Africký informační portál - Věcně o Africe

19. Africký čtvrtek: Mírové mise OSN v Africe – řešení krizí či nenaplněná očekávání?

Publikováno: 29.3.2018

Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 19. Africký čtvrtek s názvem

Mírové mise OSN v Africe: řešení krizí či nenaplněná očekávání?

Proč tzv. peacekeeping mise OSN nezabránila genocidě ve Rwandě v roce 1994? Proč stále přetrvávají nepokoje na východě Demokratické republiky Kongo, navzdory tomu, že je zde již od roku 1999 přítomno téměř dvacet tisíc „modrých přileb“?

Mírové mise OSN nejen v Africe jsou velmi diskutované a do jisté míry také kontroverzní téma. Jedná se o efektivní způsob řešení afrických krizí nebo jde o velmi drahý a neúčinný nástroj, který v důsledku nenaplňuje do něj vkládaná očekávání?

Jaký mají „modré přilby“ na misích v Africe mandát a jak jsou efektivní? Jak je vnímají místní obyvatelé? A kolik Čechů se afrických misí OSN zúčastnilo a jaké si z nich odnesli zkušenosti a dojmy? To a více na 19. Africkém čtvrtku.

Kdy a kde: 3. května od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1).

Od 18:00 bude promítán dokument „Česká mise – Libérie“ (28 min, 2005) o působení českých vojenských pozorovatelů na mírové misi UNMIL v Libérii. Od 18:30 navazuje debata.

Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.


HOSTÉ:

Jindřich Marek

Historik a spisovatel, autor 25 knih literatury faktu a řady odborných studií. Od roku 2010 odborný pracovník Vojenského historického ústavu Praha. Dlouhá léta se věnuje osudům českých vojáků za 1. a 2. světové války. Před deseti lety se na základě přátelství s některými veterány mírových misí OSN začal intenzitě věnovat i historii „peacekeepingu“ s českou účastí od roku 1989, kdy vyjeli první čeští důstojníci jako míroví pozorovatelé OSN do Angoly, a zahájili tak sice opomíjenou, ale rozhodně pozoruhodnou, kapitolu české vojenské historie. Hlavním produktem jeho snažení v tomto směru je kniha „Krvavé mise OSN (Modré barety v pasti mezinárodní politiky)“.

Tomáš Kopečný

Pracuje na Ministerstvu obrany ČR, v současné době jako ředitel odboru průmyslové spolupráce. Na FSV UK přednáší v kurzech The Geopolitics of Defence Industry and Arms Trade, Human Security a African Security. Už za svých studií (na FF a FSV UK a kanadském McGillu) se věnoval bezpečnostní problematice. Jako student absolvoval stáž v NATO, zpracovával analýzy pro Romeo Dallaira (velitele mise UNAMIR ve Rwandě), jako člen týmu Stand-By Task Force se účastnil krizového mapování povolebního násilí v Demokratické republice Kongo a v Keni či např. vedl studentskou iniciativu Inventura Demokracie.

Tomáš Chvojka

V letech 2011 a 2013 působil jako pozorovatel OSN v Demokratické republice Kongo – sloužil v hlavním městě Kinshase a v provinciích Jižní Kivu na východě a Katanga na jihovýchodě země. Mezi jeho povinnosti patřil např. monitoring či zajištění komunikace mezi místní armádou a vedením mise MONUSCO.

Moderuje Radek Horký, bývalý vojenský pozorovatel v misi MONUC



Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím