Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 9. „africký večer“ s názvem
Demokratická republika Kongo: Srdce Afriky po několika infarktech
Demokratická republika Kongo, bývalá belgická kolonie, patří k africkým zemím, které mají s Českou republikou nejbližší vztahy. Československý konzulát byl v Leopoldville (dnešní Kinshase) založen už v roce 1929.
Kongo se i přes své obrovské přírodní bohatství dlouhodobě řadí mezi státy s nejvyšším počtem lidí žijících pod hranicí chudoby. Stále se vzpamatovává z nejhoršího konfliktu od 2. světové války, který si vyžádal na 6 milionů obětí. V roce 2003 sice konflikt oficiálně skončil, ale situace stále není stabilizovaná. I z toho důvodu zde působí česká organizace Člověk v tísni. Aktuálně Kongo žije nevyhlášenými prezidentskými volbami a protesty proti prezidentu Kabilovi.
Kongo se zdá být učebnicovým příkladem tragických dějin Afriky – jejím bijícím srdcem, co prodělává jeden infarkt za druhým. Blýská se mu na lepší časy?
Hosté:
- Tomáš Chvojka (bývalý pozoroval OSN v DRK)
- Karolína Šklebená (vedoucí mise org. Člověka v tísni v DRK)
- Radomír Karlík (diplomat, pracovník Odboru států subsaharské Afriky MZV)
- Moderuje Radek Horký (bývalý vojenský pozorovatel v misi MONUC)
Kdy a kde: 5. ledna od 17:30 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)
Pořádá Africký informační portál a Rozvojovka.cz
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
PROFILY HOSTŮ:
Tomáš Chvojka
V letech 2011 a 2013 působil jako pozorovatel OSN v Demokratické republice Kongo – sloužil v hlavním městě Kinshase a v provinciích Jižní Kivu na východě a Katanga na jihovýchodě země. Mezi jeho povinnosti patřil např. monitoring či zajištění komunikace mezi místní armádou a vedením mise MONUSCO.
Karolína Šklebená
Karolína už třetí rok žije v hlavním městě provincie Jižní Kivu a často pobývá také v Kinshase. Vede asi třicetičlennou misi Člověka v tísni. Ten tu pracuje od roku 2008 – první projekty pomáhaly obětem sexuálního násilí, později se česká organizace zaměřovala hlavně na zlepšení zdravotní péče, přístup k vodě a podvýživu. V současnosti v oblasti Minova prohlubuje znalosti místních obyvatel o svých právech a v Shabundě řeší podvýživu. Karolína zodpovídá také za bezpečnost svých zaměstnanců, takže pravidelně monitoruje situaci v nestabilním regionu.
Radomír Karlík
Od roku 2003 pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. V letech 2010-12 působil na velvyslanectví ČR v syrském Damašku. Od roku 2015 pracuje na Odboru států subsaharské Afriky MZV, kde se věnuje oblasti střední a východní Afriky (DRK, Nigérie, Tanzanie, Keňa, Rwanda, Uganda).