Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou
v galerii Langhans
Přijďte se něco dovědět o Africe – o bohaté historii a současnosti česko-afrických vztahů, o českých projektech v Africe, o aktuálních afrických tématech či proč je důležité o Afriku neztrácet zájem.
Pořádá: Africký informační portál ve spolupráci s Rozvojovka.cz
Kdy a kde: Každý první čtvrtek v měsíci (viz program) v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 707/37, 110 00 Praha).
Na co se můžete těšit: Cyklus akcí – besed, přednášek, promítaní aj. – se zaměřením na africká témata společenská, ekonomická, politická a rozvojová v podání předních českých odborníků.
Pro koho jsou akce určeny: Pro všechny, kteří se chtějí něco dovědět o Africe a česko-afrických vztazích, pro laiky i odborníky, pro studenty, kteří mají skrze své studijní obory vztah k africkému teritoriu a tématice.
Proč akce pořádáme: Texty a reportáže na africká politická, společenská, ekonomická a jiná „necestovatelská“ témata se v českých médiích objevují jen velice zřídka a často mají povahu zajímavostí, kuriozit či šokujících zpráv. Obraz Afriky je tímto značně deformován. Rovněž zájem české veřejnosti o tato témata je malý. Ve společnosti tak převládá představa, že se nás problémy na opačné polokouli příliš netýkají.
Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.
P R O G R A M
(program je průběžně aktualizován, více informací viz jednotlivá témata)
6.12.2018 | 18:00 | Long Night’s Journey Into Day (promítání dokumentu a debata)
Čtvrtstoletí po pádu apartheidu je otázka vyrovnání se s minulostí v Jihoafrické republice i nadále nanejvýš aktuální. Součástí tranzice Jihoafrické republiky k demokracii a pokusu o usmíření rozjitřené společnosti byla činnost tzv. Komise pravdy a smíření (Truth and Reconciliation Commission), která vznikla roku 1995. Před komisí v rámci veřejných slyšení měli možnost vypovídat a podat svá svědectví jak oběti, tak pachatelé zločinů z dob apartheidu
Dokument Long Night’s Journey Into Day (2000, 96 min., režie Deborah Hoffmann a Frances Reid), nominovaný na Oskara, přináší retrospektivní pohled na několik případů projednávaných před touto komisí, jako ukázku jednoho z nejambicióznějších pokusů o společenské usmíření v lidských dějinách.
Od 18:00 bude promítán dokument Long Night’s Journey Into Day (2000, 96 min., režie Deborah Hoffmann a Frances Reid) Od 19:30 navazuje krátká debata:
Hosté:
- Doc. PaedDr. Hana Horáková, Ph.D. (afrikanistka)
- PhDr. Kateřinou Werkmanovou, M.Res., Ph.D. (afrikanistka)
* * * * *
30.8.2018 | 18:00 | Zambie – budoucí kolébka česko-afrických vztahů? (debata)
I když je Zambie jednou z nejméně rozvinutých zemí světa, Česká republika má velký zájem o další posilování vztahů mezi oběma zeměmi.
V dubnu 2017 bylo v zambijské Lusace slavnostně otevřeno české velvyslanectví. Od roku 2018 se Zambie navíc stala jednou z prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce se zaměřením zejména na sektor zemědělství. V zemi působí české firmy, neziskové organizace či např. univerzity.
Jak současné vztahy se Zambií vypadají a proč je právě Zambie klíčovým partnerem České republiky v regionu?
Hosté:
- Radek Rubeš (velvyslanec ČR v Lusace)
- Jan Svitálek (zakladatel mise ČvT v Zambii)
- Tereza Černá (Ministerstvo zemědělství ČR)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
5.7.2018 | státní svátek, Africký čtvrtek se nekoná
* * * * *
7.6.2018 | 18:00 | Příběhy studentů z Afriky v Československu (debata)
Zatímco v rámci přátelství socialistických zemí vyváželo Československo do Afriky inženýry i zbraně, v Praze rostl počet studentů ze subsaharské Afriky. Např. v roce 1968 jich tu bylo asi 500 – převážně z Guiney, Súdánu, Etiopie, Somálska, Konga a Mali. Většina z nich se naučila česky a vrátila se domů. Mnozí z nich si v Praze pořídili manželky a děti. Každý „Mireček“ měl svůj příběh.
Hosté:
- Milan Janoušek
- Tomáš Bah
- Jean Claude Ondongo
- Moderuje Tereza Hronová z Člověk v tísni
* * * * *
3.5.2018 | 18:00 | Mírové mise OSN v Africe – řešení krizí či nenaplněná očekávání? (promítání dokumentu a debata)
Proč tzv. peacekeeping mise OSN nezabránila genocidě ve Rwandě v roce 1994? Proč stále přetrvávají nepokoje na východě Demokratické republiky Kongo, navzdory tomu, že je zde již od roku 1999 přítomno téměř dvacet tisíc „modrých přileb“?
Mírové mise OSN nejen v Africe jsou velmi diskutované a do jisté míry také kontroverzní téma. Jedná se o efektivní způsob řešení afrických krizí nebo jde o velmi drahý a neúčinný nástroj, který v důsledku nenaplňuje do něj vkládaná očekávání?
Jaký mají „modré přilby“ na misích v Africe mandát a jak jsou efektivní? Jak je vnímají místní obyvatelé? A kolik Čechů se afrických misí OSN zúčastnilo a jaké si z nich odnesli zkušenosti a dojmy? To a více na 19. Africkém čtvrtku.
Od 18:00 bude promítán dokument „Česká mise – Libérie“ (28 min, 2005) o působení českých vojenských pozorovatelů na mírové misi UNMIL v Libérii. Od 18:30 navazuje debata.
Hosté:
- Jindřich Marek (historik a spisovatel)
- Tomáš Kopečný (bezpečnostní analytik, pedagog, zaměstnanec MO)
- Tomáš Chvojka (bývalý účastník mise MONUSCO v DRC)
- Moderuje Radek Horký, bývalý pozorovatel v misi MONUC
* * * * *
5.4.2018 | Africký čtvrtek se nekoná
* * * * *
1.3.2018 | Africký čtvrtek se nekoná z důvodu příprav festivalu dokumentárních filmů Jeden svět
* * * * *
1.2.2018 | 18:00 | Česko a Afrika – současnost a vyhlídky (debata)
Dnešní Afrika prochází zcela zásadními proměnami: sociálními, ekonomickými i politickými. Z pohledu České republiky je Afrika již delší dobu považována za nevyužitou ekonomickou příležitost. Zároveň – zejména s přihlédnutím k nedávné migrační vlně a rychlému demografickému růstu – také svého druhu za hrozbu.
Rozumíme dnešní Africe? Jaké jsou dnes česko-africké vztahy a kam směřují? Potřebujeme odborníky a znalce Afriky, a pokud ano, umíme je vychovat?
Po debatě budou mít zájemci možnost se dozvědět více o oboru „Politologie-africká studia“ na UHK, který je dnes jediným univerzitním oborem v ČR, který je primárně zaměřen na Afriku.
Hosté:
- Ivan Jančárek (diplomat, ředitel Odboru států subsaharské Afriky)
- Jan Prouza (afrikanista, vedoucí Katedry politologie UHK)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
7.12.2017 | 18:00 | Jaká je Jihoafrická republika 23 let po pádu apartheidu? (debata)
Jihoafrická republika je jedním z nejvyspělejších afrických států, na HDP celého afrického kontinentu se podílí více než jednou pětinou. Díky své rozvinuté infrastruktuře a silnému finančnímu sektoru je považována za bránu do regionu jižní Afriky. Země pro své přírodní krásy a úroveň služeb láká také značné množství turistů.
Zároveň je ale JAR označována za jednu z nejnebezpečnějších zemí a za zemi s největšími společenskými rozdíly. Ačkoli byla v roce 1994 rasová segregace zrušena, stále zde přetrvává značná ekonomická nerovnost mezi bělošskými a černošskými domácnostmi a rasová sounáležitost hraje mezi obyvateli JAR i nadále velmi významnou roli.
Má dnes Jihoafrická republika blíže k odkazu národního usmíření bývalého prezidenta Nelsona Mandely či k novému apartheidu? A jaký lze očekávat další vývoj v zemi, která je některými komentátory označována za sud s prachem? Přijďte si nejen o těchto tématech popovídat s našimi hosty na tradiční Africký čtvrtek.
Hosté:
- Blanka Fajkusová (diplomatka, bývalá velvyslankyně v JAR)
- Hana Horáková (afrikanistka, sociální antropoložka)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
2.11.2017 | 18:00 | Rwanda – Africké Švýcarsko s dědictvím genocidy (debata)
Rwanda je stále spojovaná v genocidou, která se tu odehrála před 23 lety. V čele s prezidentem Paulem Kagamem se země ovšem snaží přepsat svůj příběh. Jejím vzorem je Singapur a říká se jí „africké Švýcarsko“. Zakázala igelitové sáčky, vyhlásila válku korupci, rozdala dětem ve škole notebooky a začala vyrábět elektřinu z plynu v jezeře Kivu. Rozvoj a modernizace ale není zadarmo. Jakou cenu platí Rwanda za své úspěchy? Skutečně se dokázala s krvavou minulostí vyrovnat?
Hosté:
- Vojtěch Šmolík (afrikanista)
- Marlene Hesová (psycholožka, Rwanďanka)
- Moderuje Tereza Hronová z Člověk v tísni
* * * * *
5.10.2017 | 18:00 | Somálsko v zajetí teroristů (promítání filmu a debata)
Občanská válka trvající přes 30 let. Teroristická skupina aš-Šabáb, přímá odbočka al-Káidy. Hladomor, během kterého mezi lety 2010 a 2012 zemřelo přes 260 tisíc lidí. Nesmírná chudoba. Vítejte v Somálsku.
Od 18:00 promítáme dokumentární film Pirátské sítě (ČR, 2014, 88 minut, režie: David Čálek, Jakub Zahradníček), v 19:30 následuje debata s hosty.
Hosté:
- Lenka Klicperová (válečná reportérka, fotografka a šéfredaktorka)
- Jan Havlíček (islamolog)
* * * * *
7.9.2017 | 18:00 | Druhý Africký pubquiz (soutěž)
Máte rádi Afriku? Znáte její reálie? Pamatujete si ještě ze zeměpisu hlavní města afrických států? Víte například, kde leží město Ouagadougou? Přijďte změřit své „africké znalosti“ na první africký pub kvíz.
Skupinky o 3 – 5 lidech budou hádat otázky v 5 tématických kolech. Na vítěze čeká nehynoucí sláva a hodnotné ceny (trička od Rozvojovky a africké artefakty).
* * * * *
6.7.2017 a 3.8.2017 | prázdniny
* * * * *
1.6.2017 | 18:00 | Běh na dlouhou trať (promítání filmu)
Každoročně se předních evropských maratonů účastní špičkoví atleti z celého světa. Mnoho hvězd z chudých zemí Afriky ale neběhá kvůli sportovnímu úspěchu či slávě, závody pro ně představují jedinou šanci na lepší život. Vizuálně poutavý dokument přináší příběhy běžců z Keni, kteří se snaží vymanit z chudoby účastí na štědře dotovaných závodech v Evropě – a stávají se tak de facto dočasnými pracovními migranty. Pomoc na cestě za svým snem hledají důvěřivě u německého manažera Volkera, lovícího v neutěšených afrických městech talentované běžce a běžkyně. Ti mají jemu a jeho manželce vydělat spousty peněz. Ne vždy to však vyjde.
Běh na dlouhou trať (The Long Distance), Německo 2015, 91 minut, režie: Daniel Andreas Sager
Film měl českou premiéru na festivalu Jeden svět 2016. Promítáme ho v původním znění – s anglickými titulky.
* * * * *
4.5.2017 | 18:00 | Kdo dělá dobro v Africe (debata)
Chcete jet pomáhat do Afriky? Přijďte si povídat o tom, kdo jsou vlastně rozvojoví a humanitární pracovníci a co je náplní jejich práce. Jakou musí mít kvalifikaci? Stačí nadšení a dobré srdce? Jaké mají motivace odjet pracovat do chudých a nestabilních zemí? Neberou „expati“ práci Afričanům? A má smysl vydat se do Afriky jako dobrovolník jen na několik týdnů?
Hosté:
- Hana Vitnerová (koordinátorka afrických programů Člověka v tísni)
- Ludmila Böhmová (spoluzakladatelka organizace SIRIRI)
- Monika Nová (odborná asistentka na Univerzitě Karlově a spoluzakladatelka neziskovky Shalom for Uganda)
- Moderuje Míla Janišová z Nadace OSF Praha.
* * * * *
6.4.2017 | 18:00 | Čínský drak v Africe (debata)
Čína se v Africe během posledních dvou desetiletí stala významným geopolitickým hráčem, ovšem pohledy na její působení se různí. Kontroverzní, neokoloniální, vykořisťovatelské, neefektivní – tak bývají čínské investice a rozvojová pomoc nejčastěji charakterizovány. Její vliv v Africe i nadále stoupá, v prosinci 2015 čínský prezident Xi Jinping odsouhlasil balíček půjček a rozvojové pomoci africkým státům v hodnotě závratných 60 miliard dolarů.
Je Čína za svoje investiční a rozvojové aktivity v Africe oprávněně kritizována? Jaké projekty financuje? Jak vnímá čínská vláda svoje africké partnery? Jsou vůbec čínské investice v Africe vítány?
Hosté:
- Alice Rezková (Asociace pro mezinárodní otázky)
- Václav Kopecký (Asociace pro mezinárodní otázky)
- Martin Kříž (sinolog)
- Moderuje Michael Rozsypal z Českého rozhlasu
* * * * *
2.3.2017 | Africký čtvrtek se nekoná z důvodu příprav festivalu dokumentárních filmů Jeden svět
* * * * *
2.2.2017 | 18:00 | Napříč Afrikou pěšky a stopem (debata)
Dokážete si představit, že byste cestovali dlouhé měsíce napříč Afrikou stopem či dokonce pěšky? Troufli byste si být na cestách odkázání výhradně na pohostinnost a dobrou vůli místních obyvatel?
Co všechno tento způsob cestování obnáší a vyžaduje velkou dávku odvahy? Přijďte si popovídat se dvěma cestovateli, kteří absolvovali takovouto pro Evropana stěží představitelnou cestu.
Hosté:
- Petr Zeman (cestovatel, horolezec a mořeplavec)
- Ondřej Havelka (cestovatel a religionista)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
5.1.2017 | 17:30 | Demokratická republika Kongo: Srdce Afriky po několika infarktech (promítání filmu a debata)
Demokratická republika Kongo, bývalá belgická kolonie, patří k africkým zemím, které mají s Českou republikou nejbližší vztahy. Československý konzulát byl v Leopoldville (dnešní Kinshase) založen už v roce 1929.
Kongo se i přes své obrovské přírodní bohatství dlouhodobě řadí mezi státy s nejvyšším počtem lidí žijících pod hranicí chudoby. Stále se vzpamatovává z nejhoršího konfliktu od 2. světové války, který si vyžádal na 6 milionů obětí. V roce 2003 sice konflikt oficiálně skončil, ale situace ale stále není stabilizovaná. I z toho důvodu zde působí česká organizace Člověk v tísni. Aktuálně Kongo žije nevyhlášenými prezidentskými volbami a protesty proti prezidentu Kabilovi.
Kongo se zdá být učebnicovým příkladem tragických dějin Afriky – jejím bijícím srdcem, co prodělává jeden infarkt za druhým. Blýská se mu na lepší časy?
Hosté:
- Tomáš Chvojka (bývalý pozoroval OSN v DRK)
- Karolína Šklebená (vedoucí mise org. Člověka v tísni v DRK)
- Radomír Karlík (diplomat, pracovník odboru států subsaharské Afriky MZV)
- Moderuje Radek Horký (bývalý vojenský pozorovatel v misi MONUC)
* * * * *
1.12.2016 | 18:00 | Etiopie na rozcestí (debata)
Etiopie je zemí, s níž pojí Českou republiku (vč. býv. Československa) na africké poměry dlouhé a bohaté vztahy. V hlavním městě Addis Abebě je stále české velvyslanectví, je českou prioritní rozvojovou zemí a čím dál častěji ji zejména pro její historii a přírodní krásy navštěvují čeští turisté. Etiopie je také jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik nejen v Africe, i z toho důvodu se po ní v posledních letech poohlížejí české firmy. Zároveň ji však sužuje řada problémů: nedávno byl např. vyhlášen výjimečný stav, na denním pořádku jsou střety demonstrantů s policií a při protivládních protestech v posledních týdnech zemřely desítky lidí. Kam směřuje tato země Afrického rohu a jaká ji čeká budoucnost?
Hosté:
- Jan Záhořík (afrikanista a historik)
- Petra Vránová (zástupkyně ředitele humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni)
- Alemayehu Kumsa (etnolog a afrikanista)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
3.11.2016 | 18:00 | Dávat nebo nedávat? (debata)
Rozvojové projekty v Africe mají spoustu podob a ne vždy skutečně pomáhají. Na čem záleží jejich úspěšnost a podle čeho se dá posuzovat? Je lepší stavět latríny nebo rozdávat jízdní kola? Lze chudým lidem předávat know-how? A jak vlastně Afričané vnímají pomoc z Evropy? To a mnohé další se dozvíte na debatě o rozvojové spolupráci.
Hosté:
- Jan Mrkvička (ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni)
- Roman Posolda (ředitel organizace Kola pro Afriku)
- Michal Kaplan (ředitel České rozvojové agentury)
- Ondřej Horký-Hlucháň (zástupce ředitele pro výzkum na Ústavu mezinárodních vztahů)
- Moderuje Petr Lebeda z Glopolis
Záznam z debaty je volně ke shlédnutí na YouTube.
* * * * *
6.10.2016 | 18:00 | Jak poznat Afriku netradičním způsobem? (debata)
Cestování Afrikou nemusí znamenat jen safari, resorty na pláži, cestovní kanceláře, průvodce či džípy 4×4. Jsou i tací, kteří Afriku projeli na kole nebo na motorce, prošli pěšky či prostopovali. Umožňuje takový způsob cestování poznat země a jejich obyvatele lépe než „tradiční“ cestování? Co všechno obnáší a vyžaduje velkou dávku odvahy?
Hosté:
- Radomír Gerstner (cestovatel a cyklista)
- Martin Magnusek (cestovatel a motorkář)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
1.9.2016 | 18:00 | Africký pubquiz (soutěž)
Máte rádi Afriku? Znáte její reálie? Pamatujete si ještě ze zeměpisu hlavní města afrických států? Víte například, kde leží město Ouagadougou? Přijďte změřit své „africké znalosti“ na první africký pub kvíz.
Skupinky o 3 – 5 lidech budou hádat otázky v 5 tématických kolech. Na vítěze čeká nehynoucí sláva a hodnotné ceny (trička od Rozvojovky a africké artefakty).
* * * * *
4.8.2016 | 18:00 | Krvavé páté narozeniny Jižního Súdánu (promítání filmu a debata)
V červenci si Jižní Súdán, nejmladší stát světa, připomínal pět let od svého vzniku. Namísto oslavy ale v hlavním městě Džuba opět vypukly boje a zemřelo asi 300 lidí. Zajistí v budoucnu politické síly stabilitu? Mohou se smířit etnika Dinků a Nuerů? Existují možnosti, jak dostat Jihosúdánce z kolotoče chudoby a válek?
Od 18:00 promítáme film Ve stínu minulosti (Holandsko, 2015, 70 min, anglické titulky) z festivalu Jeden svět. Zachycuje jihosúdánskou realitu očima muže, jehož celý život je orámován násilnými dějinami státu. Poté nasleduje debata.
Hosté:
- Andrea Volfová (bývalá pracovnice mírové mise OSN v Jižním Súdánu)
- Moderuje Tereza Hronová z Člověk v tísni
* * * * *
7.7.2016 | prázdniny
* * * * *
2.6.2016 | 18:00 | Je Afrika opravdu taková, jak ji známe z přírodopisných dokumentů? (debata)
Jaká je dnes africká příroda? Je nezkrotná, divoká a panenská, jak čteme na letácích cestovních kanceláří? Je to přírodní ráj, v němž se to doslova hemží volně žijícími živočichy, jak vídáme v nespočtu přírodopisných dokumentů? Jaká je ve skutečnosti? A jak se na ochraně afrických ohrožených druhů podílejí Češi?
Hosté:
- Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. (zooložka a pedagožka)
- Pavla Jazairiová (spisovatelka, publicistka a cestovatelka)
- Mgr. Jiří Bálek (dokumentarista a zoolog)
- Mgr. Tomáš Jůnek (zoolog a fotograf)
- Moderuje David Lachout z AIP
* * * * *
5.5.2016 | 19:00 | Afrika a migrace: Přijdou do Česka uprchlíci z Eritrey? (promítání filmu a debata)
Kam utíkají afričtí běženci? Ze kterých zemí pochází nejvíce afrických uprchlíků? Jaké jsou příčiny migrace v Africe? Vyhání lidi z domu i změny klimatu? Zamíří v budoucnu Afričané i do České republiky?
Od 19:00 promítáme dokumentární film Zvuky mučení (Izrael, 2013, 60 min) z festivalu Jeden svět. Ukazuje, jak tisíce Eritrejců prchají před diktátorským režimem přes egyptský Sinaj do Izraele. Ve 20:00 následuje debata.
Hosté:
- Mgr. Jan Schroth (Mezinárodní organizace pro migraci)
- Bc. David Rožek (osobní zkušenost ze severu Afriky)
- Prof. Bedřich Moldan (environmentalista)
- Mgr. Andrea Špirková (Organizace pro pomoc uprchlíků)
- Moderuje Tereza Kručinská z České televize
* * * * *
7.4.2016 | 18:00 | Česko a Afrika – od Emila Holuba po krizi současné afrikanistiky (debata)
Nezapomnělo se u nás na Afriku? Česká republika má bohatou historii česko-afrických vztahů, především diplomatických a ekonomických. Proč tedy dnes česká afrikanistika skomírá? A jsou dnešní česko-africké vztahy víc než jen rozvojová spolupráce a příležitostný prodej zbraní?
Hosté:
- Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc (přední český afrikanista, pedagog FF UK)
- Mgr. Jaroslav Siro (diplomat, bývalý velvyslanec v Zimbabwe, JAR a Nigérii)
- Mgr. Jan Prouza Ph.D. (politolog, vedoucí Katedry politologie FF UHK)
- Moderuje David Lachout z AIP
V dalších měsících se můžete těšit na tato témata:
- Afrika skutečná a mediální
Je Afrika opravdu líhní diktátorů, autoritářských režimů, krvavých konfliktů, nemocí a extrémní chudoby nebo jde pouze o mediální obraz? Jaká je ve skutečnosti dnešní Afrika?
- Afrika rozvojová
Adoptovat dítě nebo koupit kozu či pytel rýže? O českých rozvojových projektech v Africe.
- Má smysl do Afriky vozit věci, které již Evropa nepotřebuje?
Jak nejlépe Africe pomáhat? Je dovoz věcí, které již nepoužíváme, opravdu pomocí?
- Zapomenutí čeští cestovatelé a badatelé v Africe
České stopy v Africe nezanechali jen Emil Holub či duo Hanzelka-Zikmund.
- 90 let diplomatických vztahů s černou Afrikou
Od založení prvního československého zastupitelského úřadu v Kapském městě uplynulo letos 90 let. Jaká je minulost a současnost česko(slovensko) afrických vztahů?
- Mise OSN v Africe
Jaký je odkaz misí OSN v Africe: např. ve Rwandě či Konžské demokratické republice?Jsou opravdu řešením problémů?
- Rozvojovým a humanitárním pracovníkem v Africe
Co všechno obnáší práce na rozvojových a humanitárních projektech v Africe? Má posílání dobrovolníků do Afriky smysl?
- Quo vadis, Afriko?
Kam a v čem kráčíš, Afriko? V čínském oblečení, za evropským snem až ke ztrátě vlastní identity?
- Jak vypadá africká budoucnost?
Podaří se zvládnout humanitární a rozvojové výzvy, prudký populačním růst a vývoj křehké africké demokracie a občanské společnosti?
- Demokratizace v Africe – skutečnost či nenaplněná očekávání?
Demokratizace afrických zemí je vděčným tématem posledních dekád. Jaký je však stav africké demokracie dnes?