Africký informační portál - Věcně o Africe

Každý si může na AIP založit profil a přispívat

Publikováno: 12.4.2015

Jedním z hlavních cílů Afrického informačního portálu je vytvořit prostor pro diskuzi nad „africkými tématy“ a popularizovat „africkou problematiku“ v nejširším slova smyslu. Každý se proto může na AIP zaregistrovat, vytvořit si zde svůj osobní profil a vést si blog, ve kterém může psát články, komentáře, recenze, sdílet fotografie či např. prezentovat závěry svých výzkumů apod.

Afrikanistika má v České republice dlouhou a bohatou tradici, která se však v posledních letech vytrácí, zatímco v jiných zemích je tento obor považován za „strategický“, a podle toho také podporován. Nezájem o Afriku může být velmi krátkozraký, zejména v době, kdy se k ní obrací čím dál větší světová pozornost jako ke „kontinentu budoucnosti“. Přispějte proto i Vy k rozvoji české afrikanistiky.

AIP_SLider

O čem psát a o čem nepsat

Portál je určen k rozvoji afrikanistiky a v tomto ohledu není Blog tematicky ani obsahově nijak omezen. Každý zde může psát o afrických tématech: politických, ekonomických, společenských, bezpečnostních nebo např. rozvojových, současných či historických. Volba tématu a způsob jeho prezentace záleží na každém autorovi. Pište o tom, co Vás zajímá nebo co považujete za důležité.

Informace o registraci a o založení profilu naleznete zde: Jak se registrovat

Blog může sloužit také jako zápisník z cest po Africe. Příspěvky by však neměly být věnovány pouze cestování (informací o levném ubytování a letenkách je na internetu již více než dost), měly by se zabývat nějakým fenoménem nebo tématem, se kterým se autor na svých cestách setkal. Na AIP usilujeme o kritické, analytické a autorské texty a komentáře, v tomto duchu by také měly být příspěvky v Blogu.

Informace o blogu, o možnostech jeho vedení a stručný návod používání administrace naleznete zde: Info pro blogery

Příspěvky v Blogu by neměly být věnovány reklamě a propagaci, byť neziskových či humanitárních organizací, které v Africe působí. Pokud autor nabyl svých zkušeností a poznatků ve službách některé takové organizace, může to být v textu uvedeno.

Proč psát blog na AIP

Důvodů, proč si na AIP založit blog a přispívat, je mnoho. V první řadě přispějete k rozvoji velmi zajímavého a perspektivního oboru, který má velkou budoucnost. Jak již bylo napsáno v úvodu, v následujících letech lze očekávat rychle rostoucí zájem o obor afrikanistiky, a s tím i zvyšující se zájem o odborníky na Afriku.

Afrika je považována za „kontinent budoucnosti“. Českých firem, které se snaží uspět na afrických trzích a které se zajímají o možnosti podnikání v Africe, neustále přibývá. Jen velmi málo jich je však opravdu úspěšných. Vzhledem k absenci absolventů v oboru afrikanistiky (tento obor na českých univerzitách již řadu let studovat nelze) a obecně velmi malému zájmu o africká témata, mají české firmy problém najít odborníky a spolupracovníky, kteří by jim s jejich podnikatelskými záměry v Africe pomohli. Vynikat proto v tomto oboru, dobře znát africké země a tamní prostředí či zvyky může být také profesně velmi perspektivní.

Možnost přispívat na AIP a vést si zde svůj blok je zajímavé především pro studenty, kteří se Africe věnují, popř. mají k její problematice interdisciplinární vztah skrze obory, které studují (rozvojová studia, politologie, mezinárodní vztahy, bezpečnostní studia, etnologie či jiné humanitní, ekonomické či přírodovědné obory). Na Blogu AIP mohou zájemci sdílet a prezentovat své práce, výzkumy a poznatky. Budou tak mít jistotu, že práce spolu s jejich úsilím neskončí v šuplících pedagogů, jak tomu často bývá, a že z jejich závěrů a úvah budou profitovat nejen další studenti. Zároveň budou mít mimoškolní aktivitu, která bude jistě pozitivně hodnocena.

Zajímavé texty budou umístěny na hlavní stránku a FB profil, čímž se jim dostane zvýšené pozornosti a možnosti, že si textu či autorství všimne jiné médium a bude nabízet otištění příspěvku či jinou formu spolupráce.

Pokud chcete psát na AIP příspěvky či si vést svůj vlastní blog a nenapadají Vás zajímavá témata, nebo chcete-li poradit, jakými tématy je důležité se zabývat, napište nám na info@africkyportal.cz. Rádi Vám poradíme :-).Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím