Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 17. africký večer s názvem
Jaká je Jihoafrická republika 23 let po pádu apartheidu?
Jihoafrická republika je jedním z nejvyspělejších afrických států, na HDP celého afrického kontinentu se podílí více než jednou pětinou. Díky své rozvinuté infrastruktuře a silnému finančnímu sektoru je považována za bránu do regionu jižní Afriky. Země pro své přírodní krásy a úroveň služeb láká také značné množství turistů.
Zároveň je ale JAR označována za jednu z nejnebezpečnějších zemí a za zemi s největšími společenskými rozdíly. Ačkoli byla v roce 1994 rasová segregace zrušena, stále zde přetrvává značná ekonomická nerovnost mezi bělošskými a černošskými domácnostmi a rasová sounáležitost hraje mezi obyvateli JAR i nadále velmi významnou roli.
Má dnes Jihoafrická republika blíže k odkazu národního usmíření bývalého prezidenta Nelsona Mandely či k novému apartheidu? A jaký lze očekávat další vývoj v zemi, která je některými komentátory označována za sud s prachem? Přijďte si nejen o těchto tématech popovídat s našimi hosty na tradiční Africký čtvrtek.
Kdy a kde: 7. prosince od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1).
Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
HOSTÉ:
Ing. Blanka Fajkusová, Ph.D.
Od roku 1993 pracuje na MZV. Věnovala se multilaterální diplomacii a vztahům se subsaharskou Afrikou. Asi 10 let se zabývala agendou Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), připravovala přístup ČR do OECD (1993-5). Od r. 2004 do 2009 působila na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu jako vedoucí úseku vnějších vztahů. Byla přímo odpovědná za transatlantickou spolupráci a za vztahy EU s Afrikou. Od r. 2009 do 2011 byla ředitelkou odboru subsaharské Afriky, od září 2011 do září 2015 pak velvyslankyní ČR v JAR, Botswaně, Namibii, Lesothu, Angole, ve Svazijsku a na Mauriciu. Nyní je ředitelkou Odboru administrativy a zpracování informací MZV. Africká témata nadále sleduje z osobního i profesního zájmu.
Doc. PaedDr. Hana Horáková, Ph.D.
Sociální antropoložka a afrikanistka, působí na Metropolitní univerzitě Praha a Univerzitě Pardubice. Zabývá se teoriemi kultury v sociálních vědách, antropologií kolonialismu a post-kolonialismu, antropologií turismu a antropologií subsaharské Afriky s ohledem na politiku kultury, identit a nacionalismus. V JAR v minulosti prováděla terénní výzkumy. Je předsedkyní České asociace pro africká studia. Publikuje doma i v zahraničí v oblasti afrikanistiky a sociální antropologie. Mimo jiné je autorkou monografie „Národ, kultura a etnicita v postapartheidní Jižní Africe“ (2007) či spolueditorkou titulů „Africa: Power and Powerlessness, Global Challenges, Local Reactions: Czech Republic and South Africa“ či „Knowledge Production in and on Africa“.
foto: freedomday