Africký informační portál - Věcně o Africe

8. Africký čtvrtek: Etiopie na rozcestí (debata)

Publikováno: 15.11.2016

Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 8. „africký večer“ s názvem 

Etiopie na rozcestí

Etiopie je zemí, s níž pojí Českou republiku (vč. býv. Československa) na africké poměry dlouhé a bohaté vztahy. V hlavním městě Addis Abebě je stále české velvyslanectví, je českou prioritní rozvojovou zemí a čím dál častěji ji zejména pro její historii a přírodní krásy navštěvují čeští turisté.

Etiopie je také jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik nejen v Africe, i z toho důvodu se po ní v posledních letech poohlížejí české firmy. Zároveň ji však sužuje řada problémů: nedávno byl např. vyhlášen výjimečný stav, na denním pořádku jsou střety demonstrantů s policií a při protivládních protestech v posledních týdnech zemřely desítky lidí. Kam směřuje tato země Afrického rohu a jaká ji čeká budoucnost?

cimg0977aa

Hosté:

  • Jan Záhořík (afrikanista a historik)
  • Petra Vránová (zástupkyně ředitele humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni)
  • Alemayehu Kumsa (etnolog a afrikanista)

Kdy a kde: 1. prosince od 18:00 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)

Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.


PROFILY HOSTŮ:

Jan Záhořík

Působí na Katedře blízkovýchodních studií FF ZČU v Plzni. Zabývá se dějinami a politikou zemí Rohu Afriky, konflikty v Africe a evropsko-africkými vztahy. Etiopii často navštěvuje a příležitostně zde přednáší. V loňském roce zde realizoval výstavu se zaměřením na česko-etiopské vztahy ve 20. století. Je autorem řady knih, článků a studií.

Petra Vránová

Několik let žila v etiopské Awasse a také v hlavním městě Etiopie. Vedla misi společnosti Člověk v tísni, která v Etiopii pracuje od roku 2003. Zaměřuje se tu na zlepšení zemědělství, přístupu k pitné vodě, vzdělávání nebo na rozvoj kožedělného odvětví. Víc se o Petře dozvíte ve videu zde.

Alemayehu Kumsa

Alemayehu Kumsa (1961) se narodil v Oromii (Etiopie). V České republice vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor sociologie. Vyučuje sociologii, politickou antropologii, etnologii Afriky a politické konflikty v současném světě. Zabývá se problémy budování státu, národní identitou a válečnými konflikty.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím