Africký informační portál - Věcně o Africe

1. Africký čtvrtek: Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky (debata)

Publikováno: 23.3.2016

ctvrtek_s_afrikou_05

Africký informační portál a Rozvojovka.cz (Člověk v tísni, o. p. s.) si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na unikátní debatu

„Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky“

Nezapomnělo se u nás na Afriku? Česká republika má bohatou historii česko-afrických vztahů, především diplomatických a ekonomických. Proč tedy dnes česká afrikanistika skomírá? A jsou dnešní česko-africké vztahy víc než jen rozvojová spolupráce a příležitostný prodej zbraní?

Hosté: Luboš Kropáček, Jaroslav Siro, Jan Prouza, moderuje David Lachout

Kdy a kde: 7. dubna od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 707/37, Praha 1)

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni. Pozvánka PDF


Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc, vysokoškolský pedagog FF Univerzity Karlovy

Přední český afrikanista, islamolog a arabista. Od roku 2001 je profesorem pro obor Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, v současné době působí v Ústavu Blízkého východu a Afriky. Je autorem celé řady monografií a odborných textů. Mezi užší specializace prof. Kropáčka patří myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě, dějiny Blízkého východu, dějiny a kultura Afriky a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu.

Mgr. Jaroslav Siro, diplomat

V letech 1994 – 1999 byl českým velvyslancem v Zimbabwe (s akreditací v Zambijské republice, Mosambické republice a v Malawiské republice), v letech 2002 – 2007 velvyslancem v JAR (s akreditací v Namibijské republice, Botswanské republice, Mauricijské republice, Svazijském království a Lesothském království) a v letech 2008 – 2013 velvyslancem v Nigerijské federativní republice (s akreditací v Beninské republice, Čadské republice, Kamerunské republice, Republice Rovníková Guinea, Středoafrické republice, Nigerské republice, Gabonské republice, Konžské republice a v Konžské demokratické republice), což z něho činí významného zástupce české diplomacie ve vztahu k subsaharské Africe a předního znalce problematiky česko-afrických vztahů.

Mgr. Jan Prouza, Ph.D. vedoucí Katedry politologie Univerzity Hradec Králové

Vystudoval africká studia na FF UHK, která v posledních letech coby vedoucí katedry také vede. Mezi jeho hlavní odborné zájmy patří problematika konfliktů, stability a politických systémů (západo) afrických zemí. Mezi jeho užší teritoriální specializace patří zejména Ghana, kterou často navštěvuje. Na University of Ghana rovněž absolvoval semestrální pobyt. Je autorem řady odborných textů.

 Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím