Africký informační portál - Věcně o Africe

15. Africký čtvrtek: Somálsko v zajetí teroristů

Publikováno: 22.9.2017

Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 15. africký večer s názvem 

Somálsko v zajetí teroristů

Občanská válka trvající přes 30 let. Teroristická skupina aš-Šabáb, přímá odbočka al-Káidy. Hladomor, během kterého mezi lety 2010 a 2012 zemřelo přes 260 tisíc lidí. Nesmírná chudoba. Vítejte v Somálsku. O této zemi si budeme povídat s Lenkou Klicperovou, která nedávno strávila týden v Mogadišu, a Janem Havlíčkem, odborníkem na Somálsko z Mezinárodní africké univerzity v Chartúmu.

21765286_1869846926364399_8169730947059100605_n

 

Kdy a kde: 5. října od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1). Od 18:00 promítáme dokumentární film Pirátské sítě, v 19:30 následuje debata s hosty.

Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz

Vstup je volný, ale kapacita sálu je omezená! Všichni jsou srdečně zváni.


Anotace filmu:

Pirátské sítě (Česko, 2014, 88 minut, režie: David Čálek, Jakub Zahradníček)
Co se stane, když se štáb filmařů vydá k somálským břehům natočit dokument o fenoménu pirátství? Místo autentických rozhovorů se dokumentaristé zaplétají do lží a klamů, které pro ně přichystali místní, zahraničními novináři „osvědčení“ informátoři. Při svém africkém putování odhalí, že takzvaní desperáti s působivými životními historkami, které je měly dohnat na zločineckou dráhu, s nimi hrají dvojí hru a že z prodeje pirátských příběhů se stal úspěšný byznys. Detektivku o tak trochu jiném pirátství, kde nic není černobílé, podkreslila originální hudbou skupina MIDI LIDI.

Profily hostů:

Lenka Klicperová
Válečná reportérka, fotografka a šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso a Konžské demokratické republice. Její poslední cesta do Afriky vedla do somálského Mogadiša. V dubnu roku 2008 založila společně s Olgou Šilhovou občanské sdružení Femisphera, které dokumentuje problematiku života obyvatel třetího světa s důrazem na ženská témata.

Jan Havlíček
V současné době studuje na International University of Africa v súdánském Chartúmu. Ve vztahu k Somálsku se věnuje otázkám terorismu, zejména pak organizaci aš-Šabáb, islámu, pirátství a uprchlictví. V minulosti realizoval např. terénní výzkum v táboře Dadaab na severovýchodě Keni, který je označován za největší uprchlický tábor na světě, či výzkum zaměřený na radikalizaci a rekrutování členů aš-Šabábu. Ve volném čase dělá průvodce v zemích východní Afriky (Keňa, Tanzanie, Uganda, Rwanda).

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím