Africký informační portál - Věcně o Africe

2. Africký čtvrtek: Afrika a migrace – Přijdou do Česka uprchlíci z Eritrey? (promítání filmu a debata)

Publikováno: 20.4.2016

Africký informační portál a Rozvojovka.cz si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na 2. „africký večer“ s názvem

Afrika a migrace: Přijdou do Česka uprchlíci z Eritrey?

Kam utíkají afričtí běženci? Ze kterých zemí pochází nejvíce afrických uprchlíků? Jaké jsou příčiny migrace v Africe? Vyhání lidi z domu i změny klimatu? Zamíří v budoucnu Afričané i do České republiky?

13051583_1299756266706804_2110868603041000585_n

 

Od 19:00 promítáme dokumentární film Zvuky mučení (Izrael, 2013, 60 min) z festivalu Jeden svět. Ukazuje, jak tisíce Eritrejců prchají před diktátorským režimem přes egyptský Sinaj do Izraele. Ve 20:00 následuje debata.

Hosté:

Moderuje Tereza Kručinská z České televize.

Kdy a kde: 5. května od 19:00 v Langhans – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1)

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni, ale kapacita sálu na debatu je 60 míst. Film je opatřen českými titulky.

* * * * *

PROFILY HOSTŮ:

Mgr. Jan Schroth, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

Věnuje se migraci na české misi IOM od roku 2003. Vedle projektů v Česku pracoval také v Jordánsku, Moldavsku nebo Mongolsku. Vystudoval mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK a politologii studoval i v Německu. Pracoval v reklamě, jako redaktor ČTK, ve společnosti Člověk v tísni se věnoval protirasistickým projektům. V letech 2004-2005 pracoval pro UNHCR v Jemenu, mimo jiné i s uprchlíky z Afriky.

Bc. David Rožek, osobní zkušenost ze severu Afriky

Vystudoval Policejní akademii ČR v Praze, kde se zaměřoval na mezinárodní a lidská práva. V Africe působí na několika bezpečnostních projektech pro komerční subjekty i neziskové organizace. Jeho zkušenosti pocházejí zejména ze zemí západní a střední Afriky. Loni strávil během svých cest čas s uprchlíky v táborech v Maroku, kde se setkával s migranty ze subsaharských států, ale i zástupci policie a dalších složek státu. Rovněž se soustředil na oblast v okolí enklávy Melila, kde je jedna ze dvou pozemních hranic Schengenského prostoru s africkým kontinentem. Podařilo se mu za celou dobu nashromáždit řadu příběhů od migrantů i těch, kteří stojí proti nim.

Prof. Bedřich Moldan, environmentalista

Je mimo jiné ekolok a publicista, sehrál významnou roli při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989.  Dlouhodobě se zabývá klimatickými změnami i jejich dopadem na migraci. Byl členem delegace ČR pro přípravu Konference OSN Rio+20 nebo Komise pro udržitelný rozvoj OSN.

Mgr. Andrea Špirková, Organizace pro pomoc uprchlíků

Je vystudovaná andragožka, která 7 let působí v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. OPU je nevládní nezisková organizace, která již 20 let pomáhá uprchlíkům a cizincům v České republice. Působí na pozici koordinátorky integrační části projektu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR). V rámci projektu se věnuje integraci osob s udělenou mezinárodní ochranou.

ANOTACE FILMU:

Zvuky mučení (Sound of Torture, Izrael, 2013, 60 min, režie: Keren Shayo)

Tisíce Eritrejců prchají před diktátorským režimem přes egyptský Sinaj do Izraele. Mnoho z nich je však na své cestě zajato beduínskými únosci, kteří požadují od jejich příbuzných vysoké výkupné. Švédská rozhlasová novinářka Meron Estefanos původem z Eritreje dává ve svém pořadu zaznít hlasům zoufalých obětí volajících přímo z telefonů svých krutých únosců. Při sledování osudu Hiriyti, která byla unesena během cesty za svým manželem, se novinářka dostává jak do Izraele, kam se ti šťastnější po dlouhé cestě dostanou, tak na egyptský Sinaj, na dohled míst, kde jsou uprchlíci drženi. Film přináší mučivé svědectví o aktuální situaci afrických uprchlíků, které se média zatím příliš nevěnovala.

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím