednoho dne policie našla jeho partnerku mrtvou a Akin spíše než na svůj žal, musí myslet na to, jak se obhájit. Atmosféra v cele předběžného zadržení je o to tíživější, že v proudu vzpomínek a výčitek se zjevuje postava jeho mrtvé africké ženy; jeho vnitřní hlas, který zpochybňuje hodnoty evropského štěstí a úspěchu, za kterými se vydal.

K  tématu postkoloniálního světa mám zvláštní vztah. Asi patřím k lidem, kteří nevnímají kolonialismus a s ním spojené skutečnosti za zapadlou historii. Čím více člověk proniká do informací o těchto aspektech dějin, tím zřetelněji se mu vynořuje rozpor, který si vyspělá Evropa a její satelity nesou. Pokud si plně neuvědomíme, že naše bohatství, kultura i pokrok byl z části podmíněn absolutní exploatací lidských zdrojů, nebudeme nikdy imunní opětovně upadnout v momentech krize do osidel mentálního stavu, kterému se říká fašismus. Není to totiž pouze historická kapitola, spojená s první polovinou minulého století, je to sociální diagnóza, která se může a bude vracet.

Chtěl jsem svým textem poskytnout pohled na jeden tragický osud člověka a především jeho mnohdy až groteskní souvislosti. Bílí psi a černý kočky se tak nedotýkají v ničem konkrétním dnešní situace a přesto k ní doufám hovoří jasným hlasem,“ říká  autor scénáře a režisér inscenace David Jařab.

 

David Jařab absolvoval studium činoherní režie na JAMU v Brně (1994); již od studií spolupracoval s brněnským HaDivadlem, kde se časem stal členem vedení a nakonec uměleckým šéfem. Mezi lety 2002 a 2012  spolu s Dušanem D. Pařízkem vedl pražské Divadlo Komedie. Po rozpadu této scény režíroval například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Divadle Na zábradlí a na Nové scéně Národního divadla v Praze. V posledních letech pravidelně pracuje jako režisér, autor i scénograf na Slovensku (Slovenské národní divadlo, Divadlo Arena). Je autorem několika celovečerních hraných snímků i dokumentů. Věnuje se pedagogické činnosti na katedře režie pražské FAMU a publikuje.

režie a scéna: David Jařab

dramaturgie: Jan Horák

kostýmy: Zuzana Formánková

masky: Dorota Březinová

hudba: Jakub Kudláč

hrají: Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková, Jindřiška Křivánková

 

Premiéra:19. března 2016 od 20:00

Reprízy: 20. března, 6. a 11. dubna 2016 od 20:00 ve Studiu Hrdinů

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím