Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 7. „africký večer“ s názvem
Dávat nebo nedávat?
Rozvojové projekty v Africe mají spoustu podob a ne vždy skutečně pomáhají. Na čem záleží jejich úspěšnost a podle čeho se dá posuzovat? Je lepší stavět latríny nebo rozdávat jízdní kola? Lze chudým lidem předávat know-how? A jak vlastně Afričané vnímají pomoc z Evropy? To a mnohé další se dozvíte na debatě o rozvojové spolupráci.
Hosté:
- Jan Mrkvička, ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni
- Roman Posolda, ředitel organizace Kola pro Afriku
- Michal Kaplan, ředitel České rozvojové agentury
- Ondřej Horký-Hlucháň, zástupce ředitele pro výzkum na Ústavu mezinárodních vztahů
Kdy a kde: 3. listopadu od 18:00 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)
Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
PROFILY HOSTŮ:
Jan Mrkvička, ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověk v tísni
Strategicky řídí rozvojovou a humanitární sekci největší neziskové organizace v České republice, která v roce 2015 vedla 168 projektů na 19 stálých zahraničních misích. V Africe Člověk v tísni pracuje v Etiopii, DR Kongu, Angole, Jižním Súdánu a Zambii – zlepšuje přístup k pitné vodě, vzdělávání, zabývá se podvýživou nebo efektivnějším zemědělstvím. Je součástí Alliance 2015, což je konsorcium sedmi evropských neziskových organizací, které pomáhají v 90 zemích světa.
Roman Posolda, ředitel organizace Kola pro Afriku
Kroměřížský cestovatel, který je jedním ze zakladatelů mediálně známé organizace Kola pro Afriku založené v roce 2012. Za rok a půl po celém Česku vzniklo na 80 sběrných míst a vybralo se kolem osmi tisíc kol, které putovaly lodí do Gambie. Poslání organizace je umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání – školu mají mnohdy velmi daleko od domova a tráví hodiny chůzí.
Michal Kaplan, ředitel Česká rozvojová agentura – CzechAid
Od roku 2013 je ředitelem vládní agentury, která plní cíle v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce. Má na starost přípravu a monitoring projektů a rozdělování financí z ministerstva zahraničí. V současnosti ČRA financuje projekty ve 12 zemích. Mezi africké prioritní země patří Etiopie, Zambie a Angola.
Ondřej Horký-Hlucháň, zástupce ředitele pro výzkum na Institute of International Relations Prague / Ústav mezinárodních vztahů
Věnuje se především výzkumu globálního rozvoje a rozvojové spolupráce zejména v subsaharské Africe. Zajímá se o udržitelný rozvoj, genderová témata a evropsko-africké vztahy. Je pedagogem na Vysoké škole ekonomické.