Africký informační portál - Věcně o Africe

Vánoční speciál o Africe

Publikováno: 24.12.2015

Napadlo Vás někdy, jak se slaví Vánoce v Africe? Zda mají blíže k těm evropským či jsou africky osobité? „Zdejší svátky jsou veselé, družné, voňavé a barvité stejně jako celý tento kontinent,“ říká Štěpánka Semecká, která pro AIP připravila zajímavý přehled afrických vánočních tradic.

Koloniální minulost zanechala ve velké části afrického kontinentu výraznou stopu. Nejinak je tomu v případě oslav Vánoc. Většina postkoloniálních zemí stále dodržuje tradice po vzoru těch evropských. Probíhají dlouhé přípravy během adventu, svátky vrcholí 25. prosince ráno na Boží hod a v oslavách se pokračuje nezřídka až do 6. ledna na Tři krále, kdy Vánoce utichají a místní se začínají opět těšit na ty nadcházející.

Převzaté evropské tradice jsou často doplněny o tradice původní, africké, což vytváří nenapodobitelnou atmosféru nejkrásnějšího času v roce. A nejchudší kontinent světa, navzdory tomu, že jej trápí konflikty, hrůzovlády, státní převraty či zákeřné nemoci, si nejvýznamnější křesťanský svátek umí doopravdy užít. Pojďme se podívat na vánoční zajímavosti z některých regionů.

Severní Afrika

Egypt

Přibližně 10% Egypťanů jsou křesťané. Většina z nich se hlásí k tzv. koptskému ortodoxnímu křesťanství. Koptové jsou Egypťané, jejichž předkové přijali v prvních staletích toto monoteistické náboženství. Egyptští křesťané dodržují během svátků půst, který trvá od 25. prosince až do 6. ledna. Povolena je pouze jakási veganská strava, tudíž lehká konzumace všech neživočišných produktů. Otci Vánoc, kterému se zde neřekne jinak než Baba Noël, nechávají děti jako poděkování malé sladké pečivo zvané kahk.

161

Ghana. Zdroj: gettyimages.com

Západní Afrika

Ghana

Vánoce jsou v Ghaně brané čistě jako náboženská záležitost, která doposud příliš nepodléhá komercializaci. K tradičnímu menu obohacenému o původní africké pochoutky se v západní Africe navíc servíruje francouzská piškotová roláda, poděděná z období kolonizace. Ghanskou vánoční zajímavostí je jisté uctívání porodních asistentek. Tato tradice vznikla na základě místní legendy o dívce Anně, která měla pomáhat při narození Ježíše v Betlémě. Tento příběh se každoročně vypráví u slavnostní tabule, na které samozřejmě nesmí chybět tradiční ghanský pokrm fufu a okrová polévka či exotické ovoce.

Burkina Faso

Děti z Burkiny Faso si na ulicích staví vlastnoručně vyrobené betlémy. Ze smíchaného jílu, slámy a vody tak vytvářejí kolébky či jiné dekorace. Výrobky vydrží až do Velikonoc, kdy je smetou první přívaly dešťů.

Guinea a Guinea-Bissau

Pro zdejší minoritní křesťany jsou Vánoce spíše časem zaslouženého odpočinku a zábavy. Guinea a Guinea-Bissau jsou totiž ve valné většině závislé především na zemědělském sektoru, a tak není divu, že si místní po celém roce namáhavé práce uspořádají bujaré oslavy. V Guineji-Bissau, coby bývalé portugalské kolonii, se na Vánoce servíruje se tzv. bacalao, tedy sušená treska dovezená ze Skandinávie.

Gambie

Vánoce v Gambii jsou důkazem, že rozdílná vyznání mohou na jednom území žít dohromady. V zemi žije 90% muslimů a každoroční vánoční tradicí všech obyvatel této země bez rozdílu vyznání je sbírka peněz, které se vyberou a použijí na novoroční oslavy zvané Agugu a zbytek se následně rozdá chudým.

gio_devil_07-1

Old man Bayka, Libérie. Zdroj: tlcafrica.com

Libérie

Tento přímořský stát na západě Afriky má snad jednu z nejzajímavější vánočních tradic. O svátcích zde totiž naděluje Old man Bayka, místní ďábel. V dětech sice nezřídka vzbuzuje strach, ale jeho cílem není postrašit. Bývá to vysoký, hubený mladík, který prochází ulicemi na chůdách, nosí barevnou masku a prosí přihlížející o dary. Na oplátku předvádí zajímavé kreace na chůdách, často za doprovodu několika bubeníků, kteří celou situaci ještě podtrhují.

Střední Afrika

Demokratická republika Kongo

V zemi jsou svátky brány zejména jako náboženská slavnost, často se lidé ani neobdarovávají, a to také z finančních důvodů. Hlavním zvykem jsou zde především návštěvy kostelů, při kterých se až několik hodin neúnavně zpívají koledy a písně s výjevy z Bible počínaje stvořením světa až po vraždění neviňátek Herodesem I. Velikým.

Východní Afrika

Keňa

Keňští křesťané si o Vánocích dopřávají svůj tradiční keňský čaj, který se dolévá mlékem. Ten je považován za jeden z vůbec nejlahodnějších, a to možná i proto, že je právě tato africká země největším vývozcem čaje na světě. Hlavními motivy vánočních svátků v Keni jsou rodina a návštěvy mší. Obdarovávání příbuzných dárky zde není běžné.

Více o Vánocích v Keni viz Zápisník z Keni díl 11: Naše černé Vánoce

Uganda

Ugandské Vánoce se jmenují Sekukkulu a jsou to doslova „banánové svátky“. Coby banánová velmoc nemá Uganda o toto ovoce nouzi a banány se používají skoro ve všem. Během Sekukkulu jimi domorodci zdobí domy, a především se z nich vaří tradiční pokrm luwombo, viz recept na konci článku.

timkat-fixed-688994_960_720

Timkatu, Etiopie, Zdroj: pixabay.com

Etiopie

Vánoce zde připadají až na 7. ledna, protože „kolébka lidstva“ stále ještě používá starý juliánský kalendář. Místní se oblékají do bílého plátna, které je po krajích zdobené barevnými ornamenty. Hlavní tradicí je zde tzv. Ganna, tedy  sportovní utkání připomínající zápas v pozemním hokeji. Hraje se s míčem a hokejkami vyrobenými z větví. Tento zvyk odráží starou legendu, podle níž oslavili pastýři zvěst o narození Ježíše. Ale ani po oslavách Ganny Vánoce v Etiopii nekončí. Po dvanácti dnech na ně navazuje svátek Timkatu, který má připomínat křest Ježíše. Lidé ve svátečním oblečení vykonávají průvody do kostelů za doprovodu barevných slunečníků. Po celé svátky se jí tzv. wat, tedy maso, omáčka a zelenina, které se servírují v chlebu injera, který slouží jako talíř a příbor zároveň.

Jižní Afrika

Namibie

Bývalá německá kolonie slaví Vánoce i nadále v německém duchu, a tak není divu, že tradiční pochoutkou jsou německé klobásy, afrikánsky též braai, které se servírují s klasickým bramborovým salátem, nedílnou součástí i našich „českých“ Vánoc. Vánoční atmosféru podtrhují i v poušti ozdobené akácie.

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika se ve slavení Vánoc příliš neliší od těch „tradičních“ evropských. Jakožto bývalá britská kolonie věří v Santu Clause, který se v afrikánštině řekne Sinterklaas či Kersvader. Servíruje se krocan a vánoční puding, krby jsou vyzdobené vánočními punčochami a 26. prosince se slaví tzv. Boxing day, tedy obdarovávání chudých. Snad jediným místním specifikem na rozdíl od Evropy je to, že se zdejší Vánoce neslaví na sněhu, nýbrž v 30°C horku u nazdobených palem.

Zimbabwe

Vánoce jsou zde svátkem pospolitosti, a tak se i ženy, které připravují sváteční menu, střídají, aby se mohly zúčastnit ranní bohoslužby. Kupodivu je zde hlavní vánoční pochutinou „obyčejný“ chléb s marmeládou.

Zambie

K radosti z pomoci a štědrosti vychovávají děti v Zambii od útlých let. Je místním zvykem, že děti donesou do kostela jeden z dárků, který obdržely ráno na Boží hod a věnují ho dětem z některé z místních nemocnic či sirotčinců. Zambijské děti povětšinou dostávají pouze drobnosti, zejména ručně vyráběné hračky ze zbytků plastu či větví, nejcennějším darem je však nové oblečení.


Mimochodem, pokud jste už někde slyšeli o africkém svátku Kwanzaa, nepleťte si ho s africkými Vánocemi. Slaví se totiž ve Spojených státech a Karibiku jako upomínka na africkou kulturu, která sem byla přinesena africkými otroky. Kwanzaa se slaví od 26. prosince do 1. ledna, lidé vzpomínají na své předky, obětují dary Bohu, zapalují svíce zvané kinara a zdobí své domy zelenou, červenou a černou barvou. Kwanzaa se začala slavit až v roce 1966, kdy s nápadem na tyto africké oslavy přišel Dr. Maulana Ndabezitha Karenga, bojovník za lidská práva, který vyučuje afrikanistiku na kalifornské univerzitě.

Zde naleznete několik tradičních receptů, na kterých si o nejkrásnějších svátcích roku Afričané pochutnávají.

E ku odun, e hu iye‘ dun! (jorubsky)

Veselé Vánoce!Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím