Africký informační portál - Věcně o Africe

Česká přítomnost v Mali: minulost, současnost, vyhlídky (debata)

Publikováno: 10.5.2019

Africký informační portál a Ministerstvo zahraničních věcí si Vás dovolují v rámci Týdne Afriky pozvat na diskuzi s názvem

Česká přítomnost v Mali: minulost, současnost, vyhlídky

I když je Mali jednou z nejméně rozvinutých zemí světa, Česká republika s ní udržuje vzájemné vztahy již od dob jejího vzniku počátkem 60. let 20. století: v Československu se např. tiskly a razily první malijské franky či se cvičili malijští piloti.

V posledních letech jsme však svědky dosud nebývalého rozmachu česko-malijských vztahů a zesílené české přítomnosti v této zemi afrického Sahelu: od roku 2013 působí v Mali čeští vojáci (aktuálně je jich zde na 120), probíhají přípravy na založení českého velvyslanectví v hlavním městě Bamaku a rozšiřuje se také rozvojová spolupráce.

Jaké jsou příčiny tohoto rozvoje česko-malijských vztahů a jaký lze očekávat jejich další vývoj? Jak vypadá mise českých vojáků v Mali? Přijďte si o těchto a dalších tématech popovídat s našimi hosty.

Čeští vojáci v Mali

Kdy a kde: 21. května od 18:00 v Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1).

Pořádá Africký informační portál a Ministerstvo zahraničních věcí

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.


HOSTÉ:

Kapitán Ing. Zdeněk Sluka

Vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V současné době zastává pozici velitele minometné baterie 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Zúčastnil se několika zahraničních misí – jako velitel čety v letech 2007 a 2008 v Kosovu a v roce 2009 v afghánském Uruzgánu. Od září 2018 do března 2019 velel již v pořadí 12. úkolovému uskupení Armády České republiky v rámci výcvikové mise EUTM Mali. Mezi hlavní úkoly jeho jednotky patřilo zabezpečení ochrany velitelství mise v hlavním městě Bamaku a doprovod osob a konvojů. Další vojáci jednotky se na základně Koulikoro (cca 60 km od Bamaka) podíleli na výcviku malijských vojáků. V průběhu velení kpt. Sluky došlo k navýšení počtu českých vojáků v misi z 50 na 120 a mezi úkoly přibyla ochrana výcvikového střediska v Koulikoro.

Mgr. Pavel Procházka

Působí na Ministerstvu zahraničních věcí od roku 1993. Během své diplomatické kariéry působil na různých pozicích v ústředí, především na Africkém odboru. V letech 2008-2009 byl ředitelem Sekretariátu pro přípravu předsednictví ČR v Radě EU. V zahraničí působil na velvyslanectvích v subsaharské Africe (Senegal, Konžská demokratická republika a Zimbabwe), v Latinské Americe (Brazílie a Kostarika) a v Rusku. V současnosti pracuje na MZV ČR ve funkci zástupce ředitelky Odboru zemí subsaharské Afriky a je zároveň vedoucím oddělení Západní a Střední Afriky.

Mgr. Martin Riegl, PhD.

Získal PhD. na Institutu politických studií FSV UK, kde působí jako odborný asistent. Ve svém výzkumu se zaměřuje na problematiku dezintegrace politického prostoru, geopolitiku neuznaných a zhroucených států. Během své akademické kariéry absolvoval studijní pobyty, přednášel či vystupoval na mezinárodních konferencích na Slovensku, v Německu, Belgii, ve Velké Británii, v Jihoafrické republice, v Číně či na Taiwanu.

Moderuje David Lachout z AIP



Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím