Africký informační portál - Věcně o Africe

Doteky Afriky v srdci Evropy

Publikováno: 22.7.2014

Strhující hudební vystoupení, energické workshopy, přednášky zanícených cestovatelů a odborníků, pro které se Afrika stala životní vášní… to vše a mnohem víc nabízí návštěvníkům festival Doteky Afriky, jehož 4. ročník se o víkendu 26.-27. července 2014 uskuteční vůbec poprvé v ZOO Dvůr Králové.

DOTEKY AFRIKY 2014

DOTEKY AFRIKY 2014

Festival své kořeny už má. Nyní jsme hledali jeho srdce…a všichni dobře víme, že to pravé africké srdce bije jedině ve Dvoře Králové“, odůvodnil nové partnerství umělecký ředitel festivalu Jan Svatoš. „Cílem je vytvořit unikátní setkání odborníků, cestovatelů a umělců, které spojuje vášeň k africkému umění, lidem a světadílu jako fenoménu,“ dodává Svatoš. Nikoliv náhodou dojde v průběhu festivalu k symbolicky významnému počinu. Ředitel zoo Přemysl Rabas odstartuje kampaň Burn horns! (Spalte rohy!), která se snaží upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a přispět k omezení poptávky po nosorožčí rohovině. To je plánované na slavnostní zahájení festivalu, kterého se v sobotu od 14h zúčastní vzácní hosté v čele s hercem Ondrou Vetchým, s potápěčskou legendou Stevem Lichtagem, emeritní velvyslankyní Gitou Fuchsovou a dalšími vzácnými hosty z Afriky. Režisér Jan Svatoš na festivalu také pokřtí svůj nový umělecký černobílý kalendář Africké stíny.

Vedle bohatého hudebního programu se diváci po závěrečném koncertu skupiny Iyasa dočkají navíc speciálního dárku: „Na návštěvníky čeká ohnivá show skupiny Ad Infinitum a po té letní kino pod hvězdami, v němž se budou promítat „Vzpomínky na Afriku“, prozradila programová ředitelka festivalu Romi Straková. V nabitém dvoudenním programu čeká na návštěvníky intenzivní zážitek, který osloví všechny smysly. Originální taneční, bubenické či hudební umění budou prezentovat sami afričtí mistři – Bijou Camara z Guiney, Amutuhaire Joseline z Ugandy, Maurice Yeka a Jodel z Demokratické republiky Kongo nebo české skupiny Aneboafro či TiDiTaDe. Tancovat nebo bubnovat bude ale možné i „na vlastní kůži“, a sice v celé řadě workshopů určených dětem i dospělým.

Festival má tradičně bohatý i program projekcí a besed. Diváci se v rámci přednášek vydají na vzrušující podmořské expedice s filmařem Stevem Lichtagem i do pralesa k tajuplným Pygmejům ve Středoafrické republice, nebo mohou zdolat Kilimandžáro spolu s nevidomým horolezcem Janem Říhou.

V rámci doprovodného programu čeká na návštěvníky letošního festivalu řada netypických aktivit a soutěží – vůbec poprvé si budou diváci moci vyzkoušet např. coco-pétanque nebo prověřit své fotbalové dovednosti  v soutěži s recyklovaným míčem. Velké oblibě se každoročně těší Africký trh, na který letos míří rekordní počet vystavujících. Na trhu mohou návštěvníci obdivovat nejen umělecké africké předměty, mohou si také nechat uplést africký copánek od kadeřnice Barbary Bioh z Ghany nebo ochutnat jedinečné potraviny přímo z Afriky. Na děti navíc čekají stopařské soutěže nebo výroba šperků z recyklovaných materiálů.

Doteky afriky. Foto Jan Svatoš

Doteky afriky. Foto Jan Svatoš

Festival Doteky Afriky založili kameramanka Romi Straková a režisér Jan Svatoš v roce 2010 ve snaze prezentovat v ČR moderní africké umění a bourat stereotypy, které se k Afričanům, jejich kontinentu a kultuře vážou. První tři ročníky se uskutečnily v kraji Vysočina, letos poprvé festival zavítá do Východočeského kraje.

Do Dvora Králové můžete vyrazit za každého počasí, v případě deště jsou pro program zajištěny náhradní prostory. Koná se o víkendu 26.-27. července vždy od 10 do 18. Vstupné na festival je 200,- Kč, v této ceně je vstup na oba dva dny festivalu, vstup po oba dva dny do zoo, večerní koncert skupiny IYASA. Večerní promítání filmu Vzpomínky na Afriku je zdarma.

Podrobný program naleznete v rubrice Akce nebo na www.dotekyafriky.czTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím