Blíží se další první čtvrtek v měsíci a s ním také večer věnovaný Africe. Tentokrát se bude jednat o debatu na téma stavu africké přírody pod názvem
Je Afrika opravdu taková, jak ji známe z přírodopisných dokumentů?
Jaká je dnes africká příroda? Je nezkrotná, divoká a panenská, jak čteme na letácích cestovních kanceláří? Je to přírodní ráj, v němž se to doslova hemží volně žijícími živočichy, jak vídáme v nespočtu přírodopisných dokumentů? Jaká je ve skutečnosti? A jak se na ochraně afrických ohrožených druhů podílejí Češi?
Hosté:
- Karolína Brandlová – zooložka a pedagožka
- Pavla Jazairiová – spisovatelka, publicistka a cestovatelka
- Jiří Bálek – dokumentarista a zoolog
- Tomáš Jůnek – zoolog a fotograf
Moderuje David Lachout z AIP
Kdy a kde: 2. června od 18:00 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
* * * * *
PROFILY HOSTŮ:
Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. – zooložka a pedagožka
Působí jako vedoucí Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Více než 10 let pracuje také v Senegalu, kde vede záchranný program pro kriticky ohroženou antilopu Derbyho. Od roku 2010 je předsedkyní neziskové organizace Derbianus Conservation, která se kromě antilop věnuje i dalším projektům na výzkum a ochranu africké biodiverzity. Je členkou odborné skupiny pro antilopy Mezinárodní unie pro ochranu přírody (Antelope Specialist Group IUCN SSC) a aktivně působí též ve skupině pro antilopy a žirafy zřízené Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).
Pavla Jazairiová – spisovatelka, publicistka a cestovatelka
Inspirována svými cestami napsala 16 knih se zaměřením na země tzv. třetího světa. Řadu let pracovala v Československém rozhlasu jako redaktorka. V roce 1971 však musela nedobrovolně odejít. Po revoluci se do ČRo vrátila. O svém vztahu k Africe sama říká:
„Můj zájem o africký kontinent vznikl v Československém rozhlase, kde jsem v roce 1965 jako dvacetiletá nastoupila do redakce Zahraničního vysílání pro frankofonní Afriku. Chtěla jsem poznat, ke komu hovořím a zúčastnila se dvou expedic do Tuniska a Alžírska. V důsledku toho vznikla i první kniha: Sahara všedního dne. To byl začátek… Dále jsem do Afriky cestovala po vlastní ose, za vlastní skromné prostředky, většinou po souši a také autostopem. Navštívila jsem tak – kromě severní Afriky – také Niger, Mali, Senegal, Nigérii, Kamerun, Burkinu Faso, Togo, Benin, Ghanu, Zimbabwe, JAR, Keňu a Zanzibar.“
Mgr. Jiří Bálek – dokumentarista a zoolog
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK, pracoval mimo jiné v České televizi, geografickém magazínu Koktejl i v zoologické zahradě. Natáčel záchranné programy nosorožců v Tanzánii a v Keni, přírodovědné a cestopisné dokumenty v Jihoafrické republice, Namibii, Botswaně, Zimbabwe a na Madagaskaru. Madagaskar je jeho oblíbenou zemí, nejprve ji dvakrát navštívil s přírodovědeckou expedicí Lemuria, později vícekrát jako filmař a průvodce (časový rozdíl mezi první a zatím poslední cestou je téměř čtvrtstoletí). Již 15 let provozuje vlastní tv studio zaměřené na přírodovědné dokumenty.
Mgr. Tomáš Jůnek – zoolog a fotograf
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK se zaměřením na chování zvířat a nyní působí na Katedře ekologie FŽP ČZU. Studium ohrožených druhů zvířat a záliba v psaní ho vedla k rozhodnutí popularizovat zajímavé vědecké projekty veřejnosti. Jako fotograf, dokumentarista i výzkumník se účastnil výzkumu goril nigerijských (Kamerun), ksukolů ocasatých (Madagaskar) nebo projektu záchrany antilopy Derbyho (Senegal). Působil mimo jiné jako chovatel zvířat v pražské zoo, byl editorem, zpravodajem a fotografem České tiskové kanceláře. Jeho příspěvky se objevili na stránkách BBC Wildlife Magazine, National Geographic Traveller, National Geographic Česko, Lidé a Země, Koktejl, aj.