Africký informační portál - Věcně o Africe

1. Africký čtvrtek: Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky (debata)

Publikováno: 23.3.2016

ctvrtek_s_afrikou_05

Africký informační portál a Rozvojovka.cz (Člověk v tísni, o. p. s.) si Vás dovolují v rámci projektu Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou pozvat na unikátní debatu

„Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky“

Nezapomnělo se u nás na Afriku? Česká republika má bohatou historii česko-afrických vztahů, především diplomatických a ekonomických. Proč tedy dnes česká afrikanistika skomírá? A jsou dnešní česko-africké vztahy víc než jen rozvojová spolupráce a příležitostný prodej zbraní?

Hosté: Luboš Kropáček, Jaroslav Siro, Jan Prouza, moderuje David Lachout

Kdy a kde: 7. dubna od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 707/37, Praha 1)

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni. Pozvánka PDF


Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc, vysokoškolský pedagog FF Univerzity Karlovy

Přední český afrikanista, islamolog a arabista. Od roku 2001 je profesorem pro obor Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, v současné době působí v Ústavu Blízkého východu a Afriky. Je autorem celé řady monografií a odborných textů. Mezi užší specializace prof. Kropáčka patří myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě, dějiny Blízkého východu, dějiny a kultura Afriky a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu.

Mgr. Jaroslav Siro, diplomat

V letech 1994 – 1999 byl českým velvyslancem v Zimbabwe (s akreditací v Zambijské republice, Mosambické republice a v Malawiské republice), v letech 2002 – 2007 velvyslancem v JAR (s akreditací v Namibijské republice, Botswanské republice, Mauricijské republice, Svazijském království a Lesothském království) a v letech 2008 – 2013 velvyslancem v Nigerijské federativní republice (s akreditací v Beninské republice, Čadské republice, Kamerunské republice, Republice Rovníková Guinea, Středoafrické republice, Nigerské republice, Gabonské republice, Konžské republice a v Konžské demokratické republice), což z něho činí významného zástupce české diplomacie ve vztahu k subsaharské Africe a předního znalce problematiky česko-afrických vztahů.

Mgr. Jan Prouza, Ph.D. vedoucí Katedry politologie Univerzity Hradec Králové

Vystudoval africká studia na FF UHK, která v posledních letech coby vedoucí katedry také vede. Mezi jeho hlavní odborné zájmy patří problematika konfliktů, stability a politických systémů (západo) afrických zemí. Mezi jeho užší teritoriální specializace patří zejména Ghana, kterou často navštěvuje. Na University of Ghana rovněž absolvoval semestrální pobyt. Je autorem řady odborných textů.