Africký informační portál - Věcně o Africe

Mladí politologové pořádají konferenci o energetice v Africe

Publikováno: 8.3.2015

Že je studovaný obor baví a jejich zájmy a znalosti sahají daleko za hranice vyučované látky, dokáží studenti Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK), kteří budou hlavními aktéry odborné konference na téma Energetické zájmy velmocí v Africe.

Akce se koná ve středu 11. března 2015 od 10.00 hodin v 10904511_1035051053178199_8355538945176063603_omístnosti P1.905, přednáškovém sále Karla Poláčka, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje na Pivovarském náměstí 1245. Pořádá ji hradecká katedra politologie ve spolupráci s Politologickým klubem FF UHK a Eurocentrem Hradec Králové.

O pomoc s organizací oslovil politologický klub, jenž má spoustu zkušeností se zajišťováním debat, konferencí a jiných setkání, tajemník katedry Lukáš Tichý, odborník na energetickou politiku a energetickou bezpečnost. Návrhem jsme byli nadšeni, především pak možností skloubit toto téma s destinací nám velmi blízkou, tedy Afrikou. Proto jsme se do první studentské konference zapojili,“ vysvětluje za kolegy z řad členů Politologického klubu FF UHK student bakalářského studia oboru Politologie Jakub Novák, který si již měl díky odborné exkurzi možnost si život v africké Ghaně na vlastní kůži vyzkoušet.

O vlivu USA, Ruska, Číny, Indie nebo třeba Evropské unie a záměrech těchto klíčových světových politických hráčů na „černém kontinentu“ bude přednášet a debatovat s návštěvníky konference devět studentů hradecké politologie. Příchozí se také dozví, jaké zájmy v Africe má Brazílie i jak významnou roli hrají v energetických vizích Evropské unie Angola či Nigérie. Moderátory a diskutéry budou akademičtí pracovníci hradecké „fildy“.

Záměrem studentské konference je seznámit studenty s novými informacemi o tématu energetické bezpečnosti a zájmech vybraných států v Africe na straně jedné a na straně druhé prohloubit jejich znalosti o problematice energetického potenciálu afrických zemí a jejich energetické spolupráci s vybranými státy. Věřím, že se i v dalších letech podaří na tuto první studentskou akci zaměřenou na energetické zájmy velmocí v Africe navázat a pořádání studentských konferencí věnovaných energetice se stane každoroční akcí na filozofické fakultě, které se budou účastnit i studenti dalších vysokých škol z České republiky,“dodává Lukáš Tichý z Katedry politologie FF UHK.

Studentská konference zaměřená na Afriku však zdaleka není jedinou akcí, při které si mohou nadějní hradečtí politologové zvyšovat svou informovanost a odborné kompetence. V letním semestru se v učebnách filozofické fakulty prezentuje i plejáda hostů z řad odborníků na energetiku a další aktuální politická témata. Například v březnu čekají na studenty přednášky expertů z Ministerstva zahraničních věcí ČR, kteří promluví o krizi na Ukrajině nebo dimenzích energetické politiky Evropské unie.

Konference i přednášky katedry politologie jsou součástí projektu FFree index Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové pro uchazeče o bakalářské studium v následujícím akademickém roce. Účastí na akcích fakulty mohou budoucí studenti sbírat body k přijímacímu řízení. Více informací ZDE. Pro podání přihlášek ke studiu navíc stále není pozdě. Univerzita Hradec Králové prodloužila termín pro zaslání e-přihlášek k bakalářskému studiu do 31. března 2015.

Pro více informací o studentské konferenci kontaktujte:
Mgr. et Mgr. Lukáš Tichý
Katedra politologie FF UHK
e-mail: lukas.tichy@uhk.cz
tel.: 723 782 108Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím