Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 20. Africký čtvrtek s názvem
Příběhy studentů z Afriky v Československu
Zatímco v rámci přátelství socialistických zemí vyváželo Československo do Afriky inženýry i zbraně, v Praze rostl počet studentů ze subsaharské Afriky. Např. v roce 1968 jich tu bylo asi 500 – převážně z Guiney, Súdánu, Etiopie, Somálska, Konga a Mali. Většina z nich se naučila česky a vrátila se domů. Mnozí z nich si v Praze pořídili manželky a děti. Každý „Mireček“ měl svůj příběh. Některé z nich uslyšíte na 20. Africkém čtvrtku.
Kdy a kde: 7. června od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1).
Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
HOSTÉ:
Milan Janoušek
Strávil hodiny a dny v archivech a hledal informace o studentech z Afriky na československých školách před rokem 1989. Je vnukem Monsieura Soryho Abrahama Lansiné Magassouby z Guiney, který v 60. letech studoval v Praze trenérskou školu, obor judo-box. Milan Janoušek na základě svého pátrání a rozhovorů vydal knihu Kolín – Conakry: Příběh naší babičky.
Tomáš Bah
Jeho maminka se provdala za studenta z guinejského Conakry a většinu dospělého života strávila právě tam. V Conakry žije i v současnosti. Tomáš Bah z Conakry nedávno přijel. V Guineji vyrůstal, mluví dvěma místními jazyky a rád se tam vrací. Setkal se s mnoha československými stopami.
Jean Claude Ondongo
Pochází z Konga-Brazzaville. Do Československa přijel v srpnu 1986 studovat elektrotechniku. Rozhodl se zůstat v Praze těsně před státními zkouškami na konci cyklu. Tehdy dostal na univerzitě nabídku pracovat pro francouzskou firmu, což ho přesvědčilo.
Moderuje Tereza Hronová z Člověka v tísni.