Africký informační portál - Věcně o Africe

11. Africký čtvrtek: Čínský drak v Africe

Publikováno: 29.3.2017

Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 11. africký večer s názvem 

Čínský drak v Africe

Čína se v Africe během posledních dvou desetiletí stala významným geopolitickým hráčem, ovšem pohledy na její působení se různí. Kontroverzní, neokoloniální, vykořisťovatelské, neefektivní – tak bývají čínské investice a rozvojová pomoc nejčastěji charakterizovány. Její vliv v Africe i nadále stoupá, v prosinci 2015 čínský prezident Xi Jinping odsouhlasil balíček půjček a rozvojové pomoci africkým státům v hodnotě závratných 60 miliard dolarů.

Je Čína za svoje investiční a rozvojové aktivity v Africe oprávněně kritizována? Jaké projekty financuje? Jak vnímá čínská vláda svoje africké partnery? Jsou vůbec čínské investice v Africe vítány?

Hosté:

  • Alice Rezková (Asociace pro mezinárodní otázky)
  • Václav Kopecký (Asociace pro mezinárodní otázky)
  • Martin Kříž (sinolog)
  • moderuje Michael Rozsypal z Českého rozhlasu

Kdy a kde: 6. dubna od 18:00 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)

Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.


PROFILY HOSTŮ:

Alice Rezková (Asociace pro mezinárodní otázky)

Je bývalá ředitelka a v současnosti analytička Výzkumného centra AMO se specializací na ekonomické politiky zemí jižní, jihovýchodní a východní Asie a vztahy Číny s Indií a Afrikou. V minulosti uskutečnila stipendijní studijní pobyt na Hong Kong University of Science and Technology se zaměřením na mezinárodní obchod a politicko-ekonomické strategie jihovýchodních asijských států. Absolvovala i odbornou stáž v China Africa Business Council v Pekingu.

Martin Kříž (sinolog)

Vystudoval VŠE, sinologii a překladatelství-tlumočnictví na Univerzitě Karlově. Část studií absolvoval v Pekingu a přímo z Číny pracoval pro jako externí zpravodaj pro Českou televizi a zahraniční korespondent pro Český rozhlas a BBC. Pracuje částečně jako překladatel a jako tlumočník pro čínské firmy působící v České republice nebo pro české firmy působící v Číně. Zabývá se i poradenstvím pro firmy chystající aktivity v Číně.

Václav Kopecký (Asociace pro mezinárodní otázky)

Od roku 2007 pracuje pro Výzkumného centra AMO, kde se zabývá zahraniční a environmentální politikou Číny. Absolvoval magisterský obor Moderních čínských studií na University of Nottingham ve Velké Británii. Mimoto strávil jeden rok na Tsinghua University v Pekingu a University of Kent v anglickém Canterbury.

Akci pořádá Africký informační portál a Rozvojovka – Člověk v tísni v rámci cyklu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou

foto: GovernmentZA (CC BY-ND 2.0)

 



Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím